Článek
Společnost STV Group podnikatele Martina Drdy mění svou korporátní strukturu. Na nově zřízenou pozici výkonného ředitele nastupuje od 1. listopadu Martin Kele. Ten dosud vedl slovenskou společnost Matador Group, jejíž dceřinou firmu Matador Industries skupina STV letos koupila.
„Martin Kele je špičkový manažer, který se opakovaně osvědčil. Na Slovensku řídil skupinu firem s třemi tisíci zaměstnanci, byl tedy ideálním kandidátem, jehož know-how a zkušenosti nyní rádi využijeme pro naši skupinu,“ uvedl předseda správní rady STV Group David Hác, který stál dosud v čele firmy.
„Martin má přinést vyšší standardizaci řízení společnosti, respektive celé skupiny tak, aby byla komplexně připravena na další růst, co se týká jak objemu a šíře výroby, tak počtu zaměstnanců,“ dodal Hác.
STV Group patří mezi největší české firmy obranného průmyslu. Loni dosáhla více než čtyřmiliardového obratu a vykázala hrubý zisk ve výši necelých 1,9 miliardy korun. V porovnání s rokem 2022 byly nicméně loňské výsledky výrazně horší.
„Největším problémem byl a je celkový nedostatek vstupních komponent pro výrobu munice jako důsledek výrazného světového nárůstu poptávky po těchto komoditách,“ napsala k tomu firma ve výroční zprávě.
Více munice, vlastní bojová technika
Vedle oprav zbraní i těžké vojenské techniky včetně tanků se STV Group zabývá především výrobou střeliva. Produkuje také vojenskou taktickou výstroj včetně balistických vest a jedna z jejích dceřiných firem se zabývá automatizací. V Česku jako jediná vyrábí STV Group dělostřeleckou munici ráže 155 milimetrů.
„Do této klíčové části naší výroby mohutně a systematicky investujeme, abychom mohli dále skokově navyšovat produkci. Kapacitu naší výroby chceme postupně zdvihnout na více než dvojnásobek, což z nás už udělá významného výrobce i v rámci celé Evropy,“ uvedl pro SZ Byznys Martin Kele. STV Group by tak mohla vyrábět až 300 tisíc dělostřeleckých nábojů ročně.
Osmačtyřicetiletý Kele dosud vedl slovenskou společnost Matador Group, působící především v automobilovém průmyslu. STV Group od ní letos převzala dceřinou společnost Matador Invest. Ta mimo jiné od roku 2020 vyrábí nadstavbové části houfnice Zuzana 2 pro slovenskou státní firmu ZŤS - ŠPECIÁL.
Podle Keleho bude hrát Matador ve skupině STV Group důležitou roli. „Ten závod jsem pomáhal budovat mnoho let a znám ho do posledního šroubku. Je velmi moderní, probíhá v něm silně automatizovaná výroba a disponuje mnoha skvělými odborníky a také velkými a přesnými obráběcími stroji. Vedle Poličky tak v Dubnici nad Váhom vznikne další výrobní centrum skupiny STV, kde už nebudeme jen repasovat a modernizovat starší vojenskou techniku, ale vyrábět novou,“ říká Kele.
„Už teď pracujeme na tom, abychom tam postupně začali vyrábět i naši vlastní těžkou bojovou techniku, kompletní, od začátku do konce,“ dodává.
Český arzenál
Největší českou firmou obranného průmyslu je skupina CSG Michala Strnada, která se specializuje mimo jiné na výrobu střeliva, pozemní vojenskou techniku a radarové systémy. Loni utržila necelých 42 miliard korun a dosáhla čistého zisku ve výši zhruba pěti miliard.
CSG usiluje o akvizici významného amerického výrobce střeliva The Kinetic Group z portfolia společnosti Vista Outdoor, za něhož nabízí zhruba 52 miliard korun. Pokud firmu získá, stane se CSG jedním z největších světových producentů munice.
Mezi významné české zbrojovky patří také společnost Colt CZ Group, která v Česku a ve Spojených státech vyrábí ruční zbraně pro civilní i vojenské účely a letos koupila největší český muniční závod, společnost Sellier & Bellot. Colt CZ Group loni vykázala tržby ve výši necelých 15 miliard korun a její čistý zisk přesáhl dvě miliardy.