Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Peněžitá pomoc v mateřství je dávka, která má matce pomoci v době těsně před porodem a po porodu dítěte. V Česku trvá mateřská dovolená standardně 28 týdnů, v případě narození dvojčat nebo vícerčat pak 37 týdnů. Veřejnosti se někdy plete peněžitá pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek, redakce SZ Byznys přináší základní informace o první zmíněné dávce.
Kdo má nárok na mateřskou dovolenou
Nárok na mateřskou dávku vzniká pouze ženám, které si platily nemocenské pojištění alespoň 270 dní v posledních dvou letech - spadá totiž mezi dávky nemocenského pojištění. Tato podmínka ale nemusí být splněna jen u jednoho zaměstnavatele. V období dvou let lze sčítat doby z různých pojištění, tedy u různých zaměstnavatelů, případně musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění.
Na mateřskou dovolenou má nárok i otec dítěte. Prvních šest týdnů po porodu však musí s miminkem zůstat doma matka. Po této době může nastoupit otec, přičemž pro něj platí stejné podmínky jako pro matku. V takovém případě činí podpůrčí doba 22 týdnů. Aby otec mohl čerpat otcovskou, musí s matkou uzavřít písemnou dohodu o péči o dítě. V dohodě je nutné uvést datum, od kterého otec přebírá péči, den porodu dítěte a podpis matky, který musí být úředně ověřen.
Nárok na dávku vzniká 6 až 8 týdnů před očekávaným termínem porodu. Očekávaný termín porodu stanoví gynekolog. Ten vystaví potvrzení o datu porodu prostřednictvím ePortálu ČSSZ nebo své aplikace a odešle jej elektronicky správě sociálního zabezpečení. Tím se automaticky vygeneruje identifikátor. Pokud lékaři poskytnete své kontaktní údaje, identifikátor obdržíte elektronicky. Jinak vám jej lékař předá v papírové podobě.
Kolik činí peněžitá pomoc v mateřství
Výše mateřské dávky se vypočítává z hrubého příjmu zaměstnankyně nebo z vyměřovacího základu u OSVČ. Maximální výše denní dávky je zastropována. Matky bez odpracované doby nebo studentky nemají na mateřskou nárok a mohou rovnou čerpat rodičovský příspěvek.
„Výše peněžité pomoci v mateřství činí 70 procent redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se zpravidla zjišťuje z příjmu za 12 kalendářních měsíců před nástupem na dávku. U OSVČ se vychází z úhrnu měsíčních základů pojistného v rozhodném období před nástupem na dávku. Průměrný denní příjem se upravuje (redukuje) pomocí tří redukčních hranic,“ vysvětluje tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jitka Drmolová. Orientační výši dávky dle ní spočítá příslušná kalkulačka MPSV.
Redukční hranice pro rok 2025 jsou stanoveny takto:
- První redukční hranice: do 1 552 Kč se započítává 100 %.
- Druhá redukční hranice: od 1 552 Kč do 2 328 Kč se započítává 60 %.
- Třetí redukční hranice: od 2 328 Kč do 4 656 Kč se započítává 30 %.
- Nad 4 656 Kč se částka nezohledňuje.