Hlavní obsah

Gazprom od úterý zásadně zvýší dodávky plynu na Slovensko

Foto: rarrarorro, Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Ruská plynárenská skupina Gazprom od úterý výrazně zvýší dodávky zemního plynu na Slovensko prostřednictvím plynovodu TurkStream, který vede přes Turecko a další země.

Článek

Generální ředitel slovenských plynáren SPP Vojtech Ferencz dnes oznámil novinářům, že ruský Gazprom od zítřka zvedne dodávky plynu na Slovensko.

SPP jako největší dodavatel plynu na Slovensku má s Gazpromem uzavřenou smlouvu do roku 2034. Gazprom původně dodával plyn na Slovensko přes Ukrajinu, která ale na začátku letošního roku tranzit suroviny ukončila, když odmítla prodloužit platnost příslušné smlouvy s ruskou stranou. V únoru pak začal Gazprom dopravovat plyn na Slovensko prostřednictvím plynovodu TurkStream přes další země včetně Maďarska.

Z vyjádření Ferencze vyplynulo, že dodávky přes TurkStream na Slovensko se od dubna zvýší výrazněji než na dvojnásobek výchozího stavu, jak SPP ohlásil v únoru. Tohoto zvýšení Slovensko podle SPP dosáhlo díky vstřícnému kroku Maďarska. Slovenské plynárny už dříve upozornily, že kapacita plynovodů z jihu je naplněna hlavně na trasách přes Srbsko a Maďarsko.

Společnost SPP také založila samostatnou firmu, kterou chce zajistit zejména dodávky plynu přes Ukrajinu pro případ jejich obnovení. „Nemáme ambici kupovat plyn jen pro SPP, máme ambici dodávat plyn i pro jiné klienty v rámci Evropské unie,“ řekl Ferencz.

Slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková za důležité označila obnovení přepravy plynu přes Ukrajinu. Summit státníků členských zemí EU na začátku března vyzval Evropskou komisi (EK), Slovensko a Ukrajinu k zesílení snah o nalezení řešení ohledně tranzitu plynu.

Slovenský premiér Robert Fico dříve opakovaně kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za ukončení tranzitu plynu a Ukrajině pohrozil odvetnými opatřeními, ke kterým zatím Bratislava nepřistoupila. Kyjev ukončení přepravy zdůvodňoval tím, že Moskva exportem plynu získává prostředky pro financování války na Ukrajině, kterou Rusko vojensky napadlo v únoru 2022.

Slovensko může odebírat plyn nejen přes Ukrajinu či Maďarsko, ale i přes další sousední státy. Podle státem ovládaného podniku SPP je ale kapacita trasy z Německa přes Česko jen o málo vyšší než spotřeba plynu v Česku. Podobný problém by byl i při dodávkách na Slovensko z Německa přes Rakousko. Dostatek kapacity má plynovod z Polska, kde jsou ale podle SPP vysoké tranzitní poplatky.

Související témata:

Doporučované