Hlavní obsah

Inspekce si vzala do hledáčku obilí a kuřecí maso z Ukrajiny

Foto: Mona Martinů, Proženy.cz

Ilustrační maso.

Potravinářská inspekce se od loňska více zaměřuje na potraviny dovezené z Ukrajiny, a to jednak na obilí a obilné výrobky, ale i na kuřecí maso. U obilí vyhovělo všech 92 odebraných vzorků, u drůbežího masa neprošly 2 z 18.

Článek

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) uskutečnili za první pololetí letošního roku 25 000 kontrol, při nichž odebrali téměř 9000 vzorků potravin. Z nich 2300 nevyhovělo některému z parametrů. Nejlépe z kontrol dlouhodobě vycházejí potraviny vyrobené v České republice. Novinářům to dnes řekli ústřední ředitel SZPI Martin Klanica a ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Klanica uvedl, že počet kontrol ani nevyhovujících vzorků se nevymyká z dlouhodobých průměrů. „Vzhledem k personální situaci zvládneme provést 45.000 až 50.000 kontrol ročně. Nevyhovující vzorky spadají do široké škály pochybení, od kvality potraviny, chyb v označování až po bezpečnost potravin. Vzorků, které by přímo ohrožovaly zdraví spotřebitelů, je ale naprosté minimum,“ řekl Klanica.

Kontroly SZPI se od loňska více zaměřují na potraviny dovezené z Ukrajiny, a to jednak na obilí a obilné výrobky, ale také na kuřecí maso. „Za první pololetí bylo odebráno 92 vzorků obilí a obilných produktů, všechny vzorky vyhověly. Drůbežího masa bylo odebráno 18 vzorků a dva z nich nevyhověly, byly v nich nalezeny stopy salmonely,“ uvedl Klanica.

Ministr řekl, že ukrajinské obilí i kuřecí maso má na českém trhu velmi malý obchodní podíl. „V Česku se ročně spotřebuje asi pět milionů tun obilovin, z Ukrajiny to loni bylo 4000 tun. U kuřecího masa původem z Ukrajiny je podíl na trhu jedno až dvě procenta,“ řekl Výborný. Doplnil, že nejméně závadných vzorků je pravidelně u českých potravin. „Lidé si mohou být u potravin domácího původu téměř jisti, že jsou nezávadné,“ uvedl ministr.

Podle Výborného se v poslední době často objevují informace, že český trh zaplavuje levné drůbeží maso z Ukrajiny a že nesplňuje požadavky legislativy EU. „Řešili jsme informace našich producentů, z nichž vyplývá, že roste dovoz drůbežího masa z Ukrajiny na Slovensko, které je poté přebaleno a uváděno na trh EU pod hlavičkou Slovenska. Pan ministr mě ubezpečil, že Slovensko už před rokem zpřísnilo kontroly dovozů z Ukrajiny, a to nejen obilovin, olejů nebo medů, ale právě i drůbežího masa,“ řekl Výborný.

V období od 1. ledna do 20. června bylo podle Státní veterinární správy (SVS) do České republiky z Ukrajiny dovezeno 21 zásilek drůbežího masa o celkové čisté hmotnosti 403,9 tuny. „Pokud jde o obchod s drůbežím masem ze zemí EU, bylo ve stejném období nahlášeno 49 263 tun. Podíl masa z Ukrajiny na obchodu s masem ze zemí EU tvoří 0,9 procenta,“ sdělil mluvčí SVS Petr Majer.

Dovoz kuřecího masa ze Slovenska na tuzemský trh se za prvních pět měsíců letošního roku ve srovnání se stejným obdobím loňského roku více než ztrojnásobil, řekl Marek Výborný.

Často jde podle něj o maso ukrajinského původu, které přes Slovensko směřuje dále na trh Evropské unie. O dovozu kuřecího masa a systému jeho kontrol na Slovensku dnes Výborný jednal v Horní Lidči na Vsetínsku se slovenským ministrem zemědělství a rozvoje venkova Jozefem Bírešem.

Podle ministra Bíreše celní úřady na Slovensku hlásí tamní veterinární správě každou zásilku masa z Ukrajiny, ta je pak na trh uvolněna až ve chvíli, kdy je veterinárně zkontrolována. Slovenský ministr rovněž uvedl, že zvýšené množství dovozů dozorové orgány výrazně zatěžuje, Slovensko proto posílilo veterinární dozor o další pracovníky.

„To, co je teď na Slovensku, zanedlouho bude i v České republice. Nemůžeme do budoucna očekávat, že dovozy klesnou, spíše se budou zvyšovat. Jsme za všestrannou pomoc Ukrajině, ale za podmínky, že dovoz potravin nemůže deformovat vnitřní trh,“ řekl novinářům Bíreš. Za prvních pět měsíců letošního roku ve srovnání s obdobím ledna až května roku 2022 podle něj vzrostl dovoz potravin z Ukrajiny na Slovensko o 734 procent. „U zpracovatele kuřecího masa na Slovensku je byznys plán postavený na principu, že 85 procent kuřecího jde do Evropy, a to včetně České republiky, a 15 procent zůstává na Slovensku,“ doplnil Bíreš.

Doporučované