Hlavní obsah

Komentář: Svět hraje s Trumpem 5D šachy, on se světem hraje nejspíš dámu

Foto: Shutterstock.com

Celní válka poškozuje ekonomiky na obou stranách Atlantiku. Ilustrační fotografie.

Donald Trump rozebral obchodní pravidla, podle nichž hrál s Amerikou zbytek západního světa. Optimisté doufají, že jde o součást vyšší strategie, a říkají tomu 5D šachy. Smiřme se ale spíš s tím, že přání umí být otcem myšlenky.

Článek

Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.

Počínání amerického prezidenta v kontextu obchodních válek skrze chaotické uvalování a stahování cel zatím působí přinejmenším impulzivně či nepromyšleně. Donald Trump například zavedl v únoru tarify na Mexiko a Kanadu ve výši 25 procent. O den později mu největší americké automobilky vysvětlily, že tím poškodí i je. Krok zavedený v úterý tak o dva dny později dočasně pozastavil.

Nyní můžeme sledovat další příklad v podobě cel uvalených na Čínu, kde mnoho amerických firem s Applem v čele vyrábí většinu své produkce a dováží ji následně do Spojených států. Donald Trump zavedl plošné tarify na asijskou velmoc, aby o pár dní později udělil dočasnou výjimku technologickým firmám a výrobkům.

Jeho podporovatelé šíří názor, že vše je součástí takzvaných 5D šachů, které prezident hraje s celou planetou. Padající trhy, rostoucí inflace, poškozování firem i spotřebitelů, na něž daně z dováženého zboží dopadají – to vše je podle teorie 5D šachů součástí předem promyšleného plánu. Buď ho podle šachistů vnímáte navzdory číslům pozitivně, nebo pouze nevidíte dostatečný počet tahů dopředu.

Negativní dopady obchodní války přitom pozorujeme na denní bázi. Namátkou – cena iPhonů může v důsledku Trumpových kroků vzrůst Američanům o stovky dolarů za kus. V případě, že by se vyráběly v USA, jak „muž cla“ doufá, cena posledního modelu iPhonu by podle odhadů stoupla v přepočtu ze současných 18 tisíc až na 80 tisíc korun.

O peníze v důsledku tahů 5D šachisty nepřichází jen pěšáci, jak by se dalo z pater vysoké politiky pohlížet na občany z nižších ekonomických tříd a malé exportní podnikatele zahrnuté do přeshraničních dodavatelských řetězců. Majetek klesá rovněž nejbohatším mužům světa. Řada z nich přitom stála během lednové inaugurace za Trumpem a tleskala jeho zvolení. Nejbohatší člověk planety Elon Musk si o pár dní později dokonce samou radostí zahajloval.

Po zavedení celosvětových cel odepsalo deset nejbohatších lidí světa ze svých majetků v součtu kolem 200 miliard dolarů. Nejvíce utrpěl právě Elon Musk. Šachová partie by v tomto kontextu vypadala tak, že král – Trump – uvedl do špatného postavení v podstatě všechny ostatní figury vlastní armády od pěšáků po královnu.

Americký prezident si to buď uvědomuje a je mu to jedno, nebo o tom neví. Každopádně dochází k překotným změnám, z nichž jsou trhy, domácí podnikatelé i obchodní partneři Spojených států nejistí. Nejčastější rada ekonomů vůči investorům momentálně zní: Nepanikařte, ono se to uklidní.

Pokud je toto strategie prezidenta Spojených států, jak přinutit svět k poslušnosti, činí tak prostředky, jež mají právě teď škodlivé dopady a na oplátku nabízí příslib lepší budoucnosti. A protože jde o Spojené státy, zbytek světa musí hrát také, ačkoliv nikdo nemá jistotu, jestli hraje šachy, nebo třeba člověče, nezlob se.

Padají trhy, něco si přej

Pokud by šachisté měli pravdu a vše bylo součástí předem důkladně promyšlené strategie, proč Trump zatěžuje vlastní administrativu a poškozuje domácí i zahraniční společnosti tím, že jim mění pravidla obchodování ze dne na den?

Odpověď je podle mě jednoduchá: Přání umí být otcem myšlenky. Vrchní šachista je totiž zároveň šéfem nejmocnější ekonomiky i armády světa. Motivace jeho nedobrovolných spoluhráčů k víře v to, že vzniklý chaos je součástí Trumpova taktického génia, se proto sama nabízí. Je to ta příjemnější z nabízených možností.

V opačném případě by to znamenalo, že do čela Západu se postavil muž, který je spíše než realistickým odhadem situace hnán vírou ve vlastního génia. To není příjemná představa.

Naneštěstí pro příznivce 5D šachů americký prezident víru části veřejnosti v jeho strategické schopnosti kontinuálně rozbíjí. Vezměme si za příklad jeho „den osvobození“, tedy den, kdy na celou planetu uvalil plošnou daň z dovozu zboží do USA.

Obvykle k tomuto kroku dochází v logice – vy uvalujete clo ve výši X procent na zboží ABC, já vám nyní uvalím odvetné neboli reciproční clo ve výši X procent na zboží ABC. V případě Donalda Trumpa jsme ale viděli úplně jiný obraz. Spojené státy vzaly 50 procent z obchodního deficitu, který mají s tou či onou zemí, a uvalily tarify v této výši. Shodou okolností se tato cla týkají i neobydlených ostrovů, které se do seznamu přimotaly omylem.

Trumpova administrativa svým plošným útokem v rámci 5D šachů urychluje posilování obchodních vazeb dosavadních obchodních partnerů Ameriky s jejími soupeři. Jedním z příkladů mohou být současná jednání Evropské unie s Čínou. Obě mocnosti je vedou, aby vyvážily ztráty, které jejich firmám působí současná protekcionistická politika Spojených států. Vzhledem k tomu, že Čína je druhou nejsilnější ekonomikou světa a hlavním obchodním rivalem USA, nedá se vyloučit, že Trump vrátil nové figurky na polovinu šachovnice svého protihráče.

Evropa si z bezpečnostních i ekonomických důvodů přeje zachovat obraz Spojených států takový, jaký byl doposud – tedy jako spojence na obou úrovních. Jenže dokud budeme hrát šachy stejnými figurami, jakými Donald Trump hraje dámu, společnou řeč nejspíš nenajdeme. K urovnání současné obchodní přestřelky i ke vzájemné dohodě možná nakonec dojde, v případě Donalda Trumpa to ale bude spíše podle pravidel dámy než podle pravidel šachů.

Doporučované