Článek
Výrobce nábytku Wuders a kožedělná firma Bagind letos skončily v insolvenci, na obou firmách se „spálil“ jejich investor Václav Staněk. Na rozdíl od jeho investičních aktivit se se ovšem firmě Vasky, kterou Staněk vlastní, podle něj daří.
Hodonínský výrobce nábytku Wuders skončil minulý týden v úpadku. Soud zároveň prohlásil, že je firma v konkurzu. Firma doplatila na kumulaci problémů, jako je pandemie, válka na Ukrajině nebo vysoké úrokové sazby. Nábytkářská společnost se tak loni dostala do finančních potíží a celkem dluží 50 milionů korun.
Poté, co se v posledních letech začaly hromadit stížnosti a negativní recenze, spojené s prodlouženými dodávkami a váznoucí komunikací, se vedení pokusilo opřít o pomoc investorů. Ale ani nové strategie a snižování nákladů ovšem nepomohly.
Za firmou, která vznikla v roce 2018, stojí bratři Jan, Dominik a Václav Herkovi. Spoluvlastníkem s 30% podílem byl i Václav Staněk, zakladatel obuvnické firmy Vasky. Ten do Wuders v posledních letech investoval miliony korun, jak napsal server CzechCrunch.
„V období 2020–2025 opakovaně poskytl společnosti finanční prostředky v řádu milionů korun za účelem zajištění likvidity a pokračování podnikatelské činnosti. Navzdory těmto opatřením se však nepodařilo překonat negativní stav cash flow, který vygradoval do stavu předlužení a platební neschopnosti,“ stojí v insolvenčním rejstříku.
Podobného scénáře jako u svých investic se ovšem Staněk u Vasky nebojí. „Vasky od založení nepřetržitě meziročně rostou a každý rok jsou v zisku. Obrat se loni pohyboval okolo 245 milionů bez DPH. Jsem vděčný, že je o kvalitní boty stále větší zájem a že i po překročení neuvěřitelného čísla 500 000 zákazníků si stále k nám nacházejí cestu noví,“ uvedl Staněk pro SZ Byznys.
Ačkoliv Staněk sám vede úspěšnou obuvnickou firmu, milionové investice do výrobce nábytku se mu nevydařily. A letos Staněk doplatil i na další investiční „sázky“ z minulých let.
Na začátku března skončil v insolvenčním řízení i výrobce a prodejce kožených doplňků Bagind, který Staněk také spoluvlastnil - držel dokonce většinový podíl - a do kterého přispěl záchranným finančním balíčkem. Firma vyrábí a prodává kabelky, batohy, tašky či peněženky.
Bagind podle insolvenčního rejstříku dluží téměř 44 milionů korun, majetek firmy pak dosahuje asi 5,7 milionu. Do potíží se dostal z podobných důvodů jako Wuders. Loni kvůli tomu firma uzavřela kamenné prodejny, letos ukončila činnost i na e-shopech.
„Strmý propad poptávky, inflace, růst cen zboží a dražší energie značně narušily stabilitu firmy. Banky navíc trvaly na snižování úvěrového rámce, což dále ztížilo financování provozu,“ zdůvodnil nedávno pro SZ Byznys zakladatel firmy Bagind Lukáš Matějček.
Když Staněk do firem peníze investoval, věřil, že se jim bude dařit. „Měli kvalitní produkt, vizi a dávali tomu všechno. Viděl jsem v nich potenciál stát se úspěšnými firmami, které budou dlouhodobě přinášet na trh kvalitní produkty s příběhem. Což se v prvních letech dařilo. Obě firmy v prvních letech rychle rostly a díky investicím mohly nakoupit stroje a připravit se na pokračující růst. Ten se ale z různých důvodů nedostavil,“ řekl.
Staněk doufal, že se firmy z potíží nakonec dostanou, jak uvedl pro CzechCrunch. „I z tohoto důvodu jsem tyto firmy sanoval mnoha miliony korun. Nyní je čas přiznat, že ty investice nedopadly dobře. Obě firmy, které jsem podporoval, vyhlásily insolvenci. Já osobně si z toho odnáším poznání, že být dobrým investorem je úplně jiná disciplína než být plnohodnotným zakladatelem a ředitelem firmy, které dáváte maximum,“ sdělil nedávno portálu.
V dohledné době podnikatel investovat do dalších firem neplánuje. „Poučil jsem se, že mi jde určitě lépe podnikat, když jsem v procesu zapojený denně a můžu věci řídit a vymýšlet,“ přiznal.
Některé investice se ovšem Staňkovi vydařily. Když v roce 2023 končil v likvidaci v Česku známý a populární výrobce obuvi Botas , byl to právě zájem Vasky, který Botas znovu postavil na nohy. Staňkova firma obuvnickou značku ze Skutče na Chrudimsku koupila a nyní v tradici českých botasek pokračuje. Podle magazínu Forbes loni Botas utržil 55 milionů korun.
„Od svých 17 let mám vizi, kterou žiji a které věřím: navázat na baťovskou tradici a bojovat za zachování lokální ševcoviny. A investice do Botas s touhle vizí silně rezonuje. Obuvnickou značku Vasky jsem zakládal v 18 letech. Letos jsme oslavili 9. narozeniny. Botas meziročně nádherně vyrostl a ukazuje se, že je o botasky rostoucí zájem. Za loňský rok jsme prodali 25 tisíc párů botasek. A i na letošní rok máme velké plány - spoustu nových kolekcí, spoluprací a ozývá se nám mnoho zajímavých partnerství na která se moc těšíme,“ komentoval Staněk.