Článek
Dánský větrný gigant Orsted hodlá tento týden představit investorům revitalizační plán. „Velká část důvěry ve společnost zmizela,“ říká analytik Casper Bloom z Danske Bank.
Naráží při tom na řadu problémů, které firmu v minulých letech postihly. Mezi ně patří například nevydařený projekt v USA, na kterém firma prodělala čtyři miliardy dolarů, či vládní zásahy do trhů s elektřinou, které v posledních dvou letech podkopávají důvěru investorů v růst firmy, ale i komplikace v dodavatelském řetězci. Společnost s hodnotou 72 miliard dolarů má v takové situaci problémy sehnat nové investory.
Podle Blooma by bylo ideálním řešením nevyplatit tento rok dividendy a ušetřené peníze využít k expanzi. S nevyplacením dividend souhlasí i akcionáři společnosti. Informace vyplývá z průzkumu firmy Bernstien, podle které s řešením nečerpat dividendy souhlasily více než dvě třetiny akcionářů.
Neúspěch v USA stál firmu čtyři miliardy dolarů
Dánská společnost se dostala do potíží poté, co přišla s ambiciózním projektem jak prorazit v Americe. Manažeři vsadili na řadu daňových benefitů pro větrné farmy a začala výstavba Ocean Wind 1 poblíž New Jersey.
Projekt byl ovšem loni v říjnu zrušen. „Jsme nesmírně zklamáni, že projekt Ocean Wind 1 i 2 musíme zastavit,“ uvedl Nipper a dodal, že se zastavení bude týkat i dalšího plánovaného projektu v USA. Nezdařený pokus zopakovat evropský úspěch stál firmu čtyři miliardy dolarů a vyvolal v investorech nedůvěru. Den po oznámení, že firma zastavuje práci na Ocean Wind, klesla hodnota akcií o více než čtvrtinu. Na situaci reagoval Nipper odvoláním finančního ředitele Daniela Lerupa a provozního ředitele Richarda Huntera.
Po nevydařeném roce bude muset vedení společnosti připravit na středu důkladný plán, jak se s celou situací vypořádat. Svým investorům bude také muset odpovědět, jak vyřeší další rizika a proč vlastně k celé situaci došlo. Podle Bloombergu hodnota akcií nedosahuje ani třetiny rekordu z roku 2021.
Orsted působí na energetickém trhu už od roku 2006, tehdy ještě jako Dong Energy. Věnuje se výstavbě větrných farem na moři i souši, ale také solárním elektrárnám. Jedna z jejich větrných farem Hornsea 2 je největší na světě a generuje dostatek elektřiny k napájení 1,3 milionu domácností.