Článek
Letošní rok kromě běžného dění v ekonomice přinesl také řadu nových kauz, v nichž o peníze přicházejí nejen podnikatelé, ale zhusta i drobní investoři. Kromě toho se objevil neobvyklý případ, kdy se vypařily doslova celé kamiony s iPhony, což způsobilo bolehlav hned několika zvučným jménům z tuzemského byznysu.
A v neposlední řadě se rozplynul jako pára nad hrncem příběh o tom, jak malajsijský sultán a další asijští aristokrati budou v Česku investovat velké miliardy.
Řadu těchto kauz redakce SZ Byznys detailně popsala. A to zvláště těch, které se týkají drobných investorů. Ti často vkládají peníze do dluhopisů nebo jiných investičních nástrojů s nadějí, že jim vyšší úroky pomohou ochránit finance před inflací. Jenže v nejednom případě jsou takové investice vysoce rizikové.
„Velké množství investičních kauz, které se objevily v posledním období, souvisí se starou známou snahou investorů vydělat co nejvíce peněz v co nejkratší době, aniž by porozuměli podstatě předmětu jejich investice – anebo se o to vůbec snažili. Necháme-li stranou vysloveně kriminální případy, které byly a jsou vždy, stále platí, že vyšší zisk je spojený s vyšším rizikem,“ komentoval Petr Kymlička, partner v poradenské společnosti Moore Czech Republic.
Mamut
Případ e-shopu Mamut.cz ze skupiny Unicorn je unikátní hned z několika důvodů. Na prvním místě jde o 107 tisíc iPhonů, které přes obchod protekly do dalších firem a pak se vypařily. A to včetně několika miliard korun.
Kauza vyšetřovaná Národní centrálou proti organizovanému zločinu je jedinečná také kvůli velkému množství velkých byznysových jmen, která v případu vystupují. A která navzdory svým korporátním procesům a pravidlům neuhlídala, že je někdo podvedl.
Na prvním místě se to týká koncernu Unicorn a miliardáře Vladimíra Kováře. Stejně tak jako společností T-Mobile a J&T Leasing, které přísun elektroniky do Mamutu zajišťovaly. Případ se dotýká i velké poradenské společnosti PwC. Její kontroloři na zakázku T-Mobilu v roce 2022 zjišťovali, jestli je v Mamutu všechno v pořádku.
Kauza e-shopu Mamut na Seznam Zprávách
Redakce SZ Byznys se případu internetového obchodu Mamut.cz věnovala v řadě zpráv:
- Miliardář Kovář dal pryč většinu firem ze skupiny zasažené kauzou Mamut (12. března)
- Skupina J&T žene v kauze zmizelých iPhonů jednatele e-shopu do exekuce (21. února)
- Miliardář Kovář vrátí část peněz získaných z e-shopu opředeného skandálem (15. prosince 2023)
- E-shop dodal iPhony za miliardu. Peníze nedostal a asi ani nedostane (12. prosince 2023)
- Manažeři v „mamutí“ kauze zmizelých iPhonů vypnuli datové úložiště (28. listopadu 2023)
- Podvod jako prase, říká o zmizelých iPhonech bývalý šéf J&T Leasingu (20. října 2023)
- V obří kauze zmizelých iPhonů se nechali napálit i specialisté z PwC (16. října 2023)
Energetický holding Malina
Skupina Malina Group dodávala domácnostem solární elektrárny. Díky velké poptávce po fotovoltaikách a agresivní kampani vybrala od několika tisíc lidí na zálohách kolem 1,4 miliardy korun. Zatímco nábor klientů a vybírání záloh šly firmě nadmíru dobře, dokončování solárů na tom bylo výrazně hůře.
Společnost nakonec množství zakázek nezvládla a zkrachovala. Nyní se Malina snaží v insolvenční reorganizaci zakázky dokončit a vyřešit vysoké dluhy. Kam zmizely stovky milionů korun z vybraných záloh, se zatím neví. Také tuto kauzu vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu.
Případ Energetického Holdingu Malina na Seznam Zprávách
Redakce Seznam Zpráv se kauze fotovoltaické společnosti Malina a jejím dopadům na klienty podrobně věnuje. Další informace k případu jsou k dispozici v následujících článcích.
- Návrat „pana Maliny“. Zakladatel padlé solární firmy ji chce zachraňovat
- Solární Malinu má zachránit čínská firma. Investor má ale vazbu na majitele
- Podnikatelka Barková útočí na padlou Malinu kvůli milionům
- Lidé zaplatili Malině zálohy, nedostali nic. Teď začne hledání peněz
- Solární Malina dostala šanci na přežití, do hry vstupují Číňané
- Barková vrací úder, zkouší zamíchat kartami v padlé solární Malině
- Padlou Malinu má zachránit čínský investor, současní akcionáři odejdou
IC Group
Redakce SZ Byznys během roku detailně popsala působení neprůhledné skupiny IC Group. Ta na českém trhu vystupovala s příběhem o investicích malajsijského sultána. Větší roli než sultán z malajsijského státu Kelantan však v kauze hráli lidé z Ruska a Tádžikistánu. Na české straně řídil holding člověk pravomocně odsouzený za pokus o vyvedení peněz z Lesů ČR.
IC Group v roce 2022 postupně utlumovala své viditelné aktivity. Ze skupiny odešla nebo byla propuštěna většina zaměstnanců. Holding rovněž uzavřel kanceláře, které měl v Praze na Václavském náměstí.
Po firmách okolo IC Group zůstaly v Česku dluhy. Nejcitelnější je pro investory více než jedna miliarda korun, která se vypařila z investiční firmy Diversity Capital, jež pod IC Group taktéž spadala. Zámek v Protivíně, který IC Group slibovala přestavět na luxusní sídlo pro světové aristokraty, získal do zástavy po předčasném ukončení stavebních prací jeden z věřitelů.
Kauza IC Group a její pokrytí v Seznam Zprávách
V redakci Seznam Zpráv se věnujeme případu skupiny IC Group a s ní spojeného fondu The Royal Invest Fund of Kelantan z Malajsie. Za příběhem o investicích malajsijské královské rodiny v Česku se skrývá kapitál neznámého původu a stopy do Ruska a Tádžikistánu.
- Zámek v Protivíně měl být centrem světových aristokratů. Dočkal se zástavy
- Peníze lidí ze „sultánovy“ firmy odcházely do spřátelených společností
- Firma slibující lidem investice se sultánem čelí insolvenčnímu řízení
- Skupina lákající na investice se sultánem po sobě zametá stopy
- Místo sultána zůstaly v Protivíně pachuť a chátrající budovy
Fair Credit
Naprosto bezprecedentní řež byznysových skupin se strhla kolem společnosti Fair Credit Czech. Ta s licencí České národní banky poskytuje spotřebitelské úvěry. Paradoxně jsou to ale vysoké dluhy, které bývalou skupinu firem okolo Fair Creditu doběhly. Potíž je však v tom, že do někdejší skupiny Fair Credit sypali ve velkém peníze také drobní investoři.
Původní holding Fair Credit se rozpadl již v minulém roce. Řada firem z někdejší skupiny skončila v insolvenci. Ze samotné společnosti Fair Credit Czech se letos stalo kolbiště, na němž se několik podnikatelských skupin utkává o kontrolu nad firmou.
Ostrý konflikt probíhá za pomocí exekucí, insolvencí i ochranky chránící kanceláře před převzetím. Nechybí ani přepisování zápisů v obchodním rejstříku ve prospěch jedné či druhé skupiny a vzájemné obviňování z pokusů o krádež firmy či z vyvádění jejího majetku.
Kauza bývalé skupiny Fair Credit na Seznam Zprávách
Redakce SZ Byznys sleduje dění okolo bývalé skupiny Fair Credit dlouhodobě. Zde jsou zprávy, které jsme k případu zatím vydali:
- „Bitej budete vy.“ Odsouzený Horáček tlačí na skryté nahrávce na dlužníka (12. dubna)
- Konkurenti se vrhli na ochromenou úvěrovou firmu, chtějí její byznys (30. listopadu 2023)
- V boji o ovládnutí firmy s licencí ČNB se angažují i lidé z Dozimetru (15. listopadu 2023)
- Vítěze boje o regulovanou úvěrovou firmu čeká striptýz před ČNB (13. listopadu 2023)
- Válka o regulované půjčovatele zasahuje i další firmy pod dohledem ČNB (9. listopadu 2023)
- O firmu s licencí ČNB se válčí za pomoci ochranky i exekutorů (7. listopadu 2023)