Článek
Soudkyně v americkém státě Delaware v úterý zrušila dohodu o vyplacení rekordní odměny 55,8 miliardy dolarů, tedy přibližně 1,3 bilionu korun, kterou v roce 2018 uzavřel výrobce elektromobilů Tesla se svým ředitelem Elonem Muskem jako budoucím příjemcem této odměny.
Schválení balíčku odměn správní radou automobilky bylo podle soudkyně Kathaleen McCormickové nesprávné a nespravedlivé vůči akcionářům. Žalobu podal akcionář, podle kterého byla odměna přehnaná. Informují o tom tiskové agentury. Proti rozsudku se ale ještě lze odvolat.
Dohoda o odměnách byla největší v historii Tesly i největší odměnou, jakou kdy firma ve Spojených státech hodlala vyplatit. Právě ona pomohla Muskovi stát se jedním z nejbohatších lidí na světě.
Odměna Muskovi měla být vyplacena po částech při splnění stanovených cílů. Žaloba uváděla, že Tesla investory oklamala, protože naznačovala, že splnění stanovených cílů je velmi obtížné, zatímco ve skutečnosti to tak podle žaloby není. Mezi výkonnostními cíli, které bylo nutné splnit, je například určitá ziskovost firmy a cena jejích akcií na burze.
Ředitelé společnosti Tesla tvrdili, že dohoda byla uzavřena proto, aby Musk coby jeden z nejdynamičtějších podnikatelů na světě nadále věnoval pozornost firmě. Soudkyně však rozhodla, že Tesla a Muskovi právníci nebyli schopni prokázat, že akcionáři byli při hlasování plně informováni o všech podrobnostech.
Musk měl navíc v té době silné vazby na osoby pověřené vyjednáváním za Teslu. Výši odměny McCormicková označila za nepochopitelnou částku, která není spravedlivá vůči akcionářům. Balíček byl podle ní také vyjednán řediteli společnosti, kteří se nechali strhnout Muskovou rétorikou a jeho vystupováním.
„Vzhledem k tomu, že soud shledal, že Musk má kontrolu nad správní radou, je těžké takovou transakci ospravedlnit,“ řekl BBC profesor právnické fakulty na Boston College Brian Quinn.
Právník Greg Varallo, který žalobu v roce 2018 podal a jenž zastupuje akcionáře, den vyhlášení rozsudku označil za „skvělý den pro skvělé lidi“.
Musk v reakci na rozhodnutí soudkyně na své sociální síti X napsal: „Nikdy si nezakládejte firmu ve státě Delaware.“
I recommend incorporating in Nevada or Texas if you prefer shareholders to decide matters
— Elon Musk (@elonmusk) January 31, 2024
Musk chce čtvrtinu firmy
Musk je generálním ředitelem a hlavním akcionářem Tesly. Velkou část svého podílu v Tesle prodal, aby mohl koupit síť X, tehdy pod názvem Twitter, a v současnosti vlastní asi 13 procent akcií Tesly. Nedávno se vyjádřil, že ho znepokojují investice Tesly do technologií umělé inteligence (AI) a že by rád měl v Tesle čtvrtinový podíl.
Akciím Tesly se v letošním roce zatím vůbec nedaří. Výrobce elektromobilů ve čtvrtém čtvrtletí díky mimořádnému daňovému příjmu sice více než zdvojnásobil čistý zisk, ale bez zahrnutí mimořádných položek téměř o dvě pětiny klesl a zaostal za očekáváním analytiků.
Firma navíc varovala, že v letošním roce čeká výrazné zpomalení růstu prodeje. Tyto faktory Tesle „napomohly“ k více než 20procentnímu propadu jejích akcií na cenu 191,6 dolaru za kus, což jsou nejnižší úrovně od loňského května. Tržní hodnota Tesly tak spadla přibližně o 80 miliard dolarů.
Ředitel investiční společnosti Wedbush, Daniel Ives, se domnívá, že Tesla potřebuje lepší komunikaci, zejména ohledně dalšího vývoje prodejních cen a marží. Ives upozorňuje na nedostatečnou komunikaci a srovnává ji s chováním předškoláků. Přesto věří v pozitivní dlouhodobý výhled firmy.
„Krátkodobě mají navrch medvědi. Prodejní tlaky u akcií Tesly jsou nyní z 80 procent způsobeny komunikací a z 20 procent zveřejněnými výsledky,“ uvedl pro Yahoo Finance.