Článek
Draslovka ohlásila dvoumiliardový nákup jihoafrického výrobce kyanidu sodného před více než dvěma lety. Nyní však Úřad pro hospodářskou soutěž už podruhé převzetí zamítl. Potvrdil tak rozhodnutí z roku 2021.
„Úřad pro hospodářskou soutěž vydal rozhodnutí, kterým zakázal uskutečnění fúze spočívající v prodeji podniku společnosti Sasol South Africa Limited vyrábějícího kyanid sodný společnosti Draslovka Holding se sídlem v České republice prostřednictvím její místní dceřiné společnosti Draslovka,“ uvedla mluvčí úřadu Gillian de Gouveia.
Kyanid sodný, chemická sloučenina běžně používaná při extrakci drahých kovů, jako jsou zlato a stříbro, je důležitou surovinou pro těžební společnosti působící v Jihoafrické republice. Draslovka chtěla Sasol koupit mimo jiné proto, že vlastní technologii, která výrazně zefektivňuje využití kyanidu při těžbě.
Podle antimonopolního úřadu má společnost Sasol „monopolní postavení ve výrobě tekutého kyanidu v Jihoafrické republice a odvětví těžby zlata je na dodávkách tekutého kyanidu od společnosti Sasol závislé“. V rámci navrhované transakce by společnost Sasol dodávala společnosti Draslovka určité klíčové vstupy potřebné pro výrobu kyanidu sodného.
„Potvrzujeme rozhodnutí jihoafrické Komise pro hospodářskou soutěž neschválit navrhovanou akvizici kyanidové divize společnosti Sasol South Africa. Jihoafrickou republiku považujeme za strategický trh a o akvizici společnosti Sasol jsme usilovali v rámci svých plánů mezinárodní expanze, a proto jsme tímto rozhodnutím zklamáni,“ uvedl pro SZ Byznys mluvčí Draslovky Erik Švamberk.
Právní kroky
Podle něho byla Draslovka připravena do Sasolu investovat přibližně 140 milionů dolarů a vytvořit dalších 100 pracovních míst.
„Po obdržení úplného rozhodnutí budeme společně se společností Sasol přezkoumávat naše možnosti, které mohou zahrnovat i možnost právního řešení. Jsme i nadále odhodláni působit na jihoafrickém trhu a budeme pokračovat v dodávkách a podpoře našich zákazníků ze stávajících závodů po celém světě,“ dodal Švamberk.
Úřad transakci zakázal už před necelými dvěma lety. Nyní se řízení účastnily těžební společnosti působící v Jihoafrické republice jako Sibanye Stillwater, Pan African Resources a Harmony Gold Mining Company, které předkládaly svá stanoviska.
Podrobnější odůvodnění svého rozhodnutí antimonopolní úřad zveřejní později. Nicméně v listopadu 2021 převzetí Sasolu zamítl mimo jiné proto, že by pravděpodobně vedlo k podstatnému vyloučení nebo oslabení hospodářské soutěže v důsledku zvýšení cen, které by poškodilo zákazníky, tj. společnosti zabývající se těžbou zlata.
Draslovku vlastní rodina Brůžkova s byznysmeny z BPD Partners, konkrétně Petrem Pudilem, Vasilem Bobelou a Janem Dobrovským. Působí kromě Česka také ve Spojených státech a svou chemickou produkci prodává hlavním těžařským společnostem na světě.
Při akvizici za 2,2 miliardy korun se před dvěma lety čeští investoři spojili s místními partnery. Čtvrtinu podniku v továrně v Sasolburgu měla vlastnit jihoafrická Navuka Investment Holdings, kterou vlastní byznysmenka Nathiera Kimberová. Ta vlastní diamantové doly Lower Orange River Diamonds.
Sasol je energetická a chemická společnost se sídlem v Sandtonu v Jihoafrické republice. Společnost vznikla v roce 1950, dnes Sasol vyvíjí a komercializuje technologie včetně technologií syntetických paliv, a vyrábí různá kapalná paliva, chemikálie, uhelný dehet a elektřinu. Draslovka kupovala část firmy vyrábějící kyanid sodný.
Aktualizovali jsme o vyjádření společnosti Draslovka.