Článek
Reálné výdělky pracovníků napříč všemi produkčními sektory stouply na Slovensku naposledy v srpnu 2021. Od té doby bylo jejich navýšení vždy nižší než inflace, a reálně tak klesaly.
V letošním říjnu ale podle předběžných údajů poprvé po více než dvou letech reálně rostly ve všech 10 sledovaných odvětvích.
Po zohlednění inflace si nejvíce, téměř o 10 procent, přilepšili v říjnu proti loňsku pracovníci v restauracích. Právě v gastronomickém sektoru jsou mzdy v nominálním vyjádření nejnižší. V průmyslu, který je klíčovým odvětvím slovenské ekonomiky, průměrný reálný výdělek stoupl o čtyři procenta, což byl nejlepší výsledek nejméně od začátku loňského roku.
V souhrnu za prvních 10 měsíců letošního roku se reálná mzda na Slovensku zvýšila v pěti odvětvích. Dříve koupěschopnost obyvatel tlumila vysoká inflace, která ještě v červnu byla na dvouciferné hodnotě. Slovenské ministerstvo financí očekává v příštím roce výrazné zpomalení tempa růstu spotřebitelských cen; přispět by k tomu měly i vládní kompenzace v zájmu zachování cen elektrické energie, zemního plynu a tepla na letošní úrovni, kdy rovněž nedosáhly tržní úrovně.
V říjnu zaznamenala většina výrobních odvětví na Slovensku pokles počtu pracovníků. V průmyslu, který je největším odvětvím z hlediska zaměstnanosti, ubylo proti loňsku 0,9 procenta pracovníků. Zaměstnanost v tomto sektoru klesá s výjimkou letošního března podle statistiků už 20 měsíců. Více zaměstnanců hlásily pouze sektory stavebnictví, informací a komunikací.