Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Potopení 56metrové lodi s názvem Bayesian, která v neděli vyplula ze sicilského přístavu Porticello, přežila Lynchova manželka Angela Bacaresová spolu s dalšími 15 cestujícími. O tragické nehodě stále panuje řada nejasností. Podle dostupných informací se jachta potopila poté, co oblast zasáhlo tornádo. Potápěči se již dostali k vraku lodi, po přeživších pátrá vrtulník.
Mike Lynch je bývalý výkonný ředitel softwarové firmy Autonomy, kterou spoluzaložil v roce 1996 poté, co vystudoval fyziku, matematiku a biochemii na Univerzitě v Cambridge. Úspěch firmy veřejnost přirovnávala k firmě Microsoft nebo Apple. Získal tak přezdívku „britský Bill Gates“.
Podnikatel stál také u zrodu řady dalších firem, a to včetně investiční společnosti Invoke Capital.
V roce 2006 získal Lynch za svůj přínos technologiím medaili Řádu britského impéria. Později byl zvolen členem Královské akademie inženýrství a Královské společnosti. Byl také poradcem britské vlády a seděl v radách institucí, jako je BBC či britská knihovna.
Když se v roce 2011 rozhodl za 11 miliard dolarů Autonomy prodat společnosti Hewlett-Packard (HP), vydělal si tím přes 650 milionů dolarů (téměř 15 miliard Kč). Nový majitel firmy, která byla známá svým softwarem na získávání dat z nestrukturovaných zdrojů, jako jsou videa či telefonáty, ovšem brzy našel obří účetní nesrovnalosti a musel odepsat téměř devět miliard dolarů, uvádí BBC.
Začal soud, který například tehdejšího ekonomického ředitele Autonomy poslal na pět let do vězení. Lynch sám čelil obvinění z nadhodnocení a klamání o reálném stavu firmy a také zatajování ztrátového podnikání či zastrašování nebo uplácení.
Ačkoliv soud nejdříve rozhodl ve prospěch HP a Lynch skončil v domácím vězení v USA, letos v červnu dospěl soud k jinému verdiktu a rozhodl o Lynchově nevině.