Článek
Inaugurace Donalda Trumpa kromě možná největšího politického comebacku v dějinách Spojených států představuje vedle radikálního politického posunu především možnost velkého překreslení směru investic na mapě světa. Spektákl, vyjádření síly a výbušná naděje se Američanům líbí, investory bude ovšem lákat taky. Co čeká Evropu?
Podruhé zvolenému „divokému esu“ mezi americkými prezidenty se nedá upřít, že umí udělat nefalšované představení takřka ze všeho, čeho se byť jen slovem dotkne. Jeho celé uvedení do funkce jako kdyby místy stíralo rozdíl mezi výbušnou politickou kampaní a regulérním politickým předáním moci. Zazněla silná slova, silné sliby a někdy až možná strašidelně silné vize. Byť na nás bezesporu musela taková show zanechat velmi silný emotivní dojem (ať už na kteroukoliv stranu), je také čas si se zdravým odstupem říct, co nás i Ameriku čeká dále. Pravda, úplně pozitivní očekávání to nejsou.
Spektákl táhne, síla a moc přitahují
Americká politika vždy působí pro naši kulturní oblast velmi excentricky a Donald Trump v pondělí tuto show dotáhl zatím k pomyslnému vrcholu. Jen chvíli poté, co 170 milionů Američanů spatřilo oznámení TikToku o tom, že služby této sociální sítě na území nejmocnějšího státu na světě končí, prohlásil Donald Trump k celému národu a globálnímu publiku to, že TikTok bude fungovat dál. A tak se také stalo.
U mladé generace především si tak jistě vysloužil bonusové body. Na příznivce tvrdé politiky zase musel zanechat dojem nastoupený panel špičky amerického technologického, korporátního a průmyslového sektoru, který svou přítomností i předchozími vyjádřeními dal jasně najevo, že za staronovým americkým prezidentem stojí. Úspěch, síla a moc přitahují, a Trump tak jasně vysílá signál, že v tomto ohledu dokáže mocné sjednotit. I ty, kteří nejspíš ještě před nějakou dobou váhali, nebo dokonce byli v lecčems proti němu.
Trump v této jedinečné scenérii oznámil začátek amerického „zlatého věku“. Pro Evropana taková dávka až agresivní naděje a víry v budoucnost může působit až neuvěřitelně. Můžeme si nad tím lámat hlavu, pochybovat o tom nebo se z toho možná poučit, ale to jsou jediné tři možnosti, které máme.
Pro investory jsou emoce druhořadé, ale i tak se vydají mimo Evropu
Investoři ovšem přece jen koukají na svět poněkud jinak, možná by se dalo říct střízlivěji a analytičtěji. I oni však najdou v Trumpových vyjádřeních vize, které je nepochybně zaujmou. Příkladem může být potvrzení Trumpovy politiky „Drill, baby, drill“, což znamená, že Amerika bude pokračovat v těžbě ropy a plynu, a to nejen pro vlastní potřebu, ale také na export. Tento krok může vést k poklesu ceny ropy, ale ještě výrazněji by mohl zlevnit plyn v Evropě, a tedy i v Česku. Závazek ukončení Green Dealu zase uvolňuje velký prostor pro změny v automobilovém průmyslu.
Poslední ekonomický slib však vyvolal vážné obavy mezi ekonomy po celém světě. Trump prohlásil, že místo danění amerických občanů pro zbohatnutí cizích zemí se budou cizí země danit pro zbohatnutí amerických občanů. Ekonomové však vědí, že cla vždy nejvíce dopadnou na občany země, která je uvaluje, protože zvyšují ceny dovážených produktů. I když USA mají větší schopnost produkovat domácí výrobky, takový krok by znamenal větší inflaci pro americké spotřebitele a nižší příjmy z cel.
Jedno je z toho však jisté: Probíhá ohromný posun a Amerika Donalda Trumpa si chce nejen uhájit místo největší ekonomiky na světě, ale chce agresivně růst. Pro Evropu to není dobré.
Americký záliv, evropský odliv
Donald Trump nás sice může bavit svým aktem přejmenování Mexického zálivu na Americký záliv, ale současně se obávám velkého evropského odlivu.
Prvním výrazným efektem Trumpovy politiky bude pravděpodobně další odliv peněz od evropských trhů směrem k těm americkým. Investoři, ať už drobní, nebo větší, začínají v Evropu ztrácet důvěru, protože pro jejich kapitál zde není dostatek stabilních a výnosných příležitostí. Naopak v USA se situace začíná jevit jako příznivější, což povede k větší koncentraci kapitálu právě na amerických trzích.
Dalším klíčovým bodem je odliv amerických výrobních firem. Pro mnoho z nich přestane být ekonomicky výhodné vyrábět v přeregulované Evropě, kde náklady na výrobu rostou kvůli přísným ekologickým normám a vysoké zátěži regulacemi.
Na druhé straně evropské firmy, včetně podnikatelů, začnou vážně zvažovat investice do USA. S ohledem na stále složitější podnikatelské prostředí ve střední Evropě se rozhodnou hledat příležitosti za oceánem, kde mohou těžit z příznivějších podmínek pro podnikání. Tento trend může znamenat definitivní ztrátu zájmu o region střední Evropy, který čelí nejen ekonomickým, ale i politickým výzvám. Evropané tak mohou přestat věnovat energii a finance rozvíjení regionu a přesunou je do USA, kde je situace pro investice stále výhodnější.
Můžeme se chlácholit, že jsme alespoň klidní a spektákl na nás možná tolik nefunguje. Pravdou ale je, že Evropa opět hraje druhé housle. A dopředu se nedere a vypadá to, že ani drát nehodlá. Ale nelze vyloučit, že možná právě to Donald Trump jako fenomén změní. Čas se ovšem krátí.