Článek
Výsledková sezona amerického big techu je až na výjimky za námi. Společnost Nvidia sice zveřejní své výsledky až 20. listopadu, avšak ostatní technologičtí hráči tak již učinili. Týden před americkými prezidentskými volbami jsme se dozvěděli výsledky pěti ze sedmi firem patřících do takzvané Magnificent 7 – velkolepá sedmička –, jejichž výsledky si trh v mnohých případech nepřebral příliš pozitivně. A opět to byl příběh točící se kolem umělé inteligence. Ztrácí AI dech, nebo bude růst trhu podporovat i nadále?
Výsledky technologických firem by se daly považovat za velmi dobré, avšak tržní reakce byla smíšená. Zatímco výsledky Alphabetu, Amazonu i Tesly si trhy přebraly pozitivně, hůře na tom byl Microsoft, Meta, ale také Apple. Tržní očekávání byla kvůli vysoké valuaci nejen technologických firem, ale taktéž celého trhu nastavena velmi vysoko. A to nejen na úrovni výsledků minulého kvartálu, ale především výhledu, který se má v ideálním případě nést v duchu podpory expanze AI trhu.
Tři hlavní hráči, kteří pokrývají asi dvě třetiny trhu s cloudem, zveřejnili ve třetím čtvrtletí silný růst. Nejrychleji rostoucí cloudovou divizi má aktuálně Alphabet. Ta vzrostla meziročně o 35 %, avšak oproti Amazonu nebo Microsoftu z nižší srovnávací základny. Amazon a jeho AWS si také vedl velmi dobře, když jeho tržby vzrostly meziročně o 19 %. Výrazně nižší tempo růstu Amazonu je dáno tím, že jeho tržby jsou v tomto odvětví nominálně nejvyšší. Obě zmíněné společnosti pokračují ve stabilním nebo růstovém trendu. Microsoft je ale v opačné situaci.
Donedávna nejrychleji rostoucí cloud Microsoft Azure se nyní potýká s poklesem meziročního tempa růstu, což je do jisté míry dáno jeho velikostí. Ve třetím čtvrtletí ho na výsostné pozici nejrychleji rostoucího cloudu porazil Alphabet, který měl o dva procentní body rychlejší růst. Velkým zklamáním pro trhy, které se propsalo i na akciích, byl výhled Microsoftu. Ten očekává, že by v aktuálním čtvrtletí mohl meziroční růst klesnout až k úrovni kolem 31–32 %, a to kvůli problémům v dodavatelském řetězci. Přestože výhled Microsoftu na aktuální kvartál potlačil tržní očekávání, zdá se, že problémem není poptávka.
První pochybnosti o tom, zdali AI trh neoslabuje, přišly po zveřejnění výsledků nizozemské společnosti ASML, která vyrábí litografické stroje pro tchajwanské TSMC, jež je dodavatelem čipů pro Nvidii. Právě čipy od Nvidie ve velkém využívají Alphabet i Microsoft. Vzhledem k tomu, že ASML obsluhuje malý počet zákazníků, jednorázový výpadek kohokoliv z nich ovlivní výsledky celé firmy. Z výsledků a výhledu mnohých velkých technologických společností vyplývá, že o poptávku nebude nouze.
Celotržní příběh kolem AI se netočí pouze u tří lídrů trhu s cloudovými službami, ale také kolem společnosti Meta. Firma Marka Zuckerberga kromě jazykového modelu Llama implementuje strojové učení i do aplikací, jako jsou Facebook nebo Instagram, což zvýšilo čas strávený na těchto sociálních sítích. Růst počtu denně aktivních uživatelů však nenaplnil očekávání. Zklamaní mohou být investoři kvůli divizi Reality Labs, které sice rostou tržby díky prodeji headsetu Quest 3S, ale úroveň provozního zisku je stále záporná a nezlepšuje se. Akcie Mety pak kromě těchto faktorů potrápil i výhled na výrazně vyšší kapitálové náklady v příštím roce.
Společnost Apple je ve srovnání s ostatními v trošku jiné situaci, protože hlavně implementuje AI vychytávky do svých stávajících produktů. Akciím se po zveřejnění výsledků nedaří kvůli slabším tržbám ze služeb, ale především kvůli pomalejší obnově na čínském trhu s mobilními telefony. Apple zahájil 28. října zavádění své umělé inteligence do zařízení v rámci nejnovější aktualizace, což by se mohlo propsat do výsledků až za aktuální čtvrtletí. Investoři jsou i z tohoto důvodu nervózní, avšak uklidňující zprávou je to, že nový iPhone 16 se za prvních osm dnů na trhu prodával lépe než jeho předchůdce.
Společným jmenovatelem technologických firem je vynakládání vysokých kapitálových nákladů na rozvoj AI. Alphabet, Amazon, Microsoft a Meta vynaložily za minulé čtvrtletí necelých 59 miliard na investicích převážně do AI. Aktuálně je z hlediska technologických firem lepší být spíše „přeinvestovaný“ než „podinvestovaný“, proto se nedá divit ohlášení dalšího nárůstu investic. Byť se může zdát, že náběh investic do AI má delšího trvání, big tech společnosti nechtějí nic ponechat náhodě a ve velkém investují.
Pokud vlivem hluboké recese nedojde k výraznějšímu zmrazení poptávky, očekávám, že růst AI trhu bude dále pokračovat. Je jasné, že z větších čísel se roste hůře než z těch menších. V dlouhodobém horizontu tak bude tempo růstu tržeb plynoucích z cloudu oproti aktuálnímu stavu pomalejší. Jestliže budou technologické firmy zveřejňovat výsledky v souladu s očekáváním trhu, nemusí nutně vzniknout problém, který způsobí výplachy na trhu. Opačný případ je potenciální extrémní scénář, ten nás ale v dohledné době s velkou pravděpodobností nečeká.