Článek
Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje zvýšení minimální mzdy od července o 1000 korun na 18 300 korun. Přidání o dalších 1200 korun pak žádá od ledna 2024. Požadavky představil předák ČMKOS Josef Středula. Ten označil současnou výši minimální mzdy za „pekelně nízkou“ především vzhledem k vysoké inflaci v Česku. „Je to hřích současné vlády,“ prohlásil Středula.
Podle něj by navýšení, které odbory požadují, neznamenalo žádnou radikální újmu pro zaměstnavatele, protože by se jednalo jen o přidání 50 korun za pracovní den.
Minimální mzda se v Česku zvedala naposledy od ledna o 1100 korun na 17 300 korun. Spolu s ní se ale tentokrát neupravily všechny stupně zaručené mzdy. Z osmi stupňů zaručených výdělků, které se vyplácejí podle náročnosti, odbornosti a odpovědnosti práce, se navýšily jen dva. Nejnižší, který odpovídá minimální mzdě, vzrostl na 17 300 korun. Nejvyšší, který je na dvojnásobku minimálního výdělku, se dostal z 32 400 na 34 600 korun.
Odboráři také poukázali na minimální mzdu v jiných zemích. Podle nich se například v Německu nyní jedná o jejím zvýšení ze 12 na 14 eur na hodinu. „V Česku jsou to čtyři eura,“ uvedl Středula.
Podle něj je zvýšení nutné hlavně vzhledem k vysoké inflaci, která nyní v Česku panuje. „Inflace zcela změnila pohled na minimální mzdu,“ řekl. Více peněz pro zaměstnance by zvýšilo nákupy a spotřebu a pomohlo tak celé české ekonomice, myslí si předák.
Jako účinný boj s inflací a drahotou vidí Středula „věcně usměrněné ceny,“, tedy regulaci cen u vybraného zboží. Usměrnění by podle něj mělo zajistit výrobcům a prodejcům přiměřený zisk, ale opravdu jen přiměřený. „To je cesta k zastavení infalce,“ prohlásil.
Naopak plánované změny a zvýšení DPH o kterém se nyní debatuje v rámci vládní koalice, by prý zvedlo inflaci až o 7 procent.