Hlavní obsah

MMF vidí růst české ekonomiky černěji než Ministerstvo financí

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky se v letošním roce zvýší o 0,7 procenta po loňském poklesu o 0,4 procenta. Předpověděl to dnes ve svém jarním výhledu pro světovou ekonomiku Mezinárodní měnový fond (MMF).

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Aktuální ekonomická prognóza pro Českou republiku, kterou dnes zveřejnil Mezinárodní měnový fond, je výrazně pesimističtější než jeho dřívější odhad i než výhled českého Ministerstva financí.

Podle listopadového výhledu mise MMF v Česku měl letošní růst české ekonomiky činit 1,2 procenta. V říjnovém globálním výhledu MMF letošní růst české ekonomiky odhadoval dokonce na 2,3 procenta.

Dnešní čísla ale tvrdí, že HDP České republiky se v letošním roce zvýší o 0,7 procenta po loňském poklesu o 0,4 procenta.

Fond dnes předpověděl, že v příštím roce růst české ekonomiky zrychlí na dvě procenta. České Ministerstvo financí minulý týden představilo makroekonomickou prognózu, podle které by se měl HDP v letošním roce zvýšit o 1,4 procenta a napřesrok o 2,6 procenta.

Ministerstvo financí je ve svém očekávání letošního hospodářského vývoje optimističtější než jiné domácí instituce. Česká národní banka (ČNB) například ve své únorové predikci letošní růst odhadovala na 0,6 procenta, zatímco únorová prognóza České bankovní asociace počítá se zvýšením HDP o 1,2 procenta.

Česká republika by podle nejnovějších prognóz MMF měla v letošním roce vykázat nejslabší hospodářský růst ze zemí Visegrádské čtyřky. Fond předpokládá, že HDP Slovenska se letos zvýší o 2,1 procenta. V Maďarsku by měl růst činit 2,2 procenta a v Polsku dokonce 3,1 procenta.

MMF dnes rovněž předpověděl, že inflace v České republice v letošním roce klesne na 2,1 procenta z loňských 10,7 procenta. V příštím roce by pak inflace měla sestoupit na rovná dvě procenta. Míra nezaměstnanosti by letos podle MMF měla zůstat na 2,6 procenta, napřesrok by se měla snížit na 2,5 procenta.

Doporučované