Hlavní obsah

Musk chce zefektivnit vládní úřady a zkoumá, jak využít blockchain

Foto: Anna Moneymaker, Shutterstock.com

Elon Musk.

Pro zefektivnění práce amerických úřadů by se podle Elona Muska mohla použít technologie blockchainu, digitální účetní knihy. Dala by se využít ke sledování federálních výdajů, zabezpečení dat, provádění plateb a správě budov.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Podnikatel a miliardář Elon Musk zkoumá, jak by se technologie blockchainu dala použít pro zefektivnění práce amerických úřadů. Muž, který vede nový úřad pro efektivitu státní správy (DOGE), o ní vede rozhovory s představiteli kryptoměnového odvětví. S odkazem na své zdroje o tom informuje agentura Bloomberg, podle níž jde o nejnovější projev snahy administrativy prezidenta Donalda Trumpa podpořit odvětví digitálních aktiv.

Musk podle zdrojů agentury uvažuje s blízkými spojenci o myšlence využití blockchainu, tedy digitální účetní knihy, jako způsobu, jak snížit vládní náklady. Diskutuje se i o využití blockchainu ke sledování federálních výdajů, zabezpečení dat, provádění plateb, a dokonce i ke správě budov. Lidé napojení na DOGE se setkali se zástupci různých veřejných blockchainů, aby zhodnotili jejich technologii, uvádějí zdroje agentury.

Rozhovory mají podle Bloombergu jistou intuitivní logiku vzhledem k tomu, že název Muskova úřadu je odkazem na kryptoměnu dogecoin, která má vlastní blockchain a kterou sám dříve propagoval. Musk ještě před Trumpovou pondělní inaugurací získal asi 100 dobrovolníků, kteří psali kód pro jeho projekty, uvedl jeden ze zdrojů.

Prezident Trump rychle zavádí politiku vstřícnou ke kryptoměnám. Ve čtvrtek podepsal exekutivní příkaz, kterým zřídil pracovní skupinu pro digitální aktiva, jejímiž členy jsou klíčoví zástupci jeho administrativy.

Blockchain

Blockchain je technologie umožňující lidem, aby si prostřednictvím internetu bezpečně vyměňovali nebo vytvářeli záznamy bez prostředníka (například notáře, banky, správce databáze). Na jeho provozu se totiž místo centrálního správce podílejí přímo jeho uživatelé. Každý se může zapojit jak přímo do ověřování transakcí (u těžby kryptoměn), tak do hlídání těch, kteří v daném blockchainu transakce ověřují.

Úřad DOGE Trump zřídil exekutivním příkazem 20. ledna. Má za úkol modernizovat federální technologie a software s cílem maximalizovat efektivitu a produktivitu státní správy. Trump uvedl, že bude spolupracovat s Úřadem pro řízení a rozpočet Bílého domu, aby doporučil škrty ve výdajích do 4. července 2026.

Blockchain může být jedním z několika technologických nástrojů, které by se Musk a jeho tým mohli pokusit využít ke snížení nákladů a eliminaci nehospodárných výdajů, podvodů a zneužívání. To bylo klíčové téma Trumpovy kampaně v roce 2024. V ní republikánský kandidát odsuzoval narůstající deficit země a z velké části z něj vinil programy a politiky, které inicioval jeho předchůdce.

Klíčem k NFT je blockchain

Speciální druh decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů – transakcí. Spravována je jak z vnější strany, tak i samotnými uživateli, čímž je de facto také všemi kontrolována. Prostřednictvím kryptografie ale umožňuje anonymitu všech operací.

V úpravách či přepsání transakcí brání potenciálnímu útočníkovi skutečnost, že všechny transakce jsou ukládány v jednotlivých blocích, které na sebe navazují. V době, kdy by chtěl uživatel změnit svou transakci, je její blok schován např. za již 10 dalšími bloky. Jelikož je každý blok zapečetěn digitálním podpisem, který se generuje na základě informací uložených v bloku, při pokusu o změnu transakce by se přepsal i tento podpis. Zároveň by se však přepsaly i veškeré podpisy v následujících blocích. Navíc, protože se musí daná „účetní kniha“ shodovat s ostatními kopiemi v síti, musel by útočník provést 51% útok, tedy ovládat většinu sítě, což by bylo ekonomicky extrémně nákladné.

První blockchain byl vytvořen v roce 2008, aby sloužil jako veřejná distribuovaná kniha pro transakce s bitcoiny.

Zdroj: Wikipedia

Doporučované