Hlavní obsah

Komentář: Zájem o stavební spoření roste, zkracuje se však doba spoření

Petr Kielar
Nezávislý konzultant v oblasti stavebního spoření a financování bydlení. Bývalý člen představenstva Českomoravské stavební spořitelny.
Foto: Lenka Junková, Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Zájemců o stavební spoření přibývá, ale většina ho ukončí po šesti letech, kdy končí „vázací doba“. Tím ubývá peněz stavebním spořitelnám, píše v komentáři bývalý člen představenstva Českomoravské stavební spořitelny Petr Kielar.

Článek

Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ministerstvo financí zveřejnilo pravidelné statistiky stavebního spoření za třetí čtvrtletí letošního roku. Zájemců o uzavření smlouvy o stavebním spoření přibývá, ale současně se zkracuje doba spoření. Přibývá totiž střadatelů, kteří ukončí smlouvu co nejdříve po šesti letech spoření. To se projevuje poklesem objemu vkladů na účtech stavebního spoření i úbytkem počtu evidovaných smluv.

Podle údajů Ministerstva financí uzavřely stavební spořitelny za první tři čtvrtletí letošního roku 266 568 nových smluv o stavebním spoření. Oproti loňskému roku je to o 7 % více, a to i přesto, že od ledna došlo ke snížení státní podpory. Nepotvrdily se tak obavy, že omezení státní podpory sníží zájem střadatelů o stavební spoření.

O dobrý výsledek se však musely stavební spořitelny zasloužit. Nižší státní příspěvek kompenzují různými bonusy, prémiemi a příplatky. Tři z pěti stavebních spořitelen (Buřinka, ČSOBMONETA) mají ve své nabídce prémii ve výši státní podpory. Tím fakticky kompenzují snížení pomoci státu, ke kterému došlo na začátku letošního roku.

Zájem o stavební spoření posiluje i postupné klesání úrokových sazeb na spořicích účtech. Stavební spoření dnes nabízí vyšší zhodnocení vkladů, a navíc je úrok na účtu stavebního spoření zafixovaný na dobu nejméně šesti let.

Klesá počet střadatelů i objem vkladů na účtech

I přes mírně rostoucí počet nových smluv se portfolia stavebních spořitelen zmenšují. Počet platných smluv ve fázi spoření meziročně klesl o 7 % na 2,7 milionu. Klesá také objem naspořených částek. Na konci září měli střadatelé na svých účtech u stavebních spořitelen naspořeno celkem 297,2 miliardy korun, to je o 5 % méně než před rokem. Jak je to možné?

Tento jev nesouvisí se změnou státní podpory, ale s vývojem úrokových sazeb na trhu. Do roku 2021 byly úrokové sazby na trhu velmi nízké. Růst sazeb, který začal v roce 2022, změnil chování spořících klientů. Výrazně vzrostl počet smluv ukončených po šesti a více letech spoření. Jde o smlouvy sjednané v minulosti, kdy byly úrokové sazby velmi nízké a nemohou konkurovat dnes nabízeným produktům. Tyto staré smlouvy se stávají nevýhodnými a jejich majitelé je ukončují, jakmile jim uplyne šestiletá doba spoření, povinná pro zachování státní podpory. Nepokračují ve spoření, jak tomu bylo dříve, ale své vklady převádějí zčásti na nové stavební spoření s lepšími podmínkami, zčásti mimo stavební spořitelny.

Posun v chování střadatelů potvrzují i údaje České národní banky. Na začátku roku 2022 bylo 45 % vkladů ve stavebních spořitelnách na účtech založených před šesti a více lety. Tyto peníze začaly ze stavebních spořitelen odtékat a dnes je jich jen 32 %. V absolutních číslech jde o 95 miliard korun, které jsou dnes na účtech stavebního spoření, u kterých již uplynula vázací doba a které mohou střadatelé vybrat bez ztráty státní podpory.

Levná depozita jsou velkou výhodou stavebních spořitelen

Levné a stabilní vklady na účtech jsou pro stavební spořitelny klíčové. Díky státní podpoře mohou spořitelny úročit vklady o něco nižšími úrokovými sazbami než běžné banky. Tyto levné a přitom stabilní zdroje pak mohou stavební spořitelny využít pro poskytování levných úvěrů.

Snížení státní podpory v tomto případě přišlo v tu nejméně vhodnou dobu. Státní podpora klesla bezprostředně po kulminaci úrokových sazeb. Sešly se tak hned dva negativní impulzy. To je také důvod, proč stavební spořitelny usilují o nové střadatele i za cenu vyšších nákladů na jejich získání. Ze zveřejněných údajů je patrné, že i když se spořitelnám daří získávat nové klienty, nedokážou zabránit jejich odchodu po šesti letech spoření.

V dalších měsících tak můžeme očekávat pokračování dosavadního trendu. I nadále bude klesat objem vkladů na účtech stavebního spoření, tempo poklesu se bude snižovat jen pomalu. Stavební spořitelny budou usilovat o navýšení počtu nových smluv, nicméně budou velmi zvažovat za jakou cenu. Cena depozit stavebních spořitelen za poslední dva roky hodně vzrostla a spořitelny musí volit mezi objemem vkladů a úroky, které za tyto vklady zaplatí.

V rubrice Komentáře z byznysu přinášíme názorové texty zástupců firem i veřejných institucí k ekonomickým tématům.

Doporučované