Hlavní obsah

Největší česká investice v cizině má zelenou. Křetínský může převzít Royal Mail

Foto: Royal Mail, Seznam Zprávy

Výkup akcií Royal Mail ze strany Daniela Křetínského a skupiny J&T může začít.

Miliardář Daniel Křetínský a skupina J&T dostala od antimonopolních úřadů zelenou k převzetí britské pošty Royal Mail. Transakci zbrzdila politická situace v Rumunsku, jež zbrzdila verdikt tamních úředníků.

Článek

Miliardář Daniel Křetínský může převzít společnost International Distribution Services (IDS), která vlastní britskou poštu Royal Mail. Firma EP UK Bidco (Bidco), kterou vlastní Křetínského EP Group a J&T Capital Partners, totiž získala všechna potřebná povolení od antimonopolních úřadů a dalších regulátorů. Bidco to oznámila v hlášení pro londýnskou burzu.

Největší česká investice v cizině se tak může začít realizovat. Křetínský má totiž nyní možnost dát akcionářům Royal Mail nabídku převzetí, která oceňuje celou britskou společnost na 3,6 miliardy liber. V korunách jde o sumu zhruba 107,3 miliardy korun.

Britská vláda schválila nabídku již v prosinci a očekávalo se, že se převzetí uskuteční již v letošním prvním čtvrtletí. V Rumunsku se však schvalování zadrhlo kvůli politickému dění okolo prezidentských voleb v zemi. Tím se transakce pozdržela.

Do pošty začal Křetínský investovat již v roce 2020, kdy kvůli koronavirové pandemii padaly burzy na celém světě. Tehdy nakoupil podíl ve výši 5,35 procenta, který postupně navýšil na 27,5 procenta.

Pošta patří mezi nejstarší firmy na světě, byla založena již v roce 1516. Zakládal ji Jindřich VIII. jako královský monopol, a i když už nejde o státní podnik, mnozí Britové ji stále berou jako součást národní identity.

U akcionářů by s nabídkou měl Křetínský uspět, protože na jeho tažení slušně vydělávají. Zatímco před zveřejněním zprávy o Křetínského snahách převzít Royal Mail se obchodovaly akcie společnosti za zhruba 214 pencí, tak nyní se jejich cena pohybuje na úrovni okolo 365 pencí. Za posledních dvanáct měsíců vzrostla cena akcií o téměř 55 procent právě kvůli Křetínského nabídce.

Křetínský & spol. nabízí za jednu akcii IDS částku 370 pencí, která se skládá z ceny 360 pencí za akcii, dividendě za rok 2024 ve výši dvou pencí a mimořádné dividendě ve výši osmi pencí. „Dal investorům atraktivní nabídku. Není důvod, aby na ni akcionáři IDS nekývli,“ říká portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler s tím, že se akcionáři musí rozhodnout do 30. dubna.

Royal Mail se potýká se stejnými potížemi jako podobné instituce v jiných zemích, včetně Česka. Důvodem je pokles tradičních listovních služeb a nástup privátních přepravců balíků. Ostatně Křetínského strategie s Royal Mail spočívá ve vybudování obrovského množství výdejních boxů.

Podle dřívějších informací listu The Telegraph plánuje bleskově postavit 20 tisíc výdejních boxů a snížit tak cenu za doručení. List uvádí, že se má jednat o investiční akci za 800 milionů liber (téměř 24 miliard korun).

V Británii ale v poslední době vyvolala rozruch i další Křetínského investice. Fanoušky londýnského klubu West Ham United šokovala zpráva o změně postoje vládce Energetického a průmyslového holdingu Křetínského, který v klubu vlastní podíl ve výši 27 procent.

Dlouhodobě se předpokládalo, že Křetínský by mohl klub ovládnout. Podle serveru TBR Football ale nyní Křetínský zkoumá možnost, že by naopak svůj podíl v klubu prodal a peníze investoval do jiného týmu anglické Premier League. „Spekulace v médiích nekomentujeme,“ komentoval informace Daniel Častvaj, mluvčí Křetínského holdingu. Zpráva již nicméně vyvolala široký ohlas na sociálních sítích mezi fanoušky „Kladivářů“, jak se londýnskému klubu přezdívá.

Byznys Křetínského skupiny sahá od energetiky přes maloobchod, logistiku až po reality a média.

Doporučované