Článek
Skupina Czechoslovak Group (CSG) miliardáře Michala Strnada si užívá rozmach celosvětové poptávky po zbraních a střelivu. Holding oznámil v krátké době po sobě uzavření kontraktu o koupi dvou významných zahraničních výrobců munice. V součtu skupina investuje desítky miliard korun.
CSG se rozrostla do mezinárodního konglomerátu vyrábějícího v osmi zemích na třech kontinentech. V součtu pracuje ve skupině a propojených firmách deset tisíc lidí.
„Czechoslovak Group patří v Česku mezi nejaktivnější skupiny v rámci zbrojního průmyslu. Stejně aktivní je i Colt CZ Group (Česká zbrojovka), která rovněž udělala v posledních letech několik významných akvizic v USA a také třeba ve Švýcarsku,“ komentoval Adam Páleníček, specialista na fúze a akvizice z poradenské společnosti KPMG.
CSG nyní oznámila akvizici italského výrobce luxusních zbraní pro lovce a sportovce Armi Perazzi.
„Armi Perazzi je prestižní značka v oboru střelných zbraní pro sportovní střelce a elitní lovce. Zároveň jde o stabilní a prosperující firmu, kterou skvěle vede rodina Perazziových. Naše motivace pro akvizici nebyla jen finanční. Účelem této akvizice je i posílení mezinárodní prestiže a známosti CSG jako globální a inovativní průmyslové skupiny expandující v Evropě i USA,“ uvedl Michal Strnad.
Již loni Strnad koupil předního italského výrobce malorážové munice Fiocchi Munizioni. Nedávno CSG oznámila uzavření smlouvy s americkou společností Vista Outdoor na odkup její divize Sporting Products, která také vyrábí malorážové střelivo globálních značek jako Federal a Remington.
Tento obchod se sice pokusil Strnadovi vyfouknout byznysmen René Holeček a jeho skupina Colt CZ, dosavadní majitelé Sporting Products ale nakonec dali přednost Strnadovi. Jen tato transakce bude Strnada stát kolem 45 miliard korun. S financováním tam pomůže sdružení několika bank. Cenu nové akvizice v Itálii skupina nezveřejnila.
„Vzhledem k novým konfliktům a zvýšenému geopolitickému napětí je zbrojní průmysl celosvětově na vzestupu a lze očekávat, že toto odvětví bude zažívat silnou poptávku i dalších několik jednotek až desítek let. Mnohé státy totiž budou muset doplnit či posílit zásoby, protože tuto oblast dříve často zanedbávaly,“ popsal výhledy odvětví expert KPMG Páleníček.
Strnad však posiluje i v odvětvích mimo zbrojařský byznys. Sice mu nevyšla akvizice mediálního domu Mafra a chemického podniku Synthesia od Agrofertu, u jiných obchodů ale pochodil lépe.
Letos v března oznámila CSG vstup do segmentu výroby bezemisních a samořiditelných vozidel zajišťujících logistiku na letištích či v přístavech. Stalo se tak formou kapitálového vstupu do francouzské společnosti Gaussin.
V létě zabrousila Czechoslovak Group rovněž mezi startupy. Převzala technologickou firmu Pocket Virtuality, která se zaměřuje na využívání rozšířené a virtuální reality v průmyslu.
Společnosti ze skupiny utržily za minulý rok v součtu 25 miliard korun. Provozní zisk holdingu se zdvojnásobil na 5,6 miliardy korun. Po započítání koupené italské muničky Fiocchi dokonce na 7,4 miliardy korun.