Článek
Rozhovor si můžete poslechnout i v audioverzi.
Během pandemie pomáhali Česko zásobovat respirátory. Jejich výrobní linky tehdy chrlily stovky tisíc kusů. Teď už však ve zlínském Spuru nevyrábí ani jediný.
„Byla to doba jistě zajímavá, ale jsem rád, že skončila, a nechtěl bych, aby se někdy vrátila,“ říká s odstupem od nejdramatičtějšího covidové období Tomáš Dudák, generální ředitel Spuru.
„Zažili jsme si situace, které jsem si myslel, že nejsou realitou,“ vzpomíná muž, který ve Spuru začínal ještě při studiích v řadových zaměstnaneckých pozicích.
„My jsme nikdy obchod se státem nedělali a ve finále jsme ani neudělali,“ vzpomíná na nákup ochranných pomůcek organizovaných státem. „To, co dokáže politik slíbit, si myslím, kolikrát nedokáže slušný občan ani vymyslet. To nadšení ze strany politiků i možná dobré úmysly tam byly, ale bohužel skutečné činy ve formě zajištění soběstačnosti třeba v respirátorech nepřišly.“
Tomáš Dudák
- Vystudoval Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně, do firmy Spur nastoupil už během studií, z řadových pozic se postupně vypracoval do manažerských. Generálním ředitelem se stal v roce 2012. Řízení firmy přebral po svém otci.
- Letos se stal EY Podnikatelem roku Zlínského kraje.
- Odhadované tržby skupiny Spur Group za rok 2022 přesáhnou dvě miliardy korun, odhadovaná EBITDA 320 až 340 mil. Kč.
Výroba nanovláken však jede ve Zlíně dál. Tamní technologové například vyvinuli speciální membrány do ochranných obleků. Dodávají je armádám v západní Evropě, určené jsou pro zásahy vojáků v oblastech zamořených chemickým nebo jiným útokem. „Teď se vyhlásil tendr i v české armádě, věříme, že uspějeme,“ uvedl Dudák.
Kromě nanovláken se Spur Group věnuje několika různorodým odvětvím, zejména zpracování plastů, pěstování zeleniny ve sklenících a energetice. Z recyklovaných PET lahví například vyrábí coby největší producent na světě podložky pod plovoucí podlahu. Ročně zpracuje 78 milionů kusů PET lahví.
Ve spolupráci s organizací Better Shelter vyvinuli i vlastní technologii pro výrobu střešních panelů a stěn domků pro uprchlíky. Největší využití najdou v oblastech přírodních katastrof, takže pět tisíc domků se momentálně instaluje v Turecku, v oblastech postižených zemětřesením.
Letošní byznysmeni roku
- Prestižní světová soutěž podnikatelů pořádaná poradenskou společností EY od roku 1996 ve Spojených státech a od roku 2000 i v Česku.
- Soutěž je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se EY Podnikatel roku pravidelně vyhlašuje téměř v 60 zemích na šesti kontinentech.
- ČR letos na světovém finále bude reprezentovat Jakub Havrlant z Rockaway Capital.
- Regionálními vítězi letos jsou Tomáš Dudák, Spur (Zlínský kraj), Petr Palas, Kentico software (Jihomoravský kraj), Simona a Tomáš Vojtěchovi, Flexipal (Kraj Vysočina), Serafin Campestrini, SECA (Královéhradecký kraj), Josef Bukovský, Pekárna Srnín (Jihočeský kraj), Gerald Rausnitz, Meopta Group (Olomoucký kraj), Marcel Klaus, Klaus Timber (Plzeňský kraj), Jakub Havrlant, Rockaway Capital (Praha a Středočeský kraj).
Agenda
Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.
Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.