Hlavní obsah

Komentář: Jak si Trump vymyslel vzoreček na cla. Je to až trumpné…

Petr Bartoň
Ekonom, působí na Anglo-American University a v projektu Datarun
Foto: Babooo0, Shutterstock.com

Donald Trump.

Ekonomové na celém světě řešili, jakým vzorečkem Trump vypočítával cla, která včera oznámil. Se cly ale jeho čísla nemají nic společného. Jde o jakýsi index vyrobený speciálně pro Trumpa, píše v komentáři ekonom Petr Bartoň.

Článek

Trump uvalil na jednotlivé země cla ve výši poloviny údajných cel těch zemí na USA. (S tím, že pokud by ta celní sazba vyšla jen jako jednociferná, nasazuje přesto clo desetiprocentní.) Ale procenta, o kterých Trump tvrdí, že jsou celní sazbou cizích zemí na USA (včetně mimocelních překážek a efektu manipulace s měnou), nejsou ve skutečnosti ničím takovým.

Všichni ekonomové světa od vyhlášení nespali a snažili se přes naši noc zpětně vykonstruovat vzoreček, který mohl ta výchozí čísla pro jednotlivé země vygenerovat. Odmítali totiž uvěřit, že by to mohla být čísla náhodná, což bylo dlouho jediné vysvětlení. U žádné země totiž to číslo nebylo ani poblíž skutečných cel. Ani po možném započtení těch mimocelních překážek a měnových manipulací.

A podařilo se, ekonomové přišli na to, že údajná cla nemají nic společného se cly (ani překážkami a manipulacemi). Je to jen podíl obchodního deficitu USA (a to pouze pro zboží) a amerických dovozů.

Tedy je to jakési číslo, které má hodnotu 0 %, pokud USA nemají s danou zemí deficit, a 100 %, pokud USA z dané země jen dovážejí a nic tam nevyvážejí.

Mezitím ekonomové ověřili, že tento vzoreček „sedí“ pro každou zemi s tím, že pokud by výsledek vyšel méně než 10 % (jen drobný deficit), stejně je zemím započítáno 10 %. A je fascinující, že na země, se kterými mají USA naopak obchodní přebytek ve zboží (tedy USA do nich vyvážejí více než naopak, a USA by tak měly naopak snížit svoje cla vůči dané zemi), je stejně uvaleno 10% clo.

Vše o clech najdete v našem online zpravodajství

Toto číslo nemá nic společného s „celní sazbou“, za kterou je vydáváno. Ani to není číslo, se kterým nějaká část ekonomie pracuje, víceméně byl tento „index“ vytvořen pro Trumpovy potřeby.

Ano, index nějakým (nedokonalým) způsobem měří, nakolik nevyvážený je americký obchod s danou zemí, o kolik více Amerika nakupuje v dané zemi než naopak. (A to jenom zboží, zapomíná na ostatní obchod.)

Je možné (ale to spekulujeme), že ten index mu někdo vypočítal na zadání „ukažte mi, jak nevyvážený je náš obchod s danou zemí“. Na takové zadání by to byla možná odpověď. Ale pak se možná nějak zrodila zkratka „tak to prohlasme za clo a zdaňme jejich dovozy podle toho“. Ta ale nedává vůbec žádný smysl. Země, které ve skutečnosti uplatňují vysoká cla na USA (jako třeba Turecko), mají naopak v kolonce „jejich cla na Ameriku“ podle vzorečku uvedeno mnohem nižší číslo, než odpovídá realitě.

Tedy celkově shrnuto, uvalená proticla nejsou polovina cel na Ameriku, ale polovina naprosto nesouvisejícího čísla. Polovina nesmyslu.

V rubrice Komentáře z byznysu přinášíme názorové texty zástupců firem i veřejných institucí k ekonomickým tématům.

Doporučované