Hlavní obsah

Hlavně zachovat chladnou hlavu. Experti radí, jak přežít špatné tržní počasí

Foto: Shutterstock.com

Proslulý investor a podporovatel prezidenta Donalda Trumpa Bill Ackman varuje před „ekonomickou nukleární zimou“ (ilustrační foto).

Americké burzy zažily na konci minulého týdne za dva dny výprodeje srovnatelné s dobou finanční krize či pandemie koronaviru. A propady pokračují i v pondělí. Nepropadejte panice, radí experti.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Za tři dny se ze světových kapitálových trhů vypařil majetek ve výši až 9,5 bilionu dolarů. V korunách jde o astronomickou částku 218 bilionů. Pro představu: Tato suma by stačila na financování výdajů českého státu na zhruba 99 let.

Miláček investorů – výrobce čipů Nvidia – pak ztratil za posledních pět dní hodnotu deset procent. Ostatně technologické akcie se podle indexu Nasdaq Composite dostaly do medvědího trhu, který představuje pokles nejméně o pětinu. Od svého vrcholu se v pátek akcie propadly o dvaadvacet procent.

Prudké propady pokračují i začátkem týdne, což má nepříznivý dopad na nervy investorů, kteří byli v posledních dvou letech zvyklí na roční růst o více než pětinu. Experti ovšem radí, aby investoři hlavně neztráceli hlavu. „Pokud jsem cenné papíry neprodal minulý týden, tak určitě nyní nereagovat tím, že budu prodávat v panice,“ radí hlavní makléř J&T Banky Jan Pavlík.

Podobně se vyjadřují i další oslovení experti. „Investoři by se měli snažit zachovat chladnou hlavu za každého tržního počasí. Pokud má investor nastavenou odpovídající investiční strategii, která odpovídá jeho investičnímu horizontu a rizikovému profilu, pak by rozhodně neměl provádět žádné unáhlené nepromyšlené investiční akce,“ dodává Michal Stupavský, investiční stratég skupiny Conseq.

Příležitosti k investicím

Současná doba ale může být zajímavou pro nákupy akcií. „Dlouhodobí investoři by neměli propadat panice, ale naopak využívat situace k opatrným nákupům,“ uvádí portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

A podobně se vyjadřuje Pavlík. „Každá taková doba vytváří nové příležitosti. Rok tady posloucháme, že trhy jsou přehřáté a všechno je drahé. Nyní je to levnější.“ V nabídce mohou být podle něj hodně zajímavé tituly, protože trh bude přestřelovat.

Na velké výprodeje by ostatně měli být investoři připravení, protože je zažili za posledních pět let přinejmenším dvakrát, a to během covidu a po začátku války na Ukrajině. „Za pětadvacet let nastanou podobně velké poklesy dvakrát až třikrát,“ vypočítává analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Podle Pavlíka jsou tak ceny akcií v blízkosti lokálního dna. „Po brutálním třídenním propadu dojde k nějakému nádechu,“ doplňuje Pavlík a pokračuje: „Tím ale nechci říct, že trhy nemohou klesat ještě dál.“

Podle profesora Harvardovy univerzity a bývalého ministra financí Lawrence Summerse ale existuje možnost, že trhy čekají další turbulence podobné těm z konce minulého týdne. „Byl to čtvrtý největší dvoudenní pohyb od druhé světové války,“ uvedl na síti X Summers a dodal: „Dalšími třemi byly krach v roce 1987, finanční krize v roce 2008 a pandemie covidu-19. Pokles takového rozsahu signalizuje, že nás pravděpodobně čekají problémy a lidé by měli být velmi opatrní.“

O dalším vývoji na kapitálových trzích totiž rozhodnou jednání o clech a to, zda dojde k ochlazení americké ekonomiky. Současné propady na burzách jsou totiž výsledkem rozpoutání světové obchodní války, kterou odstartoval ve středu večer americký prezident Donald Trump. Následovalo zavedení 34procentního cla na veškerý dovoz amerického zboží do Číny.

„Byl by to konec globalizace. Změnilo by to toky zahraničního obchodu,“ uvádí k dopadům Pfeiler s tím, že investoři si i nadále myslí, že cla budou nakonec jen symbolická nebo žádná. Uklidnění situace v oblasti cel v podobě například snížení cel na dovoz amerického zboží do Evropy a opačně by podle Tomčiaka vedlo k prudkému růstu akcií.

Na druhou stranu je nutné poznamenat, že Trumpovu administrativu zatím vývoj na trzích nechává klidnou. „Tolerance ze strany administrativy snášet nějakou ekonomickou bolest je výrazně vyšší než během prvního období,“ srovnává Pfeiler. Tehdy Trump pečlivě sledoval vývoj na amerických burzách a řídil podle toho své kroky včetně nátlaku na americkou centrální banku Fed.

Ekonomická nukleární zima

Nyní ale Trump a jeho ministři odmítají obavy z propadu trhů a dál prosazují cla. „Neviděli jsme během víkendu ani náznak uklidňující rétoriky,“ upozorňuje Pfeiler. Samotný Trump prohlásil, že nechce, aby cokoliv klesalo. „Ale někdy musíte brát léky, abyste něco vyřešili.“

Kromě cel ale mezi finančníky rostou také obavy z případné recese. Miliardář a proslulý investor Bill Ackman varoval před nepříznivými dopady obchodní války, kterou označil za „ekonomickou nukleární válku“. Pokud Trump bude pokračovat, tak se americká ekonomika podle něj řítí do „ekonomické nukleární zimy, kterou jsme si sami způsobili“.

Nepříznivých dopadů Trumpových kroků se obávají rovněž velké americké bankovní domy. „Odhadují pravděpodobnost recese na šedesát procent. To by znamenalo pokles korporátních zisků a rovněž násobků ocenění. To by pro akcie představovalo dvojitý zásah směrem dolů,“ říká Stupavský. Burzy by tak dál klesaly.

Doporučované