Hlavní obsah

Český byznysmen Vacek postavil v Tatrách hotel za půl miliardy

Foto: Alexandra Timpau, Seznam Zprávy

Hotel Elements v Tatrách.

Majitel distributora mobilních telefonů TCCM Kamil Vacek dokončil stavbu luxusního hotelu pod Lomnickým štítem v hodnotě zhruba půl miliardy korun.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Zakladatel největšího středoevropského distributora mobilních telefonů TCCM Kamil Vacek dokončil po třech letech svůj projekt hotelu a apartmánů Hotel Elements. Do luxusního ubytovacího zařízení, jež stojí v Tatranské Lomnici, investoval zhruba 500 milionů korun. Původní předpoklad přitom byl zhruba 300 milionů korun.

„Prodražilo se to po covidu, jak vzrostla cena stavebních prací. Současně se projekt zdražoval i tím, jak jsme během výstavby získávali sebevědomí a začali si víc a víc myslet, že děláme správnou věc. Přestali jsme šetřit,“ říká pro SZ Byznys Vacek.

Vacek má k místu vazbu už od dětství, kdy jezdil do Tater s rodiči. „Za mě je to druhý nejlepší hotel v Tatrách po Štrbském plesu, kde stojí Hotel Kempinski skupiny J&T. Jsme nějakých sto metrů přímo u lanovky na Lomnický štít,“ dodává. Nejedná se ale o jediné dva hotely v Tatrách s vysokým hodnocením. Oblíbený je také hotel Lomnica či Penzión Čerešňový Sad & Wellness.

Hotel se šedesátkou apartmánů zatím provozuje sám, aby zjistil, zda je schopný si na sebe vydělat. S prodejem počítá až jako s poslední možností. „Zvykám si pomalu na život hoteliéra a dává mi to vlastně krásnou příležitost k tomu, abych mohl jezdit po světě, ubytovávat se v hezkých hotelech a posílat managementu inspiraci,“ směje se.

Zhruba dvě třetiny z investice se Vackovi nicméně už vrátily ve formě prodeje jednotlivých apartmánů. „Prodali jsme jich 28 a dokonce máme ještě v pořadníku asi 10 dalších zájemců, které jsme neuspokojili,“ říká. Nejdražší přitom stál v přepočtu necelých 40 milionů korun.

Kamil Vacek

  • V 90. letech vybudoval distribuční firmu na prodej mobilních telefonů.
  • Ve 27 letech ji prodal francouzskému investorovi za 100 milionů korun.
  • Pak se „utrhl z řetězu“ a v černém citroënu a masce Fantomase začal nabízet svatebčanům stylový únos nevěsty; měl rovněž kurýrní službu Prasata a opice, která poskytovala odvoz opilců. A také provozoval největší kondomerii v Praze, kde měl 500 druhů kondomů.
  • Postupně nicméně zase přesedlal na seriózní byznys opět s mobilními telefony v rámci firmy TCCM.
Foto: Seznam Zprávy

Kamil Vacek.

Vacek také eliminoval kritiky projektu, kteří se od začátku ozývali. „Hodně jsme se věnovali společenské odpovědnosti, takže jsme sponzoringem udělali kobercový nálet. Sponzorovali jsme všechno od lyžařských bund pro děti až po pomníčky padlých záchranářů,“ říká.

Vackova záliba v hoteliérství je vedlejším produktem jeho hlavního byznysu, tedy prodeje telefonů ve střední a východní Evropě. Jeho firma TCCM prodává v devíti zemích především zařízení Google Pixel. Loni měla tržby asi šest miliard korun a hrubý provozní zisk EBITDA 150 milionů korun.

+17

„Obecně se prodlužuje doba obnovy telefonů, ale lidé si zase kupují dražší zařízení. Kompenzuje nám to jinak výrazný pokles populace ve střední východní Evropě,“ uzavírá Vacek, který se prodeji telefonů začal věnovat už v 90. letech při studiu na vysoké škole.

Doporučované