Hlavní obsah

„Česká sfinga“ Křetínský. Brity fascinuje jeho koupě Royal Mail

Foto: Seznam Zprávy

Daniel Křetínský rozšiřuje svůj vliv v zahraničí.

Z neznámého českého miliardáře světovým byznysmenem. Ovládnutím britské Royal Mail se stal Daniel Křetínský cílem zájmu světových médií. BBC i Guardian vnímají Křetínského jako tajemného investora a přezdívají mu „Česká sfinga“.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Daniel Křetínský přebírá britskou historickou poštovní službu. Hotovo by mělo být koncem dubna a poprvé tak bude Royal Mail řízena ze zahraničí. Vzhledem ke slávě značky je tak logické, že se o českém podnikateli píše v britských médiích se zvědavostí, ale i respektem.

Vysoký, dobře upravený muž s pevným pohledem, ale zároveň bezvýhradně zdvořilý. Tak například popsal britský novinář Simon Jack Daniela Křetínského pro BBC. Novinář se s českým podnikatelem setkal v červnu minulého roku v luxusním londýnském hotelu Claridge's.

„Nůžky, jednu konvičku na čaj a horkou vodu, poprosím,“ objednal si Křetínský během schůzky neobvyklou snídani a personál, lehce vyvedený z míry, mu v objednávce vyhověl. Přestože tento hotel servíruje svým elitním hostům čaj několik desítek let, český miliardář si přinesl vlastní balíček čínského zeleného čaje (na jehož otevření potřeboval právě nůžky). Podle novináře by určitě kdokoli z dalších hostů nezpochybnil tvrzení, že je Daniel Křetínský miliardářem.

Zrnko nedůvěry

Nicméně jeho zájem o britskou poštu v minulosti vzbuzoval pochyby u odborů i ministrů. Nejen že jde o prodělávající podnik, který nezvládá držet krok s dalšími soukromými kurýrními službami, ale dobrý dojem podle BBC kazila i Křetínského minulost s napojením na Rusko. Jeho společnosti totiž vlastní plynovod, kterým proudil ruský plyn do Evropy. A navíc půjde o prvního zahraničního majitele britské pošty za její více než 500letou historii.

Britská vláda mu tento krok povolila pod podmínkou, že si vláda ponechá tzv. „zlatý podíl“/ „zlatou akcii“ (jež umožňuje za určitých okolností přehlasovat ostatní akcionáře) ve společnosti IDS, pod kterou Royal Mail spadá. Tím pádem jakékoli změny ohledně vlastníka nebo sídla společnosti musí být nejprve schváleny vládou. Podobná praxe funguje i v dalších důležitých podnicích, jako je Rolls-Royce nebo zbrojovka BAE Systems, což jsou firmy důležité pro stát.

Křetínský má nicméně velké plány a chce rozjet panevropský konglomerát, který bude stát na třech pilířích: energetika, logistika a maloobchod (retail). Český podnikatel tak za Lamanšským průlivem rozšiřuje své dosavadní portfolio, které již obsahuje podíly ve fotbalovém klubu West Ham United nebo v řetězci supermarketů Sainsbury's.

Britské odbory ale doufají, že dojde k pozvednutí Royal Mail, která by se postupně mohla přiblížit k výnosnější GLS (také patří pod IDS) a dalším úspěšným přepravním společnostem, což Křetínský slibuje. Také odmítá, že by chtěl IDS rozbít a zbavit se GLS, naopak se prý bude snažit o její růst.

Pohodlí a dostupnost

Aby společnost udržela krok s konkurencí, plánuje rozšířit možnosti doručování, jelikož čelí propadu v „dopisním byznysu“. Podle BBC počet poslaných dopisů klesl za posledních deset let o polovinu. V roce 2015 pošta vyřídila 13 miliard dopisů, v roce 2024 počet klesl na 6,7 miliard a společnost se tak potýká se ztrátovostí. Zároveň jí nepomáhá zákon, který nařizuje Royal Mail, aby poskytovala své služby na rozesílání dopisů šest dní v týdnu a zásilky pět dní v týdnu.

Pomoci by mohlo rozšíření výdejních boxů, píše BBC. Ze současných 1500 výdejních boxů by společnost plánovala pod novým majitelem rozšířit jejich dostupnost na 20 000 boxů. Pro porovnání, Amazon disponuje v současnosti zhruba pěti tisíci výdejními boxy na území Velké Británie.

A právě obchodní řetězec Sainsbury's má jako první spolupracovat s Royal Mail - v jejich prodejnách budou přibývat nové výdejní boxy pošty. V současnosti již fungují v několika britských městech.

Představitelé odborů zpravodajskému serveru sdělili, že „život pod panem Křetínským nemůže být horší než to, co zažívali v posledních deseti letech“.

Žebříček nejhodnotnějších firem Česka

Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.

Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.

Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.

Skupování firem v potížích je dlouhodobě Křetínského doménou. V Británii, ale i ve Francii, v Německu nebo v Itálii se Křetínský souběžně pustil do řady investic do maloobchodních sítí. Je významným akcionářem v síti Makro, spolu s PPF má internetový rozcestník Heureka.

Křetínského hlavní byznys má dvě nohy. Tou první je Energetický průmyslový holding (EPH), hlavní Křetínského firma ovládající tři velké teplárny a elektrárny v Česku a další výrobní a distribuční firmy napříč Evropou.

Druhou část tvoří německé doly a elektrárny LEAG. Po deseti letech společného vlastnictví s PPF Křetínský minulý měsíc oznámil, že podíl PPF vykupuje a bude německý podnik držet plně pod svou kontrolou.

Doporučované