Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Společnost Google souhlasila s odstraněním miliard záznamů osobních údajů o surfování více než 136 milionů lidí v USA, kteří využívali její prohlížeč Chrome. Krok je součástí vyrovnání obžaloby, která vyhledávač obviňuje z nezákonného sledování uživatelů. Informoval o tom deník The Wall Street Journal.
Žaloba na pět miliard dolarů byla podaná v roce 2020 a tvrdila, že společnost Google klame uživatele a tvrdí jim, že při používání anonymního režimu nebude sledovat jejich internetovou aktivitu. Reklamní technologie společnosti Google a webové stránky třetích stran, které používaly službu Google Analytics nebo Google Ad Manager, ale podle žalujících i nadále katalogizovaly podrobnosti o návštěvách a aktivitách uživatelů na stránkách a odesílaly tyto informace zpět na servery společnosti Google.
Ačkoli bylo vyrovnání oznámeno již v prosinci minulého roku, jeho detaily byly zveřejněny teprve v pondělí v nových soudních spisech. Google podle nich odstraní miliardy dat starší než devět měsíců. V rámci urovnání společnost také souhlasila, že bude uživatele informovat o tom, že v režimu inkognito shromažďuje údaje a že při používání této funkce budou sledovací zařízení třetích stran ve výchozím nastavení vypnuta.
Spotřebitelé zastoupení v hromadné žalobě nedostanou nakonec v rámci urovnání žádnou náhradu škody, ačkoli původně žaloba požadovala odškodnění ve výši nejméně pět tisíc dolarů na jednoho.
„Jsme potěšeni, že můžeme tuto žalobu urovnat. Vždy jsme ji považovali za neopodstatněnou. Žalobci původně požadovali pět miliard dolarů a dostávají nulu. Nikdy nespojujeme data s uživateli, když používají anonymní režim. Rádi odstraníme stará technická data, která nikdy nebyla spojena s jednotlivcem a nikdy nebyla použita pro jakoukoli formu personalizace,“ uvedl pro server Business Insider (BI) mluvčí společnosti Google José Castañeda.
Advokáti zastupující uživatele ale celou situaci berou jako velké vítězství v oblasti ochrany soukromí. Urovnání navíc umožňuje podat na společnost individuální žalobu jednotlivým uživatelům. Tu podalo již 50 žalobců, kteří požadují finanční odškodnění.
„Toto urovnání je historickým krokem, který od dominantních technologických společností vyžaduje poctivost a odpovědnost. Urovnání brání společnosti Google v tajném shromažďování uživatelských údajů, jejichž hodnota podle jejích vlastních odhadů dosahuje miliard dolarů,“ uvedl podle BI v prohlášení David Boies, advokát zastupující spotřebitele.
Mouchy anonymního režimu znal Google dlouho
Podle žaloby Google věděl již několik let, že způsob, jakým anonymní režim prezentuje, může být zavádějící. Na zjednodušení jeho úvodní stránky apelovali zaměstnanci společnosti podle Business Insideru již v roce 2013. Uživatelé si podle nich mohli z prezentace režimu vyvodit nesprávné závěry o tom, jak „soukromé“ jejich vyhledávání doopravdy je.
V roce 2019 na problém upozornila dokonce šéfka marketingu společnosti Lorraine Twohillová. Ta v e-mailu varovala generálního ředitele Sundara Pichaie, že anonymní režim používá ohledně svého fungování mlhavé a vyhýbavé fráze. Ani tak se ovšem nic nezměnilo.