Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Státní úřad inspekce práce (SÚIP) v roce 2024 odhalil 1934 nelegálně zaměstnaných lidí. Bylo jich o 867 méně než v roce 2023. Za přestupky týkající se nelegální práce uložil úřad 831 pokut téměř za 164 milionů korun. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil mluvčí SÚIP Richard Kolibač.
„Z celkového počtu 18 969 kontrol provedených Státním úřadem inspekce práce v roce 2024 bylo 6328 kontrol zaměřených přímo na odhalování nelegálního zaměstnávání, při kterých byla oblastními inspektoráty zjištěna nelegální práce u 785 subjektů,“ uvedl mluvčí.
V 541 případech byli nelegálně zaměstnáni občané České republiky, jejich podíl na všech nelegálně pracujících činil 28 procent. V 86 případech (4,4 procenta) šlo o občany Evropské unie, nejčastěji o Slováky, Rumuny a Poláky. Více než dvě třetiny nelegálně zaměstnaných připadalo na občany třetích zemí – bylo jich 1307 čili 67,6 procenta a šlo nejčastěji o občany Ukrajiny, Moldavska a Vietnamu.
Celkový počet nelegálně pracujících lidí odhalených při kontrolách se oproti roku 2023 snížil podle Kolibače zejména proto, že podle aktuálně platných zákonných opatření mají ukrajinští uprchlíci se statusem dočasné ochrany volný vstup na trh práce v ČR, a tedy stejné možnosti zaměstnání jako občané členských zemí EU. „Přes tuto skutečnost i v loňském roce bylo nejvíce osob, které byly při kontrolách odhaleny, právě ukrajinské státní příslušnosti. Z celkového počtu nelegálně zaměstnaných cizinců tvořili 59 procent občané Ukrajiny,“ uvedl Kolibač.
Nelegálního zaměstnávání se podle SÚIP dopouštěli nejčastěji zaměstnavatelé v kategorii do devíti zaměstnanců a zaměstnavatelé s deseti až 49 zaměstnanci. „Nejčastěji byly v roce 2024 odhalovány nelegálně pracující osoby dle klasifikace CZ-NACE v sektoru velkoobchod a maloobchod, na pracovištích zaměstnavatelů ve stavebnictví, zpracovatelském průmyslu a sektoru oprav a údržby motorových vozidel,“ uvedl mluvčí.