Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Cena bitcoinu atakuje hranici 100 tisíc dolarů. V USA se uvažuje o přesunu části rezerv do bitcoinu. El Salvador je už několik let zemí, kde je bitcoin platnou měnou. O kryptoměnách slýcháme stále častěji. Někteří na nich zbohatli. Jiní si berou americkou hypotéku a všechny peníze nalévají do bitcoinu. Je ale bitcoin opravdu digitální zlato? Mohou kryptoměny zničit vaše rodinné bohatství? Jak přežít volatilitu kryptoměn? V tomto článku probereme důležité praktiky a tipy, které mohou případné investice do kryptoměn lépe chránit.
Jsou kryptoměny revolucí v investování?
Pozitivních i negativních příběhů lidí, kteří na investici do kryptoměn zbohatli, či naopak zchudli, je mnoho. Investiční stratégové mají na takovou investici ale trochu odlišný pohled. Ano, kryptoměny mohou být revolucí v technologickém vývoji nebo v technologiích ohledně transferu majetku a podobných oblastech. Zatím však nejsou nějak výrazněji využívány tímto směrem, i když se o tom hodně hovoří.
Ale v investování je to prostě nějaké další aktivum, které má nějaké vlastnosti, ale vlastně tam není něco dramaticky nového. O tom se mohli přesvědčit i investoři do různých alternativních kryptoměn, které měly na sebe navázané různé způsoby výnosů, a to celé bylo ale opět zpětně navázané na skutečnost, že se kryptoměnám daří. Když se jim dařit přestalo, tak i tyto způsoby výnosu nedopadly úplně dobře.
Bitcoin jako univerzální platidlo?
Bitcoin se za dobu své existence vlastně nikdy výrazně nepoužíval jako platidlo. Ano, někdy měl tuto funkci, ale rozhodně nešlo o nějak častou praxi. Platby v bitcoinech, kdy by například někdo chtěl platit nájem v tomto kryptu, nebo platil zaměstnanci plat v bitcoinech, prostě nezaznamenáváme.
Nefunguje to tak z jednoduchého důvodu. Lidé neinvestují do bitcoinu, protože by ho chtěli využívat. Investují do něj, protože se domnívají, že v budoucnu bude chtít bitcoin nakupovat více lidí, a proto vzroste jeho cena a oni vydělají.
Bitcoin a bubliny
Tento přístup ale vede k tomu, že se opakovaně nafukuje a vyfukuje bublina. A samozřejmě ti, kteří investují do bitcoinu, říkají, že ta příští bublina se nafoukne ještě výš než ta minulá, takže vlastně nevadí, když právě teď cena kolabuje. Proto jsou na bitcoinu tyto bubliny. Vždy když se zvedne jeho cena, začne se o tom psát, více lidí si toho všimne, více lidí ho začne nakupovat. Tím jeho cenu tlačí nahoru. Tak to jde až do bodu, kdy už všichni o bitcoinu slyšeli a kdo ho chtěl koupit, koupil. V takový moment nastává vrchol bubliny. Pak ale přijde okamžik, kvůli kterému bublina splaskne, protože nezkušení investoři většinou nastupují až v té nejpozdější fázi.
Rychlý přesun velkého množství bohatství
Ti, kteří kupují bitcoin, neprofitují z technologie blockchainu. Ten zaručuje ochranu, v případě nákupu kryptoměny rozumným způsobem, ale samotná technologie nevydělává nic navíc.
Blockchain
Blockchain je technologie umožňující lidem, aby si prostřednictvím internetu bezpečně vyměňovali nebo vytvářeli záznamy bez prostředníka (například notáře, banky, správce databáze). Na jeho provozu se totiž místo centrálního správce podílejí přímo jeho uživatelé. Každý se může zapojit jak přímo do ověřování transakcí (u těžby kryptoměn), tak do hlídání těch, kteří v daném blockchainu transakce ověřují.
To, co jim vydělává navíc, je potenciál, že když se například o bitcoin bude zajímat stále více lidí, budou růst investice do něj, cena může růst, a to je logicky jeho konkrétní výnos. Samozřejmě velkou výhodou bitcoinu je, že může snadno a rychle transferovat poměrně velké množství bohatství z jedné části světa na druhou. To je nepochybně i jeden z důvodů, proč byl bitcoin vytvořen. Na rozdíl třeba od nemovitostí a podobných hmotných věcí, které musím zanechat v zemi, kde se nacházejí. Takže ve chvíli, kdy hrozí například geopolitické riziko, jako například v roce 2022 invaze na Ukrajinu, je snadné toto bohatství ochránit jeho přesunem jinam. To je bezesporu velká výhoda bitcoinu a dalších kryptoměn.
Příklady ztráty a krachu
Přestože bitcoin opakovaně dosahuje, alespoň v poslední době, svých vrcholů, je potřeba myslet na to, že kryptoměny jsou extrémně volatilní. Příkladem je rok 2022 a ztráta téměř 99 % hodnoty v několika dnech u Terry a Luny, která určitě neudělala radost svým investorům. Nebo krach tokijské kryptoměnové bitcoinové burzy Mt. Gox v roce 2014.
I když kryptoměnám jistě nelze upřít růstový potenciál, je potřeba mezi riziky vidět i regulační nejistotu, protože pravidla pro ně ještě nejsou definitivní a pod rukama investorů, ať už těch stávajících, nebo budoucích, se neustále mění. Pokud tedy někdo nakupuje kryptoměny, měl by si určit, jaký podíl mají mít v jeho portfoliu, a podle toho je následně může balancovat.
Nastává ale klasický problém - lidé nevědí, kdy vlastně vyprodávat. Pokud chci mít kryptoměny jako součást portfolia, tak bych měl sledovat dění na trzích, a když vidím, že cena výrazně vyrostla, nastává důvod k balancování. Protože najednou může být podíl kryptoměn v mém portfoliu výrazně vyšší, než jsem chtěl. Když naopak klesne cena, může být nižší, než jsem chtěl.
Odpověď na otázku, kdy prodávat a kdy nakupovat mi může dávat právě fakt, že mám jasně danou strategii. Vím, jaký podíl v kryptoměnách chci v portfoliu, takže rebalancuji podle toho, co se na trzích děje.
Tím se vyhnu situaci, že mám v kryptoměnách nainvestováno výrazně víc, než bych chtěl, a pokud přijde bublina, mohu být nepříjemně překvapen. Zároveň je to opačné chování, než je klasická psychologie většiny lidí. Když všichni ostatní nakupují, můžu prodávat, a když ostatní prodávají, tak nakupuji. Kdo tedy chce investovat do bitcoinu, neměl by hlavně zapomínat na rebalancování.