Článek
Festival Smetanova Litomyšl získal nového ředitele Michala Medka a ten má ambiciózní plány – udělat z festivalu mezinárodní událost světového formátu.
„Smetanova Litomyšl je už víc než dvě desetiletí moje srdeční záležitost. Festival jsem převzal jako dobře rozjetý vlak. Moji předchůdci ho posunuli z regionální na celorepublikovou ‚národní‘ akci. Já jsem přišel s vizí posunout Smetanovu Litomyšl více do mezinárodního kontextu a pevně festival zapsat na evropskou mapu významných festivalů,“ řekl pro SZ Byznys Michal Medek.
Napomůže tomu i vyšší rozpočet. Letos počítá s částkou zhruba 100 milionů, což je oproti původním číslům téměř dvojnásobek. „K naplnění vize by bylo potřeba ještě asi o třetinu více, musíme ale růst postupně, aby to bylo udržitelné,“ dodává Medek.
Koncertní síň
Jedním z prvních kroků bude výstavba moderní koncertní síně na zámeckém nádvoří za vyšší desítky milionů korun, která navazuje na rozsáhlou rekonstrukci stávajícího zámeckého prostoru.
„Hlavní scéna Smetanovy Litomyšle je už od jejího založení v roce 1946 spojena s litomyšlským zámkem. Dohodli jsme se s ředitelkou Národního památkového ústavu Naděždou Goryczkovou, že si nádherně opravený zámek zaslouží i nový vestavěný koncertní sál. Je to velký projekt, na jehož realizaci máme jen několik měsíců,“ vysvětluje Medek.
„Je to kompletně nové řešení dvouúrovňového jeviště a celého hlediště včetně dvou pater arkád, které bude oproti původnímu řešení zcela nově uspořádané. Architekt Josef Pleskot, se kterým spolupracujeme, připravuje i robustní portálovou konstrukci se zastřešeným jevištěm, odkud bude v případě nepřízně počasí neslyšně vyjíždět střecha i nad diváky. Celé řešení je koncipováno tak, aby uneslo veškerou potřebnou divadelní techniku. Takové divadlo, které si každoročně na zámku postavíme, bude stát 60 až 70 milionů korun,“ vysvětluje Medek.
Hotel za stovky milionů
Každoročně festival navštíví 50 tisíc lidí a vystoupí na něm 3000 umělců. Desetitisícová Litomyšl však naráží na své limity.
„Děláme sice evropský festival, ale chceme na něm velký podíl místních a regionálních návštěvníků. Pokud se však nepodaří s kvalitativním růstem festivalu budovat i adekvátní městskou infrastrukturu, budeme narážet na limity malého města,“ říká Medek s odkazem na téma ubytovacích kapacit.
I proto ve městě, v bezprostřední blízkosti zámku, za několik set milionů korun vyroste nový hotel, který plánují místní podnikatelé a patrioti. „Přímo proti zámku mají svůj firemní areál sourozenci Kubíkovi, podnikatelé, kteří se věnují i hotelnictví. Kladným rozhodnutím městského zastupitelstva tuto vilu i s přilehlým pozemkem nyní Kubíkovi kupují a pracují na studii, která z ní učiní součást budoucího hotelového konceptu. V plánu je čtyřhvězdičkový hotel s kapacitou až 180 pokojů, s velkým wellness, restaurací a dvěma patry podzemního parkoviště,“ vysvětluje Medek.
K dalšímu řešení je podle něj ale i doprava do města a parkování.
Světové osobnosti
Klíčovým krokem je přilákání špičkových zahraničních umělců a diváků. „Tato vize se naplní větší účastí mezinárodně renomovaných umělců a ansámblů, ale také příchodem zahraničních novinářů a mezinárodního publika. Stali jsme se členy významné asociace Opera Europa, která nám pomáhá vyjednávat zajímavé spolupráce v oblasti opery,“ říká Medek.
„Spolu s Českou filharmonií lákáme k festivalu nejlepší orchestry světa a významně nám v umělecké strategii a v kontaktech pomáhá i dirigent Jakub Hrůša,“ dodal.
Uměleckým šéfem festivalu je Marek Šulc, který program posouvá i směrem k pohybu – baletu a výrazovému tanci.
„Navštěvujeme zajímavá představení a koncerty po celém světě, komunikujeme s umělci a jejich manažery, vytváříme vztahy. Bez nich nám do Litomyšle moc hvězdných umělců nepřijede. Doma vždy usilujeme o to, aby byl pro festival připraven speciální program nebo abychom měli premiéru,“ dodává Medek.
Majitelem festivalu je obecně prospěšná společnost, jejímž zřizovatelem je město. Podporuje ho však stále více byznysových osobností. Dlouholetým mecenášem jsou Eva a Pavel Doležalovi, bývalí spolumajitelé investiční skupiny Avant.
„Naše rodina patří mezi početné mecenáše Smetanovy Litomyšle už déle než deset let. Na nový koncertní sál je ale potřeba získat desítky milionů korun, a proto jsme se rozhodli s našimi přáteli a mecenáši přispět dalšími penězi,“ říká Eva Doležalová, která s manželem Pavlem v blízkosti Litomyšle žije.
O jak vysokou částku nakonec půjde ještě neví, ale cílí na jednotky milionů korun. „Je to jedinečná příležitost pozvednout již tak vysokou úroveň Smetanovy Litomyšle a zajistit kromě uměleckého zážitku i odpovídající zázemí, které si festival zaslouží,“ dodala.