Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Miliardář, zakladatel kosmické společnosti SpaceX, šéf automobilky Tesla a majitel společnosti X Elon Musk se včera opřel do končící české eurokomisařky Věry Jourové. Ta ho označila v rozhovoru pro server Politico za „člověka, který není schopen rozlišovat mezi dobrem a zlem“ a sám je prý „propagátorem zla“.
To si americký dobyvatel vesmíru nenechal líbit a k poznámce Věře Jourové se na sociální síti X jmenovitě vyjádřil: „Věra Jourová je ztělesněním banálního, byrokratického zla.“
Elon Musk měl podobných přestřelek více. Svojí přímou a často problematickou komunikací prostřednictvím jím vlastněné sítě X je velmi proslulý. Právě samotná síť, kterou v roce 2022 Musk převzal, často některá média a politici spojují s dezinformační scénou.
Například Brazílie síť X na začátku září plošně zablokovala kvůli údajnému šíření dezinformací. Odblokovala ji teprve minulý týden poté, co Musk zaplatil pokutu v přepočtu 117 milionů korun a zablokoval účty dezinformátorů.
Urážky a přešlapy Elona Muska
Za „nepovedený pokus o vtip“ označil sám Musk svůj příspěvek o tom, „že se nikdo nesnaží zabít amerického prezidenta Joea Bidena a Kamalu Harrisovou.“ Takto nešťastně si zavtipkoval poté, co se objevila zpráva o dalším pokusu o atentát na Donalda Trumpa. Po masivní vlně kritiky Musk příspěvek smazal, výrokem se však stále zabývá americká bezpečnostní služba.
Elon Musk se také zapojuje do rusko-ukrajinského konfliktu. Ukrajině například poskytuje bezplatně internetovou satelitní síť Starlink, i když například v minulosti hrozil, že ji Ukrajincům vypne. Do pro něj nepříjemné situace se dostal uveřejněním „Mírového plánu pro Ukrajinu“, kdy byl následně obviněn z propagování ruských narativů.
Jeho plán navrhoval, aby Ukrajina nechala Rusku poloostrov Krym, který v roce 2014 Rusko nelegálně anektovalo. A aby byla v okupovaných oblastech vyhlášena referenda o připojení k Rusku. To bylo ze strany Ukrajiny a jejích spojenců razantně odmítnuto. Byl také kritizován, že zlehčuje konflikt, protože na síti X pořádal o válce řadu anket.
Ukraine-Russia Peace:
— Elon Musk (@elonmusk) October 3, 2022
- Redo elections of annexed regions under UN supervision. Russia leaves if that is will of the people.
- Crimea formally part of Russia, as it has been since 1783 (until Khrushchev’s mistake).
- Water supply to Crimea assured.
- Ukraine remains neutral.
Problematické byly také jeho protižidovské výroky. Například před rokem označil za „naprostou pravdu“ výrok, který tvrdí, „že židé nesnáší bělochy“. Tato slova, se kterými Musk souhlasil, byla na internetu prosazována Robertem Bowersem, který v roce 2018 zavraždil v pittsburské synagoze 11 židů.
Pozdvižení veřejnosti způsobilo také Muskovo propagování rozhovoru amerického novináře Tuckera Carlsona. Rozhovor s Darrylem Cooperem se týkal holocaustu a druhé světové války. Z interview jsou podle veřejnosti patrné Cooperovy sympatie k nacistickému vůdci. Příspěvek, ve kterém Musk označil rozhovor za „velmi zajímavý a hodný zhlédnutí,“ urychleně smazal.
Za „pedofila“ pak označil Musk v roce 2018 britského potápěče Verna Unswortha, který se tehdy podílel na záchraně dvanácti mladých fotbalistů a jejich trenéra, kteří uvázli v zatopené thajské jeskyni. Musk tehdy záchranářům nabízel svoji ponorku, kterou však odmítli. Musk tehdy reagoval slovy: „Dobře, řekl sis o to, pedofile.“ Jeho tvrzení o pedofilii nebyla nikdy prokázaná.