Článek
Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.
Odhady investičních bank jako Morgan Stanley, J.P. Morgan nebo Goldman Sachs předpokládají, že v příštím roce budou okolo 22 až 28 % z celkových prodaných počítačů tvořit počítače s umělou inteligencí.
Ještě více to bude v roce 2026, a to okolo 50 až 60 %. No a do konce dekády by to měl být téměř každý prodaný kus. Jiné odhady, například ty od Bank of America, jsou o něco konzervativnější a předpokládají, že prodeje AI počítačů budou v příštím roce představovat okolo devíti procent z celkového prodeje počítačů. V roce 2026 pak okolo 26 % a do roku 2028 to podle ní bude půlka. To představuje nezměrnou příležitost pro výrobce čipů a počítačů, ale i pro samotné vývojáře softwarů.
Nabízí se otázka, kteří výrobci budou mít dobře nešlápnuto a ovládnou tento široký segment. V rámci AI počítačů mohou více zářit výrobci CPU čipů (procesorů), paměťových DRAM, eventuálně NAND čipů jako AMD, Intel, QUALCOMM, Micron či Samsung. Na druhé straně Nvidia spíše nikoliv, jelikož se v CPU čipech pro osobní počítače téměř neangažuje. Hodlá to však změnit vývojem čipu ve spolupráci s firmou MediaTek.
Zde se může ukázat architektura od společnosti Arm v rámci CPU čipů daleko efektivnější a nákladově úspornější než x86 od společnosti Intel. Avšak rozhodující bude především energetická úspora a samotný výkon. Příkladem mohou být čipy „M“ u MacBooků od Applu, které dosahují až 35 % energetické úspory oproti čipu Intel Core i7 u jiných zařízení. Pakliže uživatel volí výkon a energetickou úsporu, pravděpodobně pak zvolí tuto variantu. Stejnou architekturu využívá i společnost QUALCOMM a dle spekulací na ni začne přecházet i AMD. Intel s architekturou x86 však bude trhu ještě dlouho dominovat, přičemž aktuálně zaujímá až 70 % trhu.
Co se týče operačního systému, tak zde dominuje společnost Microsoft, která na trhu s počítači drží tržní podíl okolo 80 %. Arm může být ve výhodnější pozici, jelikož do nových AI počítačů Microsoft Copilot+ budou využity čipy Snapdragon X Elite od výrobce QUALCOMM, které stojí právě na architektuře Armu.
V rámci AI telefonů společnost Mizuho odhaduje, že již tento rok bude prodáno okolo 170 milionu kusů, a do roku 2028 to bude dokonce přes miliardu. Jedním z prvních průkopníků AI čipů do těchto telefonů je QUALCOMM s jejich čipem Snapdragon 8 Gen 4, který se již objevuje v nových telefonech Samsung Galaxy S24 Ultra nebo v telefonech Xiaomi 15. Domnívám se, že má QUALCOMM aktuálně velmi dobře nakročeno být využit i u jiných výrobců, nicméně předpokládám, že se budou společnosti Intel a AMD snažit nebýt pozadu, což dokládají i jejich nově zveřejněné CPU čipy AMD Ryzen AI 300 a Intel Lunar Lake.