Hlavní obsah

Parket: Paříž a Londýn mohou přijít o své akciové klenoty

Foto: Shutterstock.com

V posledních letech opustilo londýnskou burzu hned několik společností s cílem prorazit na Wall Street.

Dva evropští lídři z ropného průmyslu zvažují přesun svých akcií na Wall Street. Vadí jim, že jsou ve srovnání s americkými protějšky podhodnocené.

Článek

Čtete ukázku z newsletteru Parket, ve kterém Lukáš Voženílek přináší ty nejdůležitější novinky ze zákulisí finančních trhů. Pokud vás zajímá vývoj burzovních indexů, cen komodit či měnových kurzů, přihlaste se k odběru a celý newsletter budete každé pondělí dostávat do své e-mailové schránky.

Dva velcí evropští hráči ropného průmyslu, Shell a TotalEnergies, připustili přesun primární kotace svých akcií z Evropy na Wall Street. To by pro londýnskou a pařížskou burzu pochopitelně znamenalo tvrdý úder.

Spekulace kolem potenciálního odchodu obou společností přichází v době, kdy energetický průmysl čelí rostoucímu tlaku investorů, kteří se obávají změny klimatu a přechodu na obnovitelné zdroje energie.

Britská Shell je druhou největší společností v rámci hlavního londýnského akciového indexu FTSE 100, kde se na jeho celkové tržní kapitalizaci podílí přibližně osmi procenty. TotalEnergies je zase čtvrtou největší firmou v rámci francouzského indexu CAC 40 a představuje šest procent jeho tržní hodnoty.

I přes své významné postavení si obě těžké váhy posteskly nad nízkým oceněním svých akcií ve srovnání s velkými ropnými společnostmi obchodovanými ve Spojených státech. I proto uvažují nad možností, že by cenné papíry přesunuly na druhou stranu Atlantiku.

Na to, že se akcie obou evropských ropných firem obchodují dlouhodobě „se slevou“, upozornili například analytici investiční banky Citi.

„Společnosti kotované na amerických burzách mají přístup k daleko většímu kapitálu,“ řekl pro CNN Alastair Syme, analytik energetických akcií ze Citi. Investoři by podle něj kupovali evropské energetické společnosti mnohem ochotněji, pokud by byly součástí prestižního akciového indexu S&P 500.

Šéf francouzské TotalEnergies Patrick Pouyanné se nedávno nechal slyšet, že firma, kterou řídí, vážně uvažuje o přesunu do New Yorku a bude o tom v září diskutovat s představenstvem. „Je zřejmé, že v oblasti energetiky, ropy a zemního plynu mají američtí akcionáři o akcie zájem a kupují je, zatímco ti evropští se do nákupu nehrnou,“ uvedl.

Generální ředitel Shell Wael Sawan již v březnu pro agenturu Bloomberg vyjádřil nespokojenost nad tím, že jeho společnost je ve srovnání s americkými firmami Chevron a Exxon Mobil podhodnocená. „Pokud se ohodnocení akcií nepodaří zvýšit, společnost zváží všechny možnosti, včetně přesunu na Wall Street,“ řekl.

Na druhou stranu Sawan také nedávno uvedl, že přesun za oceán v tuto chvíli není tématem číslo jedna a společnost se místo toho bude soustředit na odkup vlastních akcií a pokusí se tím zvýšit jejich hodnotu. Firma před pár dny oznámila odkup v hodnotě 3,5 miliardy dolarů v průběhu následujících tří měsíců.

Skomírající Londýn

V posledních letech opustilo londýnskou burzu hned několik společností s cílem prorazit na Wall Street. Patří mezi ně také britský výrobce čipů Arm, který se v loňském roce blýskl největší primární veřejnou nabídkou akcií a v září vstoupil na newyorskou burzu Nasdaq, kde se mu daří.

Podle některých tržních stratégů by odchody obou evropských energetických hráčů mohly spustit plnohodnotnou krizi na jejich kapitálových trzích a pro Londýn to platí dvojnásob.

„Stažení Shell by pro index FTSE 100 znamenalo těžkou ránu. Odchod obou společností z Paříže a Londýna by pak jen posílil názor, že na světě v podstatě existuje jen jeden akciový trh, a to ten americký. Vše ostatní by bylo jen na okraji zájmu,“ dodal pro CNN analytik Chris Beauchamp z investiční platformy IG.

V plné verzi newsletteru Parket vždy najdete i souhrn nejdůležitějších zpráv z oblasti akciových trhů a makroekonomických trendů, investiční tipy odborníků nebo novinky z pražské burzy. Přihlaste se k odběru, aby vám nic důležitého neuniklo.

Doporučované