Článek
Tempo růstu spotřebitelských cen v srpnu zvolnilo. Meziroční inflace zpomalila růst na 8,5 procenta z červencových 8,8 procenta. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Proti červenci ceny stouply o 0,2 procenta.
Hlavním faktorem, který v srpnu přiživil inflaci, jsou podle analytiků pohonné hmoty. U nich se sešel nepříznivý vývoj cen ropy na světových trzích se zvýšením spotřební daně z nafty na původní úroveň.
Experti předpokládají, že inflace zpomalí také v příštím měsíci. V říjnu by však mohla opět zamířit vzhůru, protože na srovnávací základnu zapůsobí loňský úsporný tarif na energie, který ČSÚ do inflačních statistik započítal jako pokles cen. Srovnávací základna tak kvůli tomu bude nižší.
„Na vývoj spotřebitelských cen měly v srpnu nejvýraznější vliv ceny pohonných hmot. Ty již tři měsíce po sobě rostly. Nafta se v srpnu na čerpacích stanicích v průměru prodávala za zhruba 37,40 Kč/l a benzin Natural 95 za 39,40 Kč/l. V případě nafty to byla nejvyšší hodnota od letošního ledna a v případě benzinu Natural 95 dokonce od listopadu loňského roku,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
„Inflace stále snižuje svoje hodnoty, a to zejména proto, že jsme se naučili omezovat své výdaje a tím jsme zkrotili růst cen. Nutno ale připomenout, že už srovnáváme s loňskou vysokou základnou, a tím pádem není třeba nad výsledným číslem tolik slavit. Inflace by se pak v příštím roce měla dotknout cíle České národní banky, od které čekám, že bude s předstihem snižovat sazby. Patrně k tomu dojde už letos, “ uvedl Miroslav Šilhan, ředitel, investiční skupina LOGeco.
Meziroční srovnání
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o 8,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v červenci.
Zpomalení meziročního cenového růstu nastalo ve většině oddílů spotřebního koše, bylo však částečně kompenzováno zmírněním poklesu cen v oddíle doprava. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje vzrostly ceny masa o 2,7 procenta (v červenci o 3,2 procenta), jogurtů o 5,7 procenta (v červenci o 7,4 procenta), sýrů a tvarohů o 2,4 procenta (v červenci o 5,6 procenta), vajec o 16,9 procenta (v červenci o 28,2 procenta) a zeleniny o 24,5 procenta (v červenci o 28,9 procenta).
Ceny mouky byly v srpnu meziročně nižší o 14 procent (v červenci pokles o 9,2 procenta), polotučného trvanlivého mléka o 12,3 procenta (v červenci pokles o 4,4 procenta) a másla o 30 procent (v červenci pokles o 26,3 procenta). Naopak v oddíle doprava došlo ke zmírnění cenového poklesu vlivem cen pohonných hmot a olejů, které byly meziročně nižší o 9,1 procenta (v červenci pokles o 23,9 procenta), částečně i vlivem jejich výrazného meziměsíčního poklesu v srpnu loňského roku.
Na meziroční růst cenové hladiny měly v srpnu největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny nájemného z bytu o 7,6 procenta, vodného o 16,3 procenta, stočného o 26,9 procenta, elektřiny o 23,1 procenta, zemního plynu o 34,5 procenta, tuhých paliv o 22,3 procenta a tepla a teplé vody o 37,3 procenta.
Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde se zvýšily ceny brambor o 63,5 procenta a cukru o 48,7 procenta. V oddíle rekreace a kultura vzrostly ceny dovolených s komplexními službami o 14,1 procenta. V oddíle stravování a ubytování se zvýšily ceny stravovacích služeb o 11,6 procenta a ceny ubytovacích služeb o 13,1 procenta. Na meziroční snižování cenové hladiny působily v srpnu ceny v oddíle doprava (pokles o 1,7 procenta).
Náklady vlastnického bydlení (imputované nájemné) se zvýšily o 0,4 procenta (v červenci o 0,9 procenta). Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení nákladů vlastnického bydlení byl 109,6 procenta.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 9,4 procenta a ceny služeb o 7,1 procenta.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v srpnu 13,6 procenta (v červenci 14,3 procenta).
Meziměsíční srovnání
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o 0,2 procenta. Růst spotřebitelských cen v oddíle doprava byl způsoben zejména vyššími cenami pohonných hmot a olejů o 7,7 procenta. V oddíle bydlení vzrostly ceny elektřiny a nájemného z bytu shodně o 0,5 procenta.
Vývoj cen v oddíle alkoholické nápoje, tabák byl ovlivněn především růstem cen tabákových výrobků o 1,3 procenta a vína o 1,1 procenta. Meziměsíční pokles cen byl zaznamenán zejména v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, a to především vlivem nižších cen zeleniny o 6,7 procenta, z čehož ceny brambor klesly o 13,3 procenta.
Ceny vajec byly nižší o 6,6 procenta, drůbežího masa o 2,3 procenta, polotučného trvanlivého mléka o 3,3 procenta a sýrů a tvarohů o 1,1 procenta.