Článek
Největší německá banka zjistila, že má nedostatek akcií, které kryjí depozitní certifikáty vydané bankou ještě před ruskou invazí na Ukrajinu. Uvedla to ve zprávě z 9. června a na celou záležitost upozornila agentura Reuters.
Nedostatek akcií přičítá Deutsche Bank rozhodnutí Moskvy umožnit investorům přeměnit část depozitních certifikátů (obligační, časově omezený cenný papír, jehož emitentem je finanční instituce, nejčastěji banka, a držitelem její klient) na místní akcie. Konverze certifikátů byla provedena bez účasti německé banky a Deutsche Bank nebyla schopna sladit akcie společnosti s depozitními certifikáty.
„Do jisté míry to vedlo k dvojímu započítávání, protože bez odsouhlasení mezi ruskými a zahraničními bankami mohl investor získat ruské akcie a stále držet depozitní certifikáty v zahraniční bance,“ řekl pro Reuters Grigorij Mariničev, partner advokátní kanceláře Morgan Lewis.
Ruský National Settlement Depository (úřad poskytující depozitní, vyrovnávací a související služby subjektům finančního trhu) uvedl, že konverze akcií byla provedena v souladu s ruskou legislativou a že není účetní institucí odpovědnou za zavedení tohoto mechanismu.
Co je to depozitní certifikát
Depozitní certifikát je druh cenného papíru s časovým omezením. Jeho emitentem bývají velké finanční instituce, převážně banky. Klient se koupí certifikátu zavazuje k tomu, že v bance po předem určenou dobu nechá určitou částku, která se mu následně vrátí i s úrokem.
Podle zdrojů Reuters je Deutsche Bank první velkou bankou, která své klienty informovala o tom, že by nemuseli získat všechny akcie, na které mají nárok. Mezi dotčené akcie patří podle Reuters například akcie letecké společnosti Aeroflot, stavební společnosti LSR Group, těžební a ocelářské společnosti Mechel nebo Novolipetsk Steel.
Ruských aktiv se většina investorů zbavila hned po začátku války na Ukrajině. Zdroje Reuters z řad investorů však uvádí, že depozitní certifikáty drží stále značný počet menších i větších investorů.
A co čeští investoři?
Redakce SZ Byznys oslovila některé české investiční společnosti a banky, aby zjistila, zda se s podobnou situací potýkají také.
„Spořitelna má naprosto marginální expozici v Rusku, a to jak z hlediska úvěrového, tak i investičního a kapitálového portfolia. Vojenská agrese Putinova režimu proti Ukrajině ani ekonomické sankce proti Rusku nepředstavují finanční riziko pro stabilitu Spořitelny,“ uvedl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.
„Společnost BH Securities se hned po zahájení války na Ukrajině zbavila všech ruských aktiv. Ty historicky tvořily zcela zanedbatelnou část našeho portfolia. Za 30 let existence BH Securities se ukázalo, že naši klienti o ruská aktiva nemají zájem,“ říká Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.
„Navíc vzhledem k velké míře nejistoty jsme přesvědčeni, že je dobré se ruskému trhu zcela vyhnout. Naši klienti preferují především český a americký trh. Rovněž mají zájem o evropský a asijský trh,“ dodává Křeček.
Další oslovení na dotaz SZ Byznys buď vůbec nereagovali, nebo se k situaci odmítli vyjádřit.