Hlavní obsah

Malé a střední firmy jsou v hledáčku. Jdou po nich čeští investoři

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Trh s firmami v Česku ovládli domácí kupci a zahraničních investorů proti dřívějšku výrazně ubylo. Podobná situace panuje také ve velkém realitním byznysu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Zatímco zahraničních investorů je na tuzemském trhu s firmami poskrovnu, domácích zájemců o investice do společností je naopak nadbytek. Zvláště čilý ruch panuje na trhu středních a menších firem.

„Když se díváme do statistik, tak z 80 procent jsme prodávali českým investorům,“ řekl pro SZ Byznys šéf transakčního oddělení v poradenské společnosti KMPG Česká republika Igor Mesenský.

„Zhruba 60 procent transakcí má lokálního kupujícího. Takovými lokálními kupujícími jsou typicky firmy, které jsou velmi úspěšné ve svém oboru a mají silnou pozici na trhu,“ potvrdil trend výkonný ředitel poradenské firmy Patria Corporate Finance Marek Rehberger.

Příkladem aktivity českého kapitálu je letošní změna majitele firmy Block z Valašského Meziříčí zaměřené na výstavbu laboratoří a operačních sálů. Od investiční skupiny BHM group podnik koupil český fond Central Europe Industry Partners.

Po trhu se rozhlíží také investiční skupina R2G spravující kapitál miliardářů Oldřicha Šlemra, Pavla Baudiše a Eduarda Kučery. Za poslední rok o sobě dala vědět, když velkému mezinárodnímu investorovi CVC a skupině Emma Capital Jiřího Šmejce pomohla převzít skupinu Packeta i s její tuzemskou Zásilkovnou.

„Přes existující geopolitická i jiná rizika vidíme jak v České republice, tak v zahraničí zajímavé investiční příležitosti. R2G jako rodinná investiční společnost, která se zaměřuje zejména na minoritní investice v partnerství s dalšími investory nebo jinými úspěšnými rodinnými vlastníky firem, aktuálně vede řadu jednání o takových potenciálních transakcích,“ uvedl investiční ředitel R2G Jakub Dyba.

Na nákupech jsou i investoři zaměření na střední a menší firmy s tržbami do půl miliardy korun.

„Rádi bychom rostli nejen organicky, ale i akvizičně. Jednáme v současnosti s pěti firmami, u jedné již dokonce máme exkluzivitu. Rádi bychom akvizici dokončili ještě tento rok,“ řekl Lubomír Červeňák z fondu SkyLimit Industry zaměřeného na investice do strojírenských společností.

Právě v řadách středních a malých firem nyní na trhu fúzí a akvizic panuje čilý ruch.

„V segmentu transakcí do 115 milionů korun se řada transakcí nezveřejňuje. Na základě vývoje počtu známých poptávek, námi realizovaných transakcí a podílu trhu můžeme potvrdit dvojnásobný růst obchodů na českém trhu,“ uvedla ředitelka transakčního poradenství v poradenské společnosti RSM Lenka Zdražilová.

Navzdory dominanci českých investorů zahraniční kupci zcela nezmizeli. Kromě klíčového podílu CVC na akvizici Packety se do zahraničních rukou dostal v poslední době například výrobce kogeneračních jednotek Tedom. Jeho novým majitelem se stala japonská společnost Yanmar Group. Ostravskou ocelárnu Vítkovice Steel zase nedávno převzala indická skupina Jindal Steel. Přesto jsou kupci z ciziny na trhu fúzí a akvizic stále v menšině.

„Aby se zahraniční investoři vrátili, tak pro ně musí být česká ekonomika něčím zajímavá. Dříve jsme pro ně byli atraktivní tím, že hrubý domácí produkt ve střední a východní Evropě rostl rychleji než na západě a řadu oborů ještě čekala konsolidace. To už dnes úplně neplatí. Přestože tu samozřejmě máme řadu atraktivních investičních cílů, tak celkově se atraktivita Česka snižuje,“ sdělil Mesenský z KPMG.

„Očekáváme, že čeští investoři budou do budoucna dominovat nad těmi zahraničními. Je to podle našeho názoru dáno do velké míry tím, že kdo ze zahraničních investorů chtěl na trhu v ČR být, tak již zde je. Dalším faktorem je, že zahraniční investoři se budou spíše zaměřovat na větší trhy, jako jsou například Polsko či Rumunsko, kde mají mnohem větší šanci uspět,“ dodal Rehberger z Patria Corporate Finance.

Skladba investorů na trhu fúzí a akvizic je podobná jako v byznysu s komerčními nemovitostmi typu kancelářských nebo obchodních center či hotelů. Také v této oblasti aktuálně dominují čeští investoři.

Doporučované