Hlavní obsah

Zvrat po letech, v Česku loni ubylo živnostníků. Na vině je strach o majetek

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Loni ubylo v ČR 1300 živnostníků, v předchozích letech se přitom jejich počet zvyšoval. V roce 2022 začalo podnikat na živnostenský list 77 000 lidí, o 10 600 více než o rok dříve. Podnikání ale ukončilo asi 78 300 z nich.

Článek

„Paradoxem této situace je, že celkový počet živnostníků se sice snížil, ale zároveň začalo v loňském roce podnikat 77 000 živnostníků, což je nejvíce od roku 2011. Úbytek je tak dán počtem podnikatelů, kteří se rozhodli s podnikáním skončit,“ popsala aktuální čísla o podnikání analytička Czech Credit Bureau Věra Kameníčková. Právě živnostníci, kteří na rozdíl od firem ručí za podnikání celým svým majetkem, podnikání podle ní v případě problémů raději ukončí, než by riskovali bankrot.

V loňském roce ubylo v ČR 1300 živnostníků, v předchozích letech se přitom jejich počet zvyšoval. V Česku začalo v roce 2022 podnikat na živnostenský list 77 000 lidí, o 10 600 více než o rok dříve. Zároveň podnikání ukončilo asi 78 300 podnikatelů, o 36 000 více než v roce 2021. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Měsícem, který nejvíce zahýbal počty živnostníků, byl prosinec. Během něj začalo podnikat 4700 lidí. To je ve srovnání se stejným obdobím v předchozích letech spíše nadprůměr. Zároveň se ale 16 700 podnikatelů rozhodlo podnikání ukončit, což je zhruba čtyřikrát více než v prosinci 2021, vyplývá z dat.

Pokud se od nových živnostníků odečtou ti, kteří podnikání opustili, je patrné, že během prosince ČR přišla o 12 000 živnostníků. Počet žen, které se rozhodly s podnikáním skončit, se meziročně zvedl o 120 procent, v případě mužů to bylo 69 procent. V předchozích letech se počet žen podnikatelek zvyšoval rychleji než počet mužů, v loňském roce byl růst v obou případech shodný, uvedl CRIF.

Ve většině krajů podle firmy vzniklo zhruba stejně živnostníků, jako jich zaniklo, a jejich celkový počet se tak nezměnil. Výrazněji živnostníků ubylo pouze na Liberecku, kde na deset zaniklých živnostníků připadlo pouze pět nových. Naopak v Praze loni živnostníků přibývalo, a to rychlostí 14 nových živnostníků na deset zaniklých.

Úbytek živnostníků zaznamenalo zejména odvětví obchodu, kde za loňský rok na deset zániků živnostníků připadly pouze tři vzniky. Živnostníků ubylo také v odvětví ubytování a stravování, výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla a v odvětví nakládání s nemovitostmi.

Mezi odvětvími jsou znatelné větší rozdíly než mezi kraji, takže i když v některých odvětvích živnostníků výrazně ubylo, například v informačních a komunikačních činnostech připadlo 23 nových živnostníků na deset zaniklých.

Téměř ve všech odvětvích se loni meziročně počet nových živnostníků zvyšoval, výjimkou je odvětví nakládání s nemovitostmi, kde počet nových živnostníků klesl o osm procent, a zemědělství a lesnictví. V něm podnikání zahájilo o dvě procenta méně živnostníků než v předešlém roce. K největšímu růstu počtu nových podnikatelů došlo naopak ve stavebnictví (o 37 procent). Počet zaniklých podnikatelů rostl meziročně nejvíce v odvětví obchodu, a to o 112 procent, dodal CRIF.

Související témata:

Doporučované