Článek
Čeští byznysmeni z rodinné kanceláře bpd partners společně s rodinou Brůžků dál rozvíjejí výrobce chemických látek na bázi kyanidů, Draslovku.
V globálních ambicích mají Draslovku podpořit fondy Oaktree Capital Management, které do české firmy zainvestují více než tři miliardy korun.
„Jsme rádi, že jsme mohli uzavřít strategické partnerství se společností Oaktree, protože se snažíme naplnit naši ambiciózní strategii růstu. Spolupráce se společností Oaktree nám nepochybně významně pomůže dosáhnout našich cílů,“ uvedl pro SZ Byznys šéf společnosti Draslovka Pavel Brůžek, který je společně s Petrem Pudilem z bpd hlavním motorem růstu Draslovky.
Podle podmínek dohody bude společnost Oaktree investovat do společnosti Draslovka 150 milionů dolarů (3,2 miliardy korun), a poskytne tak preferovaný vlastní kapitál na podporu strategie růstu společnosti. V budoucnu mají fondy možnost stát se menšinovým akcionářem Draslovky.
Investice fondů Oaktree do společnosti Draslovka přichází krátce po loňské akvizici americké firmy Chemours Mining Solutions za více než 11 miliard korun, která byla dokončena v prosinci 2021. Draslovka loni také uzavřela dohodu o koupi podniku Sasol South Africa Limited, zabývajícího se výrobou kyanidu sodného. Transakci ale neschválil tamní antimonopolní úřad, takže ještě není dokončena.
Fondy Oaktree
- Společnost Oaktree je globální fond specializující se na alternativní investice.
- Ke konci roku 2021 spravovala aktiva v hodnotě 166 miliard dolarů.
- Má více než 1 000 zaměstnanců a pobočky v 19 městech po celém světě.
Expanze do Austrálie
Současně se vstupem nového partnera Draslovka oznámila akvizici australské firmy Mining & Process Solutions, která vlastní mj. novátorskou technologii na těžbu zlata. Technologie vyvinutá ve spolupráci s Curtin University z australského Perthu je velmi šetrná k životnímu prostředí, což je při těžbě vzácných kovů klíčové.
Podle informací SZ Byznys dosáhla hodnota akvizice desítek milionů dolarů neboli vyšších stovek milionů korun. Akvizice Draslovce umožní expandovat na světový trh s prostředky pro ekologicky udržitelnou těžbu kovů používaných při digitalizaci ekonomiky a přechodu na elektromobilitu.
Nová technologie pomůže původně kolínské firmě také při jednání s regulátory v některých zemích, kde tradiční technologie těžby může mít negativní vliv na životní prostředí.
„S potěšením oznamujeme akvizici společnosti Mining & Process Solutions. Výrazně investujeme do pokračujícího technologického výzkumu a vývoje a těšíme se na plnou integraci glycinového loužení do rodiny produktů společnosti Draslovka,“ dodal Brůžek.
Cílem Draslovky je stát se globálním hráčem v oblasti chemických výrobků na bázi kyanidů. Založila proto před Vánoci novou firmu Draslovka Global Holding, která má zastřešovat mezinárodní aktivity skupiny. Akcionáři jsou rodina Brůžků a investoři sdružení pod hlavičkou bpd partners, tedy Petr Pudil, Vasil Bobela a Jan Dobrovský.
Do nově vzniklé společnosti Draslovka Global Holding už akcionáři vložili majetek ve výši 15,6 miliardy korun.
Draslovka
- Společnost Draslovka patří mezi největší výrobce v oblasti chemických specialit na bázi kyanidů a zemědělských chemikálií, včetně fumigantů a biocidů.
- Je to soukromá holdingová společnost se sídlem v Česku, kterou vlastní čtyři české rodiny spolupracující v rámci firmy bpd partners se sídlem v Praze.
- Draslovka má více než 100 let zkušeností s výrobou kyanovodíku (HCN), který se používá dále v produktech od těžebního průmyslu až po zemědělství.
- Cílem Draslovky je stát se předním světovým hráčem v oblasti výroby kyanidů pro použití v syntéze, těžbě a průmyslových a zemědělských aplikacích.
Kromě nových akvizic plánují tuzemští byznysmeni postavit tři nové továrny na výrobu speciálních chemikálií z kyanovodíku v hodnotě zhruba čtvrt miliardy dolarů. Jedna má stát v Nizozemsku v partnerství s chemiky AnQore, další mají vzniknout ve Spojených státech a Jihoafrické republice. Draslovka tak chce do zahraničí rozšiřovat výrobu produktů, které vyrábí v Kolíně.
Produkty Draslovky hrají kromě těžby zlata důležitou roli také při výrobě pneumatik a při postřicích v zemědělství. Mezi největší konkurenty Draslovky patří americká firma Cyanco, australská Orica či německá CyPlus.