Článek
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) se už dlouho snaží přilákat studenty k technickým oborům. Právě po tom už řadu let volají velké firmy, kterým až zoufale chybí kvalifikovaní zaměstnanci. Vzhledem k zaměření českého průmyslu je tu ohromná poptávka po mladých s vyučením i absolventech technických vysokých škol. Například Svaz průmyslu tuto „mantru“ opakuje každý rok.
Proto nyní ministerstvo rozjelo projekt Technika do škol, který formou zábavy žákům základek umožňuje setkat se s nejmodernějšími technologiemi. Když je přivábí zajímavým experimentem, třeba si vyberou právě technickou školu.
Ministerstvo připravilo speciálně upravené pojízdné nákladní automobily – učebny techniky –, které jezdí po celé republice. Letos poprvé uspořádalo přehlídku přímo v budově ministerstva.
Na úterní akci dorazilo dvě stě žáků ze sedmi základních škol. „Doufám, že vám toto malé pomyslné okénko do světa technologií dá možnost popřemýšlet o tom, kam byste v budoucnu chtěli směřovat,“ pronesl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela při zahajovací řeči.
Žáci měli možnost navštívit různá stanoviště, na kterých pro ně odborníci z českých firem připravili interaktivní úkoly. Přítomny byly firmy z energetiky, stavebnictví, výroby automobilů a polovodičů nebo také informačních technologií.
Co si žáci mohli vyzkoušet
- ČEZ: Komentovaná virtuální prohlídka jaderných elektráren Dukovany a Temelín pomocí VR brýlí
- GreenBuild: Ukázka fungování a obsluhy unikátního stavebního robota
- Technologická gramotnost: Ukázka a využití termokamer, 3D scanner
- VR Group: Letecký simulátor
- Onsemi: Ukázka a výroba elektrických obvodů, VR prohlídka prostor laboratoří, mikroskopování
- Prusa Research: Ukázka 3D tiskáren
Největší zájem projevili studenti o projekt firmy VR LAB, který přináší virtuální realitu do škol. Do brýlí může učitel studentům promítnout 3D modely objektů, například modely lidského těla nebo jaderných reaktorů. Žáky dále zaujaly simulátory řízení kamionu či letadla.
Chabý zájem o technické obory
Proces dekarbonizace ekonomiky, digitalizace a rozmach umělé inteligence mění pracovní trh a vznikají úplně nové obory, které nabízí uplatnění tisícům kvalifikovaných odborníků. „S jistotou dokážeme říci, že poptávka po odbornících ve firemním sektoru v následujících padesáti letech poroste, a to už jen z toho důvodu, že se společnost neustále vyvíjí,“ řekl náměstek ministra Eduard Muřický.
Podle Muřického lze v posledních letech pozorovat u studentů větší zájem o technické obory. Pořád však nedostatečný. „Studenty jednoznačně láká ta rozmanitost a perspektiva do budoucna. Můžete pracovat sami na sebe, máte zajištěný vysoký odbyt, vysoké příjmy a zároveň tvoříte něco hmotného, co má smysl,“ popisuje.
Resortu se v posledních letech podle Muřického daří zvyšovat zájem studentů o techniku. „V rámci tohoto projektu objíždíme celé Česko speciálními kamiony a provádíme v nich pro žáky exkurze. Už jsme navštívili stovky škol a je to velice efektivní metoda, jak oslovit nové studenty. Náklady na tento projekt jsou v řádu statisíců korun ročně, to je velmi, velmi malá částka na to, jaký má projekt efekt,“ řekl Muřický.
Nadále však platí, že je na středních školách méně kapacit, než je zájemců. „Některé střední průmyslové školy dokonce odmítají více žáků něž gymnázia, protože jsou velmi kvalitní. Počet míst na školách však určují kraje, které je zřizují. Podle mého názoru by bylo přínosné kapacity některých škol navýšit, u některých je naopak dostatečná. Stále je co zlepšovat,“ pokračoval Muřický.
Projektem se snaží i odbourat předsudky žáků a ukázat zejména dívkám, že i ony mohou v oboru najít uplatnění. „Oproti ostatním zemím naše děvčata o technické obory nemají takový zájem, a je to obrovská škoda. Dívky jsou totiž mnohdy pečlivější, mají vynikající smysl pro detail a skvělé nápady. Bylo by dobré, kdyby se nám podařilo upoutat jejich pozornost, protože na to určitě mají,“ dodal.
Poptávka po studentech
O studenty mají firmy zájem už při studiu. Například energetický kolos ČEZ nabízí studentům spolupráci na akcích, které pořádá, a také bezmála 300 volných pracovních pozic. Pro studenty středních a vysokých škol pak nabízí různé stipendijní programy. Mladší žáci mají v rámci projektu Vím proč možnost účastnit se matematických a fyzikálních soutěží.
Ve firmě Onsemi, která se zaměřuje na automobilové a průmyslové aplikace, mohou najít uplatnění jak programátoři, tak lidé se znalostmi elektronických obvodů. „V budoucnu bychom mohli rozšířit výrobu čipů na bázi karbidu křemíku a očekáváme, že bude potřeba velké množství pracovníků, kteří pokryjí jak proces výroby, tak i související činnosti,“ řekla personalistka firmy Onsemi Eva Petřvalská.
Spoustu pracovních míst nabízejí také firmy věnující se 3D tisku. „Poptáváme celou škálu pozic. Tím, že začínáme vývojem tiskáren až po její distribuci v e-shopech, věřím, že si u nás lidé najdou pozici, která jim bude vyhovovat,“ řekl Jan Vacl, business partner firmy Prusa Research.
Například ale zájem o stavebnictví je mezi českými studenty poslední roky mizivý. Podle manažera firmy GreenBuild Matěje Jurečky by mohl zájem stoupat díky robotizaci. „Naší snahou je nalákat do stavebnictví více lidí. Myslíme si, že když bude například existovat pozice „operátor stavebního robota“, tak to bude mnohem zajímavější právě pro ty mladé studenty. Největší zájem evidujeme u učňovských oborů,“ řekl.