Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Plánované přezbrojení českých armádních dělostřelců se posouvá. Ještě v září 2022 se počítalo s tím, že francouzská zbrojovka KNDS vyrobí první dva prototypy samohybných houfnic Caesar pro českou armádu v roce 2023 a letos měly ve Francii projít podnikovými zkouškami.
Koncem letošního či začátkem příštího roku pak měly obě houfnice absolvovat také vojskové zkoušky v Česku a v případě jejich úspěšného splnění měla začít výroba zbývajících 50 kusů. Ceasary na českých podvozcích Tatra mají nahradit zastaralé houfnice Dana z portfolia CSG.
Zpoždění? Ne, jde o upřesnění harmonogramu
Před dvěma lety se ale Ministerstvo obrany rozhodlo přikoupit dalších deset Caesarů. Za celkových 62 kusů artilerie Česko zaplatí 10,3 miliardy korun. Dodatečná objednávka podle ministerstva způsobila posun v harmonogramu dodávek.
„Dodatkem smlouvy došlo v souvislosti s rozšířením tohoto kontraktu a úpravou architektury C4ISTAR (spojení a velení) k upřesnění harmonogramu, kde vojskové zkoušky budou provedeny ve třetím čtvrtletí roku 2025,“ uvádí mluvčí Ministerstva obrany Simona Cigánková.
Navzdory původnímu harmonogramu odmítá zmínky o zpoždění také mluvčí francouzské společnosti KNDS Gabriel Massoni. „Nejde o zpoždění, ale o změnu harmonogramu. Dva prototypy jsme už vyrobili. Naše zkoušky proběhnou na jaře, české pak v létě,“ řekl SZ Byznys Massoni. Původně plánovaný termín dodávek na rok 2026 se tak posouvá nejméně o rok.
Konkrétní příčiny změny harmonogramu nejsou jasné. Dodatek smlouvy z prosince 2022 na koupi dalších deseti houfnic pouze rozšiřuje počet etap, v nichž se mají dodávky uskutečnit, z osmi na deset. Časové údaje jsou ale v příloze smlouvy začerněny.
Opožděná certifikace střeliva
Spolu s dodatkem smlouvy na dalších deset Caesarů zadalo Ministerstvo obrany v prosinci 2022 také výrobu munice ráže 155 mm pro tyto houfnice. Kontrakt za 10,17 miliardy korun získala bez výběrového řízení společnost STV Group, která je jediným výrobcem tohoto typu munice v Česku. Je také jednou z nejhodnotnějších firem v českých rukou podle žebříčku SZ Byznys a Deloitte Česká elita.
Skluz ale nabírá i výroba těchto dělostřeleckých granátů. Jak v listopadu napsal zpravodajský web Novinky.cz, STV Group nevyčerpala zálohu jedné miliardy korun, kterou mělo ministerstvo přichystanou v letošním rozpočtu na produkci střeliva pro Ceasary.
„Ke zpoždění nedošlo, došlo pouze k úpravě harmonogramu dodávek tak, aby byla munice dodána v době, kdy bude mít Armáda České republiky k dispozici houfnice Caesar,“ uvedl pro SZ Byznys předseda správní rady STV Group David Hác.
STV Group loni na jaře zažádala u Vojenského zkušebního ústavu o schválení výroby munice pro houfnice Caesar, takzvanou kvalifikaci, kterou ale dosud nezískala. „V září jsme provedli první zkoušky, kvalifikace je ale skutečně dlouhodobý proces a některé jednotlivé zkoušky mohou trvat i půl roku,“ říká ředitel Vojenského technického ústavu výzbroje a munice Ján Roman. „Celkově to může být hotové za tři měsíce, pokud například výrobce dodá vše potřebné, nebo půl roku i rok,“ popisuje.
Po získání kvalifikace pak musí výrobce projít i procesem certifikace munice. „To je čistě mezi výrobcem zbraně a munice. Jde o to, aby nově vyrobený náboj komunikoval s danou zbraní,“ vysvětluje Roman. „S STV Group jsme domluveni, že pokud budou potřebovat, tak si nás na tuto certifikaci objednají jako určitého supervizora,“ dodává.
STV Group: munice bude včas
Ředitel speciálních projektů STV Group Pavel Beran webu Novinky.cz v listopadu řekl, že ke skluzu v certifikaci střeliva došlo kvůli technické nepřipravenosti subdodavatelů, konkrétně slovenské společnosti ZVS ze skupiny CSG, která podle Berana neměla komponenty určené pro dělostřelecké granáty řádně otestované. Dalším důvodem bylo podle Berana „dlouhé vyjednávání se společností Explosia“.
Státní podnik Explosia, který má do dělostřeleckých granátů dodávat hnací moduly, ale tvrdí, že vina rozhodně není na jeho straně. „Společnost Explosia poskytla STV Group tisíc modulů BC-E ke zkouškám již v roce 2023. Smlouva na další dodávky byla odsouhlasena v červnu 2024, ale STV Group ji dosud nepodepsala, proto nelze hovořit o zpoždění,“ uvedla pardubická firma v tiskové zprávě.
Společnost ZVS má výrobci munice dodat takzvaná těla granátů, tedy kovové pláště, které se plní trhavinou. Mluvčí CSG Andrej Čírtek ale tvrdí, že ZVS dodala muniční komponenty včas. „Dodávka se uskutečnila se zpožděním jednoho měsíce, které bylo způsobeno na straně společnosti STV Group tím, že neměla včas k dispozici licenci potřebnou pro přepravu muničních komponent ze Slovenska do České republiky,“ uvedl.
V tiskové zprávě pak společnost CSG doplnila, že si STV Group objednala muniční pláště teprve v červnu, půl roku po podepsání kontraktu v Ministerstvem obrany. „Dodávka měla proběhnout do 30. srpna, ale zpozdila se o necelý měsíc, protože společnost STV Group neměla včas vyřízenou licenci potřebnou pro přepravu muničních komponent ze Slovenska do České republiky. Společnost STV Group dodávku plášťů bez problémů akceptovala a nedala najevo sebemenší námitky,“ napsala CSG.
Na dotazy ohledně nevyčerpání zálohy nyní Pavel Beran z STV Group odpověděl, že jde o zálohu na výrobu munice, která bude vzhledem k plánovanému termínu dodání houfnic probíhat až v roce 2026. „Tudíž je logické, že by měla být čerpána až v roce 2025, kdy budou nakupovány komponenty pro její výrobu,“ uvedl.
Výrobce munice proto zpoždění neočekává. „Podle aktuálního harmonogramu by ke zpoždění dodávek munice nemělo dojít,“ říká šéf STV Group David Hác.
Pozn. red.: Text jsme aktualizovali o dodatečná prohlášení společností Explosia a CSG.
Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.