Článek
Společnost CPI Property Group jednoho z nejbohatších Čechů Radovana Vítka vede řadu soudních sporů. Jeden z nich nyní rozhodl soud v Berlíně. Týká se zkrachovalé společnosti Orco, jejíž část skupina CPI PG přebrala. Insolvenční správce bývalé dceřiné společnosti Vitericon se domáhal neplatnosti vnitroskupinového vyrovnání dluhů z roku 2013 a požadoval po Vítkově skupině zaplacení částky 10,4 milionu eur.
Soud prvního stupně nárok insolvenčního správce sice zcela zamítl, ale v únoru rozhodl soud druhého stupně v jeho prospěch. Společnost tedy bude muset podle výroční zprávy CPI PG zaplatit celou částku včetně úroků v celkové výši přibližně 17 milionů eur, tedy 397 milionů korun.
„K probíhajícímu soudnímu řízení, které má původ ještě v době Orca a Jeana-François Otta, nebudeme v tuto chvíli poskytovat žádné bližší informace,“ uvedl stručně mluvčí skupiny CPI Property Group Jakub Velen.
Přátelé Čmejla a Diviš
Skupina Radovana Vítka vede řadu dalších sporů, převážně v zahraničí. Zřejmě největším je „nekonečný příběh“ bývalých Vítkových obchodních partnerů Marka Čmejly a Jiřího Diviše, kteří po neúspěšné žalobě v New Yorku letos v lednu zažalovali CPI Property Group a Radovana Vítka na Kypru.
Ve své žalobě žádají 535 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a tvrdí, že Vítek vedl organizovanou skupinu schránkových firem, přes které vyvedl nejcennější majetek zmiňované firmy Orco pod svou kontrolu.
Současně Čmejla a Diviš tvrdí, že Vítkovi půjčovali peníze, které jeho nemovitostní skupině umožnily po velké finanční krizi v roce 2008 rychlý akviziční růst. Ale dohodnutou odměnu v podobě polovičního podílu ve skupině nedostali. Vítkova skupina nařčení odmítá.
Čmejla a Diviš své peníze získali neprůhlednou privatizací Mostecké uhelné, za což byli vyšetřováni českými i švýcarskými úřady.
Vysoké zadlužení
CPI Property Group ke konci roku 2022 spravovala majetek v hodnotě 23,5 miliardy eur. Razantně ho zvýšila především díky velkým akvizicím v Rakousku, kde loni ovládla nemovitostní firmy Immofinanz a S Immo.
Kvůli nepříznivému vývoji na trhu musela však skupina loni hodnotu svého majetku přeceňovat, což mělo vliv i na čistý zisk. Ten v roce 2022 klesl o necelých šedesát procent na 557 milionů eur.
Zároveň kvůli akvizicím rapidně narostlo zadlužení skupiny, které přesáhlo 50 procent vůči hodnotě majetku. Vítkova skupina se tak nyní snaží prodávat nemovitosti, aby získala hotovost. Současně pak zkouší získat nové úvěry, aby si vytvořila finanční polštář.
Skupinu, která je na poli nemovitostí největším hráčem ve střední Evropě, může výrazně ovlivnit případná recese a další pokles hodnoty nemovitostí.