Hlavní obsah

Německo vyhlásilo stav výstrahy, bojí se zastavení dodávek plynu z Ruska

Foto: HENADZI KlLENT, Shutterstock.com

V Německu už od konce března platí kvůli plynu stupeň včasného varování. Ilustrační foto.

Německá vláda vyhlásila kvůli problémům s dodávkami plynu stav výstrahy, což je druhý varovný stupeň. Dnes to na mimořádné tiskové konferenci oznámil ministr hospodářství Robert Habeck.

Článek

„Bezpečnost zásobování plynem je prozatím zajištěna, plyn se ale v Německu stává nedostatkovou surovinou,“ řekl dnes ministr Robert Habeck, když vysvětloval, proč Německo přechází ze stupně včasného varování na stupeň výstrahy. Stupeň včasného varování vláda vyhlásila v březnu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a na očekávané problémy s dodávkami plynu z Ruska.

Přímé dopady a omezení na domácnosti nové opatření zatím mít nebude, s úpravou cen se zatím nepočítá. Vláda se ale ještě více zaměří na plnění zásobníků, podle Habecka na nákup plynu do zásoby vláda uvolnila dodatečných 15 miliard eur (371 miliard Kč).

Podle Habecka je nezbytné hledat úspory ve spotřebě plynu. Pomoci mohou nejen průmysloví odběratelé, ale i domácnosti. „Domácnosti mohou přenastavit a upravit hydraulické vyvážení své topné soustavy. Takové kroky mohou znít banálně a možná úsměvně, ale mohou v případě 41 milionů německých domácnostní znamenat zásadní rozdíl,“ řekl ministr o úsporách ve spotřebě.

Ministerstvo hospodářství nyní pracuje na aukčním modelu úspor plynu, kdy by průmysl mohl tuto surovinu nakupovat, zároveň by získal odměny, pokud by plyn nevyužil. Podle Habecka průmyslové společnosti takový model podporují.

Habeck současné ceny energií a plynu označil již tak za příliš vysoké a uvedl, že s dalším navyšováním je nutné počítat. Vláda ale prozatím neaktivuje opatření, které by podle zákona o energetické bezpečnosti umožnilo dodavatelům upravit ceny tak, aby finanční problémy neohrozily celý trh s plynem.

Ministr zároveň upozornil, že další kroky mohou následovat. Stát se tak může, pokud se tok plynu plynovodem Nord Stream 1 nevrátí k normálu. Tímto produktovodem se přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Ruská státní plynárenská společnost Gazprom minulý týden výrazně omezila dodávky tímto plynovodem, což zdůvodňuje zpožděním při opravě kompresorových turbín firmou Siemens Energy. Habeck však omezení dodávek označil za politicky motivovaný krok a za hospodářský útok na Německo.

Vláda chce nadále dosáhnout do prosince naplnění zásobníků plynu na nejméně 90 procent, zatím je to 58 procent. Pomoci má také zmíněných 15 miliard eur. Ty Habeck neoznačil jako dotaci, ale za prostředky k zajištění likvidity společností, které plyn zajišťují.

Habeck na tiskové konferenci rovněž uvedl, že nynější vážná situace je vyústěním toho, že Německo se dlouho v zásobování energetickými surovinami spoléhalo na Rusko. „Musíme to nyní co nejrychleji napravit,“ řekl. Německo kvůli posílení energetické nezávislosti hledá nové dodavatele, plánuje vybudovat terminály na zkapalněný zemní plyn a masivně investovat do obnovitelných zdrojů energie. Využít chce také uhelné elektrárny, které jsou nyní odstavené, ale nadále jsou jako energetická záloha v pohotovosti.

Doporučované