Hlavní obsah

Komentář: Trhy už nejsou o byznysu, ale o čtení Trumpových tweetů

Jiří Tyleček
Hlavní analytik mezinárodní investiční a fintech společnosti XTB
Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek. Donald Trump.

Trhy už nezajímá ekonomická realita a vlastně jen reagují na signály z Bílého domu. Jsme tedy v situaci, kdy Donald Trump vzkazy na sítích de facto manipuluje trhy? ptá se v komentáři hlavní analytik společnosti XTB Jiří Tyleček.

Článek

Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ve středu jsme byli svědky dalšího veleobratu v obchodní politice amerického prezidenta Donalda Trumpa. Po sérii tvrdých celních opatření, která otřásla globální ekonomikou, Trump oznámil 90denní odklad některých dříve oznámených cel, zatímco cla na čínské zboží zvýšil na 125 procent a ostatní země varoval, aby s Pekingem raději nespolupracovaly. Ze situace „USA versus zbytek světa“ se najednou snaží udělat „všichni proti Číně“.

Vypadá takto strategická politika? Nejdříve si do každého kopnout zvýšením cel, a to včetně tučňáků na Heardově ostrově a McDonaldových ostrovech, a následně se chtít s těmi v předstihu poníženými zeměmi spojit proti Číně? Vidím spíše nepovedenou improvizaci mocného muže s potenciálem ovlivňovat toky globální likvidity v řádu desítek bilionů dolarů.

Na každý pád trhy už nutně potřebovaly dobrou zprávu. Toužily po ujištění, že návrat do 19. století v obchodních vztazích mezi zeměmi se minimálně odkládá. A dočkali jsme se extrémních zisků. V případě technologického Nasdaqu přesáhl středeční růst 12 procent. Jednalo se druhý nejvyšší růst tohoto indexu v historii a celý akciový trh vykázal třetí nejvyšší zisk v poválečné historii. Bohužel důvodem růstu nebyly lepší fundamenty, vyšší produktivita nebo nové inovace. Byla jím prostá úleva z toho, že prezident Spojených států tentokrát nezmáčkl spoušť.

Trhy v současnosti nezajímá ekonomická realita. Reagují takřka výhradně na signály z Bílého domu. To vyvolává otázku: Nestali jsme se právě svědky situace, kdy americký prezident de facto manipuluje finančními trhy pomocí nepředvídatelných, mediálně silných zásahů? Stačí se podívat na jeho post na síti Truth Social, který zveřejnil krátce po středečním otevření trhu ve znění: „THIS IS A GREAT TIME TO BUY!!!“ DJT. Písmena DJT mohou být Trumpovými iniciálami, ale jedná se také o ticker jeho společnosti Trump Media & Technology. Mohl tím naznačit, že se brzy dočkáme prudkého růstu na základě jeho rozhodnutí? Ano, mohl.

Trumpův styl je jen pro silné povahy

Donald Trump byl strůjcem neobyčejného zmatku na finančních trzích v posledních dnech. Masivní ztráty střídaly neméně ohromující zisky. Dění na trzích bylo vyjádřením frustrace nad Trumpovým přístupem k (nejen) obchodní politice. Prezidentova rozhodnutí přicházejí bez varování, často prostřednictvím sociálních sítí, což zanechává nejen investory, ale i členy jeho vlastní administrativy v nejistotě.

Během středečního slyšení v Kongresu byl obchodní zmocněnec USA Jamieson Greer konfrontován otázkou: „Kdo je tady vlastně zodpovědný?“ A to v reakci na tweet amerického prezidenta o 90denním odložení cel na některé země. A Greer odpověděl, že je to prezident Spojených států. Vypadalo to tak, že Trump se rozhodl, aniž by dal Greerovi vůbec vědět, protože ten už nějakou dobu odpovídal na dotazy kongresmanů. Z toho se dá usuzovat, že Trumpovo slovo je naprosto zásadní a své spolupracovníky bere spíše jako nutnou stafáž pro vykonávání příkazů a papouškování svých názorů.

Staré pořádky jsou pryč

Trump dělá svět méně přehledným a nejistým a jeho obyvatelé si musejí zvykat na nový normál. Nejen ekonomická racionalita může být smetena ze stolu jediným prezidentským rozhodnutím. Z aktuální situace bychom si mohli odnést mnoho lekcí. Zaprvé: Potřebujeme odolnější instituce a méně centralizované rozhodování. Zadruhé: Světová ekonomika je až příliš závislá na jednom člověku – je Donald Trump prvním světovým autokratem? Technicky není, ale stylově či rétoricky? Tady už bych si vůbec nebyl jistý. Zatřetí: Musíme se připravit na to, že obchodní vztahy v příštích letech nebudou o pravidlech, ale o silových hrách. V lekcích by se dalo ještě dlouho pokračovat, ale opravdová léčba za éry Donalda Trumpa pravděpodobně nezačne. Nebude na ni prostor.

Trumpova cla na Seznam Zprávách

Americký prezident Donald Trump ve středu večer 2. dubna 2025 oznámil tvrdá cla na zboží z téměř celého světa. Cla poškodí i Evropskou unii a především její průmysl, na kterém stojí i Česká republika. Akcie a trhy reagovaly okamžitým propadem.

Seznam Zprávy publikovaly články, analýzy a rozhovory k tomuto tématu. Zde vám přinášíme ty nejdůležitější.

Absurdity na entou

Trumpovo prezidentství zatím místy působí jako absurdní drama. Kafkovská absurdita se v Trumpově éře zhmotnila do chvil, kdy prezident Spojených států oznamuje zásadní změny zahraniční politiky přes Truth Social, případně si nejvyšší velení USA posílá zprávy o plánovaných útocích přes Signal. Stejně jako v Kafkově světě, kde člověk neví, co platí a co je pravidlem. Lež se zároveň obhajuje pojmem „alternativní fakta“. Mám za to, že i sám Kafka by žasl, jak daleko se dá dojít bez existence pevného bodu pravdy. Budeme se s tím muset smířit.

Zítra znovu od začátku

Řešení se protentokrát našlo. Trhy slaví, investoři tleskají, ekonomové si utírají pot z čela a média hlásí obrat. Ale tohle není konec příběhu – možná ani kapitoly. Je to jen další posun ve světě, kde jistoty ztratily váhu a aktuální plán platí jen do dalšího postu na síti Truth Social. Dnešní růsty mohou být zítra vymazány jediným prohlášením, novým celním výmyslem nebo impulzivním rozhodnutím – uvalím tisíciprocentní clo na Čínu! Euforie na burze neznamená stabilitu, stejně jako odklad cel neznamená jejich zrušení. A i kdyby, tak s čím se Donald Trump vytasí příště? Všichni víme, jak rychle se může nálada zvrátit. Investiční svět se proměnil v čekárnu na příští překvapení. A všechno naznačuje, že čekat nebudeme dlouho.

V rubrice Komentáře z byznysu přinášíme názorové texty zástupců firem i veřejných institucí k ekonomickým tématům.

Doporučované