Článek
Původem česká společnost Allwyn (dříve Sazka Group), která provozuje výherní loterie v Evropě i Spojených státech a pod kterou v Česku spadá Sazka, chystá poměrně velkou emisi dluhopisů.
Její britská dceřiná společnost Allwyn Entertainment Financing zahájila nabídku zajištěných dluhopisů a dluhopisů s pohyblivou úrokovou sazbou denominovaných v eurech a amerických dolarech v celkové nominální hodnotě odpovídající ekvivalentu až 1,3 miliardy eur (30,5 miliardy korun).
Využití prostředků nechce firma blíže komentovat. „Společnost Allwyn obecně nekomentuje své finanční plány, ale průběžně vyhodnocuje trh a podle potřeby zvažuje různé možnosti,“ řekla pro SZ Byznys ředitelka korporátní komunikace Allwynu Kerry Parkinová.
Podle dostupných informací použije Komárkova skupina výtěžek z dluhopisové emise na splacení dosavadních závazků, zejména 300 milionů eur v rámci 4,125procentních prioritních zajištěných dluhopisů splatných v roce 2024. Dále na splacení revolvingového úvěru v hodnotě 180 milionů eur.
Hlad po nových papírech
Allwyn také peníze využije k „obecným firemním účelům“, což může být další růst firmy, o kterém mluvil nedávno v rozhovoru pro SZ Byznys šéf společnosti Robert Chvátal.
Podle portfolio manažera Cyrrusu Tomáše Pfeilera není emise Allwynu špatně načasovaná. „Aktuálně na trhu korporátních bondů utichla emisní aktivita, existuje tak šance, že mezi investory bude hlad po nových papírech. Na druhou stranu se tržní sazby a dluhopisové výnosy již postupně zvedají nahoru,“ říká Pfeiler.
Peníze si tak Allwyn nebude půjčovat levně. I když už utichla hysterie kolem lokálních amerických bank či švýcarské Credit Suisse, trh již nyní opět sází na zvyšování úrokových sazeb centrálních bank, v eurozóně tedy na zvednutí na úroveň 3,75 procenta.
„Už vydané bondy Allwynu s pohyblivou úrokovou sazbou se splatností v roce 2028 nesou asi sedm procent, očekával bych proto u nové emise zhruba podobnou výnosnost. Tedy zhruba 400 procentních bodů nad pětiletou swapovou sazbou (úrokové swapy pomáhají snížit riziko nenadálého pohybu úrokové sazby, pozn. red.),“ dodává Pfeiler.
Dražší půjčka nepochybně souvisí s podnikáním Allwynu, které pro řadu velkých investorů nesplňuje kritéria udržitelného investování. Allwyn provozuje loterie a hazardní hry například v Rakousku, Česku, Řecku a Kypru, Itálii a Velké Británii, kde získal licenci na provozování národní loterie. Kromě toho provozuje loterii Illinois Lottery v USA.
Dluhopisy s pohyblivou sazbou však mohou v budoucnosti zlevnit s tím, jak budou americká centrální banka Fed a Evropská centrální banka snižovat své základní sazby.
Ziskový stroj
Společnost Allwyn si podobný obnos půjčovala už loni. V listopadu od syndikátu 11 bank získala úvěr ve výši 1,6 miliardy eur, tedy asi 40 miliard korun, jímž financovala akvizici firmy Camelot, tedy konkurenta v soutěži o provozování národní loterie v Británii.
Allwyn loni poprvé vydělal přes miliardu eur. Upravený ukazatel provozního zisku EBITDA mu loni vzrostl o 21 procent na zhruba 1,2 miliardy eur, v přepočtu přibližně 28 miliard korun, a příští rok by měl opět poskočit směrem vzhůru. Do výsledků se totiž promítne právě akvizice provozovatele britské Národní loterie Camelot.
Obrat Allwynu vzrostl meziročně o 24 procent na téměř čtyři miliardy eur. Konsolidovaný čistý dluh vůči očištěnému hrubému provoznímu zisku EBITDA činil ke konci loňského roku 1,6násobek.
Takové číslo se však příliš nelíbí ratingové agentuře Moody's, která zhoršila Allwynu výhled. Zdůvodnila to právě vyšším dluhem a méně konzervativní finanční politikou firmy.