Článek
Loňský rok zamíchal rozpočtem nejedné domácnosti. Jinak to ale nebylo ani v případě těch nejbohatších. Podle světového žebříčku Forbes nejbohatší lidé za poslední rok zchudli celkem o půl bilionu dolarů. Celkový majetek skupiny 2640 nejmovitějších tak dnes tvoří 12,7 bilionu dolarů. Meziročně se ale nesnížila jen výše společného jmění, propadl se také počet lidí, které americký magazín mohl do žebříčku zařadit. Majetek se pod hranici miliardy dolarů propadl 28 z nich.
Opačný směr v žebříčku ale nabrali Češi, kterých se v letošním, 37. ročníku žebříčku amerického Forbesu poprvé v historii umístilo rekordních jedenáct. Žebříček má tedy dva české nováčky.
Michala Strnada mezi dolarové miliardáře vyšvihla současná válka na Ukrajině. Podle informací, které Forbes zveřejnil, obrat Strnadovy Czechoslovak Group tvoří ze 70 procent výroba zbraní.
Druhým českým nováčkem žebříčku je Aleš Zavoral, zakladatel a majitel internetového obchodu Alza. I v jeho případě se na úspěchu podepsaly dopady složité situace na trhu, tentokrát ještě dozvuky pandemie koronaviru, kdy e-commerce raketově rostla. Dnes má podle Forbesu Alza v nabídce tři čtvrtě milionu položek od potravin přes domácí a zahradní potřeby po dětské plenky.
Oba podnikatelé aktuálně vlastní majetek v hodnotě dvou miliard dolarů, tedy v přepočtu 43 miliard Kč.
Žebříček Forbes
Americký magazín Forbes každoročně publikuje žebříček nejbohatších lidí světa. Letos redakce vydává už 37. ročník.
Česká redakce každý rok vydává také srovnání nejbohatších Čechů.
Světová verze časopisu Forbes se odhadem majetku nejúspěšnějších a nejbohatších lidí zabývá už od roku 1987, česká verze žebříčku vychází od roku 2012.
Hodnotu majetku českých i světových podnikatelů magazín počítá podle výsledků jejich firem – podle zisků, obratů, dluhů a transakcí na světovém trhu v daném oboru.
Do klubu těch nejbohatších na světě se z Česka ale nedostal pouze rekordní počet lidí. Rostl také celkový objem jejich peněz. Celkově tato jedenáctka nejbohatších Čechů vlastní jmění ve výši 61,4 miliardy dolarů. Oproti loňskému roku jde o nárůst o 12,4 miliardy dolarů.
Na vrcholu českého žebříčku stojí Renáta Kellnerová s rodinou s majetkem ve výši 16,5 miliardy dolarů. Svou pozici vylepšil také Daniel Křetínský s 9,2 miliardy dolarů. Ještě loni stál v tuzemském srovnání na čtvrtém místě. Křetínskému k aktuální druhé pozici pomohly rostoucí ceny energií. Jeho skupina sdružuje více než 50 společností, které pokrývají prakticky celý obchodní řetězec, od těžby hnědého uhlí přes výrobu elektřiny a tepla až po jejich distribuci.
Na třetí pozici se dostal Karel Komárek se jměním ve výši 8,1 miliardy dolarů.
Kvůli energetické krizi svou pozici také významně vylepšil Pavel Tykač s jeho skupinou Sev.en, která se orientuje především na oblast těžby uhlí. Ze šestého místa poskočil na číslo čtyři.
První pětku nejbohatších Čechů pak uzavírá Radovan Vítek s jeho 6,5 miliardy dolarů. Pozici podnikatele v žebříčku magazínu Forbes posílilo úspěšné byznysové tažení do Rakouska, kde se mu podařilo nejprve ovládnout konkurenční společnost Immofinanz a posléze i společnost S Immo.
Nejbohatší lidé světa
Ani světový žebříček nezůstal beze změny. Naopak, velkou proměnu lze pozorovat hned na první příčce. Srovnání totiž poprvé v historii vládne Evropa, konkrétně Francouz Bernard Arnault, který z vrcholu sesadil Elona Muska.
Majetek francouzského podnikatele generovaný koncernem luxusních módních značek dnes činí 211 miliard dolarů. Ještě loni by to na první místo nestačilo, jelikož tehdy jmění amerického podnikatele Elona Muska dosahovalo 219 miliard dolarů.
Propad na druhou pozici ve světovém srovnání Forbesu zavinil říjnový nákup Twitteru za 44 miliard dolarů. Ztrátu podle informací, které přináší magazín, ještě znásobil propad akcií automobilky Tesla.
Navzdory ovládnutí žebříčku evropským podnikatelem se ale základ nemění. Největší množství dolarových miliardářů se stále nachází ve Spojených státech, konkrétně 736. Dalších 562 jich magazín nalezl v Číně.