Hlavní obsah

Lex plyn chce ministr Vlček představit do konce ledna

Foto: Radek Cihla, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Ministr průmyslu Lukáš Vlček chce do konce ledna předložit novelu „lex plyn“, která má urychlit výstavbu paroplynových elektráren nad 100 MW. Věří, že spolu s dalšími opatřeními pomůže snížit ceny energií.

Článek

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) chce do konce ledna Sněmovně předložit novelu, která by urychlila stavbu paroplynových elektráren. Uvedl to v nedělním diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce.

Zákon pracovně nazvaný „lex plyn“ by měl podle něj urychlit schvalování i výstavbu paroplynových elektráren s výkonem nad 100 megawattů. „V současnosti máme připravené paragrafové znění. Začínáme tyto normy komunikovat v rámci koalice,“ uvedl Vlček s tím, že slibuje zástupcům opozice, že je do debaty přizve. Následně by měla návrh schvalovat vláda, která jej podle Vlčka ideálně v lednu předloží poslancům.

Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Karla Havlíčka (ANO) je to nezbytný předpoklad k tomu, aby bylo možné v dohledné době nahradit uhlí plynem. Opoziční hnutí ANO by podle něj návrh podpořilo.

„Nastává situace, kdy hrozí regulérně nedostatek elektřiny, a to docela zásadním způsobem,“ podotkl Havlíček. Podle něj je třeba řešit nejen urychlení výstavby paroplynových zdrojů, ale také systém, jak udržet některé uhelné elektrárny, například prostřednictvím aukcí. Připomněl, že uhlí je aktuálně zásadní například pro teplárenství.

Moravec v pořadu připomněl, že Česko aktuálně patří mezi čtyři země Evropské unie, které mají nejdražší ceny elektřiny. Zákon by podle Vlčka, spolu s podporou obnovitelných zdrojů a investicemi do přenosové a distribuční sítě, mohl v budoucnu v Česku tyto ceny snížit. Kdy konkrétně by se ceny mohly snížit, ale říct nedokáže.

Vlček zároveň uvedl, že je ochoten kvůli urychlení schvalování energetického zákona, známého jako Lex OZE III stáhnout pozměňovací návrh týkající se záporných cen. Chce jednat také o návrhu Ministerstva financí na snížení podpory obnovitelných zdrojů, kvůli kterému nyní schvalování zákona stojí.

Lex OZE III

  • Lex OZE III je zkrácený název pro novelu energetického zákona, která upravuje pravidla pro ukládání elektřiny a také sdružování její výroby i spotřeby.
  • Zákazníkům by měla novela přinést nezávislý srovnávač cen elektřiny i další opatření na jejich ochranu. Srovnávač cen umožní porovnávat nabídky dodávek elektřiny a plynu včetně nabídek smluv se spotovými cenami.
  • Zákon o podporovaných zdrojích energie dosud stanoví, že podpora elektřiny je přiměřená, pokud vnitřní výnosové procento investic za dobu trvání práva na podporu, zjednodušeně výnosnost investice, nepřekročí hodnoty v intervalu 8,4 až 10,6 procenta. Nad tuto hodnotu už je podpora nepřiměřená. Vláda nyní navrhla, aby se vnitřní výnosové procento odvíjelo od druhu zdroje energie a období jeho uvedení do provozu.
  • Například u vodní elektrárny uvedené do provozu v letech 2013 až 2015 má činit výnosové procento 5,7 procenta, u solárních elektráren uvedených v tomto období do provozu to má být 3,6 procenta. U obnovitelných zdrojů uvedených do provozu v letech 2006 až 2012 bude vláda stanovovat vnitřní výnosové procento nařízením podle hodnot v příloze k zákonu. Například u solárních elektráren bude platit rozmezí 6,3 až 8,4 procenta. Další z návrhů pak pomáhá vytipovat zdroje energie, které jsou překompenzovány. Ponechává jim právo na podporu pouze do takové výše, aby překompenzovány nebyly. Návrh by podle jeho důvodové zprávy neměl být retroaktivní.
  • Poslanci tuto vládní novelu zahrnuli desítkami pozměňovacích návrhů.

Doporučované