Článek
Z amerického akciového indexu S&P 500 reportovala již více než polovina společností. Z takzvané Magnificent seven již šest firem své výsledkové reporty také zveřejnilo. Nyní čekáme na tu nejdůležitější – Nvidii. S čím mohou investoři počítat a co naznačují reporty firem, které již spatřily světlo světa?
Smíšený obrázek minulého kvartálu
Výsledky za čtvrté čtvrtletí loňského roku skončily v mnoha případech smíšeně. Na úrovni tržeb i zisků sice došlo k překonání odhadů, nicméně to trh až tak moc nezajímalo. Stejně jako v předchozích kvartálech byl středobodem pozornosti růst cloudových divizí společností Alphabet, Microsoft i Amazon. Prakticky jistým jevem je to, že v průběhu času bude tempo růstu cloudových divizí firem klesat s tím, jak roste jejich velikost nominálně. Bohužel však v minulém kvartálu vykázaly firmy růst cloudových služeb pod odhady trhu, které byly zaceněny. Nejrychleji rostoucí cloud společnosti Alphabet zpomalil tempo meziročního růstu z 34,5 % na 30 %, což je velmi solidní hodnota.
To ale investory a spekulanty moc nezajímá, protože od bohatě naceněného trhu se vždy vyžaduje něco navíc. V podobném duchu se vyvíjel cloud od Microsoftu. U něj zpomalil růst ze 34 % na 31 %. Amazon Web Services (AWS) od Amazonu pak stagnoval na 19 %.
Akcionáři všech tří firem odměnili tyto výsledky poklesem akcií o jednotky procent v obchodní seanci po zveřejnění výsledků, i když pomalejší růst cloudu nebyl způsoben poptávkou, ale spíše nedostatečnými kapacitami dodavatelů technologickým firmám. Co z toho plyne? Závazek firem doručit skvělé výsledky v následujících čtvrtletích přetrvává, protože investoři jsou napjatí a hrozby, jako například DeepSeek, napětí ještě zvyšují.
Masivní investice pokračují
I letošní rok se ponese v duchu výrazných investic do AI infrastruktury. Všechny tři společnosti s významným podílem na trhu s cloudem avizují nárůst kapitálových nákladů. Alphabet oznámil, že příští rok z původně trhem očekávaných 57 miliard vynaloží na investice převážně do AI 75 miliard dolarů, tedy o téměř 50 % více než letos. Microsoft zaplatí v letošním roce za investice 80 miliard dolarů a Amazonu narostou kapitálové náklady z 83 na 100 miliard dolarů.
Tuto trojici ještě doplňuje Meta, která pokračuje v masivních investicích do AI, aby nabídla své stále rostoucí základně uživatelů sociálních sítí ten nejlepší zážitek. Za to v příštím roce hodlá firma Marka Zuckerberga zaplatit 60–65 miliard dolarů. Podtrženo, sečteno – čtyři technologické společnosti se chystají v roce 2025 vynaložit na kapitálových nákladech 320 miliard dolarů. Po oznámení takto masivních investic se zdá, že hlavní dodavatel hardwaru pro tyto společnosti, Nvidia, bude zažívat další skvělý rok.
Jak ovlivní DeepSeek tržní počasí?
Příchod DeepSeek – čínského narušitele amerického monopolu – vyvolal na akciových trzích samozřejmě pozdvižení. Samotné firmy však v čínské open source platformě nevidí zásadní riziko, ale spíše příležitost. Nižší náklady a větší efektivita jsou totiž společným jmenovatelem většího zájmu o celou AI. Na druhou stranu ale přichází pro americké firmy hrozba komprese marží, která už se začala zaceňovat do současných valuací. Jsou to právě marže, které se tak v průběhu roku dostanou do pozornosti investorů více než dříve.
Vliv výsledků na příběh o AI a ocenění akcií
Výsledkové reporty rozhoupaly trhy a přinesly zajímavou denní volatilitu. Z hlediska valuačních násobků se ale nic moc závažného nestalo. Ukazatel forward P/E (predikční ukazatel, který informuje investory o budoucím odhadovaném zisku na akcii, pozn. red.) pro aktuální rok u indexu S&P 500 dosahuje necelých 24,9 a index sestavený ze společností Magnificent seven 36.
Právě u tohoto indexu došlo k nepatrnému poklesu z původní prosincové úrovně, která činila 37. Americké akcie zůstávají nadále drahé a růst valuace je tažen růstovými firmami, na tom se nic nezměnilo. Vysoká valuace firem i celého indexu je vyvolána vysokým očekáváním. Pokud však tato očekávání nebudou naplněna, může dojít k problému.