Hlavní obsah

Kdo je Trumpův našeptavač. Peter Navarro a jeho boj s celým světem

Foto: Consolidated News Photos, Shutterstock.com

Peter Navarro.

Ekonom a Trumpův poradce Peter Navarro měl velký vliv na americkou celní politiku. Dnes je známý i díky fiktivnímu expertovi a kvůli ostré a stále trvající slovní přestřelce s Muskem.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

V posledních dnech se jméno Peter Navarro skloňuje poměrně často. Je totiž považován za jednoho z klíčových lidí, kteří stáli za americkým plánem uvalit cla na dovoz ze zemí téměř celého světa. Jako Trumpův hlavní ekonomický poradce chce prý oživit americkou výrobu a posílit i národní bezpečnost.

Trumpova cla přitom vzbudila turbulentní reakce. Kromě nesouhlasu zasažených států, z nichž mnohé vyhlásily odvetná opatření, vyvolala cla také rekordní propady na světových akciových trzích.

„Mezinárodní obchodní systém je rozbitý - a doktrína recipročních cel Donalda Trumpa ho napraví. Tato dávno potřebná restrukturalizace posílí odolnost a prosperitu nejen americké, ale i světové ekonomiky tím, že obnoví férovost a rovnováhu v systému, který byl dosud nastaven proti Spojeným státům,“ napsal Navarro v komentáři pro Financial Times. Přitom už samotné spojení „reciproční cla“ ekonomové odmítají, protože kdyby byla reciproční, tak by jen vyvažovala cla ostatních zemí, což ale není pravda.

Americké bohatství podle Navara odtéká do cizích rukou a zahraniční subjekty ovládají americkou zemědělskou půdu, technologické společnosti a dokonce i část potravinového zásobování.

Ztráty na globálních trzích, které nastaly ihned po oznámení cel a trvají dosud, Navarra nijak nevyděsily. V rozhovoru pro Fox News dokonce řekl, že nebude žádná inflace a že může garantovat, že nedojde k recesi.

Ve svém komentáři zdůraznil americký obchodní schodek v oblasti zboží, který v roce 2024 dosáhl rekordní výše 1,2 bilionu dolarů, a označil jej za krizi. V oblasti obchodu se službami však USA vykazují přebytek ve výši 295 miliard dolarů vůči zbytku světa, poukazuje CNN, jedná se hlavně o zisky velkých technologických firem jako například Google. O tom ale Navaro ani Trump nemluví.

„Prezident Trump je vždy ochoten naslouchat. Ale těm světovým lídrům, kteří po desetiletích podvádění najednou nabízejí snížení cel, je třeba říct jedno: To je teprve začátek,“ varoval v textu.

Kdo je tedy Peter Navarro?

Pětasedmdesátiletý Navarro je americký ekonom, kterého Trump loni v prosinci jmenoval svým hlavním poradcem pro obchod a výrobu. Působil v první Trumpově administrativě, kde vedl Národní obchodní radu a poté Úřad pro obchodní a výrobní politiku.

Narodil se v roce 1949 v americkém městě Cambridge ve státě Massachusetts. Vystudoval nejprve na Tuftsově univerzitě a následně získal doktorát z ekonomie na prestižním Harvardu. Tři roky strávil s americkými Mírovými sbory v Thajsku. Po škole se dal na dráhu univerzitního profesora. Učil na několika univerzitách, včetně University of California, kde je emeritním profesorem.

Svou politickou kariéru začal už během působení na univerzitě. Od té doby se mu podařilo projít téměř celé ideové spektrum – začínal u demokratů, pak byl nezávislý a nakonec zakotvil u republikánů. V roce 2016 se pak připojil k Trumpově kampani jako ekonomický poradce.

Do historie se zapsal především tím, že se stal prvním bývalým úředníkem Bílého domu, který šel do vězení za pohrdání americkým Kongresem. Poté, co 6. ledna 2021 podpůrci Donalda Trumpa zaútočili na Kapitol, vyzvali vyšetřovatelé Navarru, aby podal svědectví a poskytl záznamy. Navarro odmítl a musel si ve vězení odpykat čtyřměsíční trest. Jen několik hodin po propuštění z vězení vystoupil Peter Navarro na sjezdu Republikánské strany v Milwaukee, kde důrazně vyjádřil podporu Donaldu Trumpovi.

Navarro nebo Ron Vara?

Z dnešního pohledu, kdy se Navarrova strategie sestává převážně z uvalování cel na ostatní státy, se může zdát téměř nemožné, že byl kdysi velkým zastáncem volného trhu. Je to ale tak. Během doktorského studia na Harvardu napsal svou první knihu The Policy Game, ve které se důrazně stavěl proti protekcionismu. Tvrdil, že cla škodí spotřebitelům, ohrožují globální stabilitu a mohou vést k obchodní válce, jež by spustila nezastavitelnou sestupnou spirálu celé světové ekonomiky, píše magazín Time.

Pak se ovšem zaměřil na největšího ekonomického konkurenta - Čínu - a náhle otočil. Napsal několik dalších knih, ve kterých Čínu ostře kritizuje a tvrdí, že Peking porušuje pravidla volného obchodu a manipuluje s měnou, aby oslabila Spojené státy.

Navarro ve svých knihách opakovaně citoval harvardského ekonoma Rona Varu. Často v něm hledal názorovou oporu - mnoho dalších odborníků se totiž s jeho názory neshodovalo. Ze 13 knih, které Navarro celkem vydal, se expert Ron Vara objevil jako odborník v šesti z nich, včetně jeho knihy Smrt Čínou z roku 2011. V roce 2019 se ale zjistilo, že si Navarro odborníka Varu vymyslel.

Že žádný Ron Vara neexistuje, se ale dlouho nevědělo. Teprve když se odbornice Tessa Morris-Suzuki z Australské národní univerzity pustila do hlubšího pátrání, zjistila, že Vara je smyšlené alter ego. Ve skutečnosti se jedná o anagram Navarrova jména. A přišla na to úplně náhodou, když dělala rešerši pro článek o protičínské rétorice. Některé citace Vary, které Navarro používal, jí totiž přišly znepokojující, a tak zavolala na Harvard, zda tam skutečně studoval.

Její podezření se potvrdilo – univerzita jí sdělila, že žádného studenta jménem Ron Vara v evidenci nemá. Navarro později přiznal, že si postavu vymyslel, byla podle něj takovým „rozverným literárním nástrojem“, uvedl v rozhovoru pro Chronicle of Higher Education.

„Je to pseudonym určený pro vyjádření názorů a čistě pro zábavu, ne jako zdroj faktů,“ řekl tehdy. Bylo podle něj osvěžující, že ten vtip někdo konečně rozluštil.

Podle ředitele výzkumu v Centru pro studia Spojených států Jareda Mondscheina ale Navarro ve skutečnosti používal anagram jako způsob vytvoření odborníka, který souhlasí s jeho agendou a dodává jí serióznost, píše server ABC.

Neshody s Muskem

Ačkoli jsou Peter Navarro a Elon Musk oba blízkými spolupracovníky Donalda Trumpa, jejich názor na celní politiku se nedávno stal předmětem ostré veřejné konfrontace na sociálních sítích. Musk, který se dlouhodobě staví proti zavádění cel, se podle deníku The Guardian dokonce osobně snažil přesvědčit Trumpa, aby se tomuto kroku vyhnul. Naproti tomu Navarro je jedním z hlavních zastánců celních opatření, která Trumpova administrativa prosazuje.

Ke střetu došlo poté, co byl Navarro v pořadu CNBC dotázán na Muskův skeptický postoj k celní politice. Navarro uvedl, že Muskova podpora volného obchodu pramení z jeho snahy získávat levné zahraniční součástky pro Teslu. Dodal, že Musk není výrobce aut, ale spíš montér, protože jednotlivé komponenty pro svá vozidla nakupuje ze zahraničí – přestože Tesla má několik montážních závodů i ve Spojených státech.

Musk na oplátku označil Navarra za naprostého idiota a posmíval se mu za to, že v minulosti citoval práci fiktivního Rona Vary. Dal mu také přezdívku Peter Retarrdo a řekl, že je hloupější než pytel cihel. Posléze na X dodal: „Rád bych se omluvil cihlám, že jsem o Peteru Retarrdovi řekl, že je hloupější než pytel cihel. To bylo vůči cihlám opravdu nefér.“

Související témata:
Peter Navarro

Doporučované