Článek
Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.
Od intervencí ČNB proti koruně, které skončily v roce 2017, máme jednu z nejvyšších inflací mezi vyspělými zeměmi. Přitom hlavním ústavním úkolem národní banky je péče o cenovou stabilitu. Řekněme to na rovinu: ČNB dlouhodobě nezvládá plnit ústavní zadání. Současnému vedení slouží ke cti, že si nechalo dosavadní postup posoudit od renomovaných odborníků.
Podobný audit měnové politiky si nechala v minulosti zpracovat řada centrální bank, ale pro ČNB je to poprvé. Cynika napadne, zda nejde o divadlo s cílem zbavit se nepohodlných analytiků. Současný guvernér měl opakované konflikty se sekcí měnovou, jež spravuje predikční model a připravuje doporučení ohledně úrokových sazeb. Mohly by se mu tedy hodit posudky, které ukazují na analytické nedokonalosti v nedávné minulosti ČNB.
Paradoxně však posudek nejvíce kritický k sekci měnové napsal Roman Šustek z Queen Mary University of London, kterého si sekce do auditu sama vybrala. To ukazuje na poctivost analytiků a vedení sekce. Úlevou také je, že guvernér ani po auditu šéfa sekce neodvolal. Celkové vyznění auditu není nijak zdrcující, ale navrhuje dvě velké změny. Zaprvé, ČNB by se měla přestat soustředit na jediný model. Zadruhé, měla by vytvořit nezávislý výzkumný útvar, který bude oponovat doporučení měnové sekce ohledně úrokových sazeb.
Výzkum a nový model
Na svém čtvrtečním jednání bankovní rada obě doporučení přijala. Vznikne nová sekce výzkumu, která bude mít na starosti vývoj nového modelu a bude zcela nezávislá na sekci měnové či jiné. Částečně se tak vracíme do minulosti, protože do roku 2016 ČNB takový nezávislý oponentní útvar měla. Je náhoda, že inflaci téměř neustále nad cílem vidíme právě od roku 2017?
Nezávislý výzkum v ČNB vybudovala Kateřina Šmídková, která též působila jako profesorka na Univerzitě Karlově. Její úmrtí v roce 2014 výzkum téměř paralyzovalo; v českém prostředí se nepodařilo najít vhodného nástupce. Ač proběhlo velké mezinárodní výběrové řízení s řadou skvělých kandidátů, všichni nakonec odstoupili.
Na konci roku 2016 pak tehdejší bankovní rada nezávislý výzkum zrušila. Oponentura sekci měnové prakticky zmizela, což přispělo k zahledění do jediného modelového přístupu. Sazby měly být již od roku 2017 vyšší, než doporučoval model. Je navíc těžko pochopitelné, že na začátku inflační vlny v roce 2021 ČNB ani nezvažovala, že by mohla inflaci rychle srazit prodejem části gigantických rezerv, které vznikly během předchozích intervencí.
Nástupkyní Kateřiny Šmídkové na pozici šéfky nezávislého výzkumu ČNB je Simona Malovaná. To je dobrá volba: prakticky od nuly vybudovala výzkum finanční stability, díky kterému je dnes ČNB mezinárodně známá. Zároveň má dostatek asertivity, aby dokázala argumentační sílu sekce měnové efektivně vyvážit. Kateřina Šmídková vstupovala do této role v 36 letech, Simona Malovaná je ještě o něco mladší. Dohled nad výzkumem bude mít na starosti Jakub Seidler, skvělá volba prezidenta pro uvolněné místo člena bankovní rady po odstoupivším Tomáši Holubovi.
Úspěchy dnešní ČNB
Současné bankovní radě toho můžeme vyčítat dost, ostatně sám jsem o tom popsal desítky stran. Reputaci ČNB poškozuje personální politika. Řada schopných lidí v posledních dvou letech odešla. Klíčové manažerské posty často obsadili lidé spojení s bývalým prezidentem. Je nesnadné ubránit se dojmu, že se jedná o protislužby za pomoc s prosazením výběru guvernéra. Na druhou stranu se patří pochválit úspěchy:
1) Obnovení samostatného výzkumu a plnohodnotné oponentury v ČNB.
2) Postupné investice devizových rezerv do akcií, což nám v dlouhodobém vyjádření vydělá stamiliardy, aniž by to ohrozilo plnění hlavního ústavního mandátu ČNB.
3) Prodej čínských státních dluhopisů, které nakoupila předchozí bankovní rada těsně před jmenováním tehdejšího viceguvernéra novým velvyslancem v Číně.
4) Zrušení vazby platů v ČNB na inflaci. Platy v ČNB by měly být mnohem vyšší (a současná bankovní rada by měla najít odvahu je nárazově zvýšit), ale zaměstnancům nepřísluší automatické odměny za vyšší inflaci, kterou svou prací sami ovlivňují.
Míč je nyní na straně vlády a prezidenta. Potřebujeme zlepšit zákonný rámec, ve kterém se ČNB pohybuje – její práva, povinnosti, odpovědnost. Nové členy rady by měl potvrzovat Senát, jako je to zvykem ve vyspělých zemích. Zákon by měl umožňovat, abychom do takové funkce vybírali i zahraniční experty. Měli bychom jasně říct, co všechno může nebo nemůže ČNB dělat s rezervami. A hlavně musíme jasně vymezit, co přesně po ČNB chceme. Dvouprocentní inflaci? OK, napišme to do zákona společně s tím, co vedení ČNB čeká, když to plnit nebude.