Článek
Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Prosím vás, já omylem na sedm hodin usnul a nesledoval to, co zavedla nebo zrušila americká administrativa?“ Takhle někdo popsal na sítích realitu, kterou nyní žijeme s americkým prezidentem. V záplavě rozhodnutí a zpráv, které jeho neustálé obraty okolo cel a jejich dopadů na burzy a globální ekonomiku přinášejí, občas proplují jeho další jen zdánlivě méně zajímavé kroky. Je to jen pár dní, kdy se objevily informace, že jeho administrativa soustředěně dělá zátahy proti zahraničním studentům na amerických vysokých školách, odebírá jim víza a vyhání je ze země.
Jde o studenty. Proč to má zajímat nás ostatní.
Mělo by nás to zajímat hodně. A měli bychom využít toho, že americké univerzity a vysoké školy budou teď méně „sexy“ pro zahraniční talentované studenty. Americká administrativa jde totiž v tomto proti celosvětovému trendu, kdy se nejvyspělejší státy předhánějí v tom (a my se musíme přidat), aby přilákaly studenty ze zahraničí. Česko zkrátka potřebuje být magnetem na talenty z celého světa a usilovat o to, aby si pro své studium vybraly právě naše univerzity a vysoké školy.
Proč? Protože data hovoří jasně. Česku oproti zemím s vysokou přidanou hodnotou chybí na 600 000 vysokoškolsky vzdělaných lidí. Za posledních 10 let klesl počet absolventů o 35 %. A to zejména v technických oborech. Bez přílivu nových, mladých a talentovaných studentů se bude tato propast dále prohlubovat. Takže kromě přilákání studentů je třeba pracovat na tom, abychom je i po studiu udrželi.
Aktuálně na našich univerzitách a vysokých školách studuje na 55 tisíc zahraničních studentů, což je 18 procent z celkového počtu. Mělo by jich být ale alespoň 30 procent. Jinak se k té metě, abychom měli dostatek kvalifikovaných pracovníků, nedostaneme. Aktuálně chybí v průmyslu na 70 tisíc kvalifikovaných lidí a bude to čím dál horší, zvlášť jestli nechceme být tou neustále připomínanou montovnou.
Jen na okraj, není to tak, že by pak nebyla místa pro české talentované děti. Už nyní technické obory mají volné kapacity a dětí dlouhodobě ubývá.
Protiargumentem bývá, že za naše peníze vystudují cizinci. Ano, zahraniční studenti přinášejí náklady. Dům zahraničních služeb, který má v popisu práce je sem lákat, to vyčíslil asi na 4,2 miliardy korun ročně. Ale proti tomu stojí fakt, že díky zahraničním studentům má práci na 6000 lidí a se svými útratami přinášejí celkem do naší ekonomiky 17 miliard korun.
My jsme v Druhé ekonomické transformaci na základě dat Domu zahraničních služeb ještě propočítali několik věcí. Jeden absolvent technického oboru, který tu zůstane, za jeden rok práce vytvoří přidanou hodnotu přes 2,3 milionu korun. Stát z takového absolventa získá každoročně 800 tisíc korun v daňových příjmech. Takže návratnost jeho investice, pokud byste na to chtěli jít kupeckými počty, se pohybuje maximálně do dvou let od dokončení studia, a to v tom máte i náklady na to, abychom ho tu udrželi.
Při tisícovce nových studentů jde za čtyři roky studia, protože započítáváme, že velkou část studentů mají tvořit ti na magisterském studiu, o náklad okolo 900 milionů korun. Ten je zpět pak za další dva roky. A hned ten třetí už vytvoří tito studenti přidanou hodnotu okolo 1,7 miliardy korun. Šestým rokem je to dokonce 6 miliard.
Ekonomicky je to tak rozhodně výhra – stát vydělá na daních, firmy budou mít dostatek kvalifikovaných lidí a budeme se posouvat od „montovny k mozkovně“, jak zní oblíbené klišé. Kromě toho, i když samozřejmě část studentů odejde a obecně se počítá, že jich zůstane maximálně polovina, je navýšení počtu zahraničních studentů na našich školách potřebné pro prestiž. Třeba hodnocení univerzit v mezinárodních žebříčcích se odvíjí mimo jiné od toho, kolik mají zahraničních studentů.
Co k tomu potřebujeme?
Efektivní propagaci českého vysokého školství ve strategických regionech. Fast-track víza se zjednodušeným procesem pro studenty. A vytvoření přijímacího testu, který zajistí, že se do vízového procesu hlásí pouze reální studenti, přičemž se může se jednat o zkoušku (ideálně online) nebo automatické přijetí středoškolských diplomů s vysokou reputací. Zřízení státního stipendijního programu s cílem ročně přilákat 2000 nejlepších talentů z celého světa. A pak taky zapracovat na tom, aby tu absolventi chtěli zůstávat a pracovat.
Všechno je teď skvěle rozjeté, podařilo se o tom přesvědčit všechny úřady a jiné aktéry, kteří s tím mají co do činění. Teď jen nezaspat tu šanci, kterou nám dává mimo jiné averze Trumpovy administrativy k zahraničním studentům. A podle Domu zahraničních služeb dokonce po jeho zvolení je cítit mnohem větší zájem Američanů o studium u nás. Využijme toho. Mohou nám pomoci pořádně rozjet ekonomiku.