Článek
Rozhovor si můžete poslechnout i v audioverzi.
David Svoboda s podnikáním začínal v devadesátých letech jako levný dodavatel látek pro německého výrobce. Ten ale ze dne na den výrobu převedl do ještě levnějšího Pákistánu a Davida Svobodu postavil před nelehké rozhodnutí. Buď skončí v dluzích a propustí desítky lidí, nebo zkusí podnikat s vlastní značkou. Rozhodl se pro druhou cestu a dnes má jeho firma Svoboda Linen tržby desítky milionů a své prémiové povlečení prodává v pěti evropských zemích.
Krize 2008 až 2011 byla silnější
Za více než dvacet let, co jeho společnost funguje, zažil mnoho turbulencí, a i možná proto současnou dobu nepovažuje za fatální.
„Samozřejmě je trošičku turbulentní a nejistá, i na nás má vliv zdražení cen energií. Myslím si ale, že krize z roku 2008 až 2011 byla silnější, přinejmenším v našem oboru. Současnou dobu určitě přežijeme,“ říká Svoboda s tím, že i když je dražší povlečení, které vyrábí, právě to zboží, které si lidé mohou odpustit, zatím nic podobného nepozoruje.
„Vánoce jsme udělali velmi pěkné, a když vidíme první lednové dny, tržby jsou ustálené. Určitě nejsou horší než v minulém roce,“ dodává s tím, že tomu jde ale aktivně naproti. Právě teď by podle něj měly i menší firmy zainvestovat do marketingu, aby byly vidět, a soustředit se na zvyšování produktivity práce. „Krizí se firmy musí proinvestovat. Ne proškrtat,“ dodává v pořadu Agenda SZ Byznys.
S vlastním produktem je krach kvůli energiím výmluva
Stejně tak si myslí, že pro výrobní firmy, které mají vlastní výrobek s přidanou hodnotou, nebudou fatální ani ceny energií.
„Nemyslím si, že by energie byly skutečným důvodem krachů. Samozřejmě velké firmy, a obzvláště ty energeticky náročné, se s tím budou hůř vypořádávat, ale u malých firem, kde máme ceny zastropované, to jsou podle mého názoru spíše zástupné důvody,“ dodává s tím, že neuvažuje o tom, že by kvůli nákladům přenesl výrobu mimo Česko.
Zaměstnanci mají strach
Zatímco u zákazníků David Svoboda změny nepozoruje, u zaměstnanců je to už jiné. „Nejistota ve společnosti je opravdu veliká a asi tomu nepřidávaly ani poslední dny před prezidentskými volbami. Je potřeba zaměstnance neustále uklidňovat, že nechystáme propouštění, že plánujeme nové produkty,“ říká Svoboda s tím, že v posledních měsících chodí do dílny komunikovat se zaměstnanci každý den.
„Pokud máte výrobní firmu, musíte chodit mezi lidi a tam to nějakým způsobem zprostředkovávat a neustále je uklidňovat.“
Textilní tradice v Česku
V roce 1989 v českém textilním průmyslu pracovalo přes 200 tisíc lidí. Pak přišly krachy a propouštění. Aktuálně výroba oděvů a textilu v Česku zaměstnává více než 30 tisíc lidí. V posledních letech se textilní a oděvní průmysl znovu zvedá ze dna zejména díky silnému zázemí rodinných podniků.
Další výrobci povlečení v Česku:
Matějovský
Svoboda Linen - Glamonde
Zdeněk Staněk
B.E. S. Petrovice
Písecké lůžkoviny
Iveta Mičková přikrývky z Vysočiny
Úvěr jedině v eurech
I menší a středně velké firmy ale podle Svobody trápí silná koruna a i tady se už – kde to jde – používá euro. „Euro by určitě pomohlo. Letos uvažujeme o koupi nového stroje na úvěr a ten bude v eurech,“ dává příklad. Silná koruna totiž poškozuje právě exportéry. Za své zboží totiž dostávají v zahraničí eura, ale při jejich směně obdrží méně českých korun, kterými zase platí své zaměstnance.
Agenda
Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.
Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.